UE: Rozwiązania służące uproszczeniu dostępu do funduszy europejskich
Grupa niezależnych ekspertów zajmujących się polityką spójności Unii Europejskiej przedstawiła 11 lipca 2017 r. ostateczne sprawozdanie w sprawie uproszczenia przepisów dotyczących unijnych funduszy począwszy od 2020 r.
Przewodniczący grupy Siim Kallas pełnił uprzednio funkcję wiceprzewodniczącego Komisji odpowiedzialnego za sprawy administracyjne, audyt i zwalczanie nadużyć finansowych oraz transport. Oprócz wiedzy eksperckiej na temat funduszy unijnych uzyskanej podczas pracy w Komisji, Siim Kallas posiada również unikalne spojrzenie na kwestie dotyczące powiązania wsparcia finansowego UE z reformami realizowanymi na miejscu w celu pobudzania wzrostu gospodarczego, jako że pełnił on funkcje premiera i ministra finansów Estonii.
Komisarz Günther H. Oettinger, odpowiedzialny za budżet i zasoby ludzkie, powiedział: Obywatele pragną, by Unia Europejska prowadziła szerzej zakrojone działania - ale środki w budżecie UE się kurczą. Aby sprostać temu wzywaniu, musimy jak najlepiej wykorzystać każde wydawane euro. Prostsze zasady to mądrzejsze wydatkowanie środków.
Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu stwierdziła: Mniej przepisów to lepsze wyniki i mniej błędów. Zwróćmy więc uwagę na to, co faktycznie ma znaczenie: poprawa warunków życia obywateli w całej Europie.
Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, powiedziała: Uwolnienie potencjału związane z uproszczeniem przepisów oznaczać będzie znaczne oszczędności środków i czasu, które można będzie zainwestować we wspieranie konwergencji społecznej w całej Europie.
Przewodniczący grupy wysokiego szczebla, Siim Kallas powiedział: Uproszczenie przepisów dotyczących dostępu do środków z unijnych funduszy spójności i ich wykorzystania przybliży Unię jej obywatelom.
Grupa zaproponowała również, by unijne przepisy ograniczały się w takim przypadku wyłącznie do strategicznych priorytetów inwestycyjnych oraz zasad wydatkowania środków. Istniejące krajowe mechanizmy administracyjne odpowiadałyby za przekazywanie środków z funduszy unijnych, a Komisja prowadziłaby mniej kontroli. Państwo członkowskie i Komisja uzgadniałyby zakres pożądanych reform strukturalnych oraz konkretne wyniki, których osiągnięcie skutkowałoby przyznaniem środków z funduszy.
Więcej informacji:
- Arkusz informacyjny - główne zalecenia grupy wysokiego szczebla w sprawie uproszczenia przepisów w odniesieniu do ram finansowych począwszy od 2020 r.
- Sprawozdanie - propozycje grupy wysokiego szczebla skierowane do decydentów politycznych dotyczące ram finansowych począwszy od 2020 r.
- Dokument o przyszłości europejskich finansów
- Komisarz Oettinger, komisarz Creţu i komisarz Thyssen na Twitterze