Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powołała grupę wysokiego szczebla, której zadaniem będzie przedstawienie zaleceń dotyczących poszanowania, ochrony, wspierania i promowania wolności i pluralizmu mediów w Europie. Pracami zespołu pokieruje była prezydent Łotwy profesor Vaira Vīķe-Freiberga.
Członkowie grupy zostali wybrani ze względu na wiedzę w poszczególnych dziedzinach oraz całkowitą niezależność. Są to: prof. Herta Däubler-Gmelin – była minister sprawiedliwości Niemiec, prof. Luís Miguel Poiares Pessoa Maduro z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego – były rzecznik generalny przy Trybunale Sprawiedliwości oraz Ben Hammersley, felietonista czasopisma technologicznego i jeden z pierwszych propagatorów dziennikarstwa cyfrowego. Komisja zapewni obsługę sekretariatu grupy.
Członkowie grupy spotkali się po raz pierwszy 11 października br. Będą pracować nad sprawozdaniem dla Komisji obejmującym zalecenia w zakresie poszanowania, ochrony, wsparcia i promowania pluralizmu i wolności mediów w Europie. Wyniki ich pracy zostaną opublikowane.
– Wolność wypowiedzi to fundament społeczeństwa demokratycznego, uznany w traktatach europejskich i w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej. Jednakże wolność i pluralizm mediów należy zapewnić także w praktyce poprzez stworzenie przyjaznego im środowiska. Dlatego też proszę utworzoną właśnie grupę wysokiego szczebla o dokonanie szczegółowej analizy i opracowanie zaleceń – powiedziała Neelie Kroes.
Komisja zwraca się do grupy o dokonanie analizy i przedstawienie zaleceń w odniesieniu, między innymi, do poniższych kwestii:
- ograniczenie wolności mediów w związku z interwencjami politycznymi (interwencja państwa lub prawodawstwa krajowego),
- ograniczenie niezależności mediów w związku z interwencjami osób prywatnych i przedsiębiorstw,
- kwestia koncentracji mediów i jej konsekwencje dla wolności i pluralizmu mediów oraz niezależności dziennikarzy,
- istniejące lub potencjalne prawne zagrożenia dla ochrony praw dziennikarzy i ich zawodu w państwach członkowskich,
- rola i niezależność organów regulacyjnych,
- istniejące lub potencjalne środki wspierające wysoki poziom dziennikarstwa, etykę i odpowiedzialność mediów należące do kompetencji organów krajowych, unijnych i międzynarodowych.
Kontekst
Grupa podda analizie prawodawstwo państw członkowskich i kandydujących dotyczące mediów krajowych w celu określenia wspólnych kwestii lub problemów oraz zaproponuje możliwe rozwiązania służące ochronie wolności mediów.
O metodach pracy zadecydują członkowie grupy. Mogą oni prowadzić konsultacje lub przesłuchania z udziałem ekspertów, zainteresowanych stron, eurodeputowanych i przedstawicieli właściwych organów państw członkowskich.
Dodatkowe informacje
Strona internetowa agendy cyfrowej:
www.ec.europa.eu/digital-agenda
Strona internetowa zespołu zadaniowego ds. mediów:
www.ec.europa.eu/information_society/media_taskforce
Strona internetowa poświęcona polityce audiowizulanej i medialnej:
www.ec.europa.eu/avpolicy
Strona internetowa Neelie Kroes:
www.ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes
Neelie Kroes na Twitterze:
http://twitter.com/neeliekroeseu