UE: Reforma inicjatywy obywatelskiej i zasad finansowania partii politycznych
W swym corocznym orędziu o stanie Unii Europejskiej, wygłoszonym 13 września 2017 r., przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker stwierdził: – Unia musi zrobić ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o demokrację. Zbyt często ogólnoeuropejskie wybory nie były niczym więcej, jak tylko sumą kampanii krajowych. Europejska demokracja zasługuje na więcej. Powinniśmy zapewnić europejskim partiom środki pozwalające im lepiej się zorganizować.
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji, Frans Timmermans, powiedział: – Dzięki tym wnioskom zapewniamy Europejczykom możliwość uczestniczenia w procesie demokratycznym. Chcemy, aby europejska inicjatywa obywatelska była bardziej dostępna dla wszystkich Europejczyków. Proponujemy obniżyć granicę wieku z 18 do 16 lat, dzięki czemu dodatkowe 10 mln młodych Europejczyków będzie mogło zabrać głos i pomóc kształtować program polityczny UE. Jednocześnie, za sprawą naszej reformy zasad dotyczących partii politycznych, związki między partiami krajowymi i europejskimi staną się dla Europejczyków bardziej zrozumiałe, a finansowanie partii będzie lepiej odzwierciedlać demokratyczne decyzje obywateli w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Jak ułatwić korzystanie z europejskiej inicjatywy obywatelskiej?
Po formalnej rejestracji inicjatywy 1 milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich będzie mógł zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosku ustawodawczego w jednej z dziedzin, w których posiada ona takie uprawnienia. Jeżeli inicjatywa osiągnie wymagany poziom poparcia, Komisja ma obowiązek wyjaśnić w komunikacie, czy zamierza podjąć działania następcze, oraz uzasadnić swoje stanowisko.
Od czasu wejścia w życie traktatu lizbońskiego dzięki europejskiej inicjatywie obywatelskiej, o ile uzyska ona milion deklaracji poparcia, obywatele mogą wezwać Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów unijnych. W ciągu ostatnich pięciu lat ponad osiem milionów obywateli poparło już różne inicjatywy i wywarło wpływ na program polityczny UE, ale narzędzie to ma większy potencjał. Nasz wniosek dotyczący reformy istniejącego rozporządzenia ułatwi obywatelom tworzenie i popieranie inicjatyw, gdyż przewiduje się w nim zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych oraz zniesienie uciążliwych wymogów. Umożliwi on także wyrażenie poparcia dla inicjatyw młodszym Europejczykom, tj. osobom, które ukończyły 16 lat.
Od początku kadencji w listopadzie 2014 r. Komisja pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera podejmuje praktyczne działania, aby usprawnić funkcjonowanie tego narzędzia. Nowe podejście oznacza, że decyzje są podejmowane na szczeblu politycznym przez kolegium komisarzy, a w niektórych przypadkach zezwolono na częściową rejestrację inicjatyw. Dzięki temu w czasie kadencji Komisji pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera odrzucono tylko jedną inicjatywę dotyczącą powstrzymania wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii, co wyraźnie nie wchodzi w zakres rozporządzenia. Jednocześnie Komisja zmieniła swoją wcześniejszą decyzję o nierejestrowaniu inicjatywy „Stop TTIP” po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE tę decyzję unieważnił. W przedstawianym wniosku ustawodawczym proponuje się usunięcie innych przeszkód w obecnym rozporządzeniu, które ograniczają wykorzystanie potencjału inicjatywy.
Finansowanie europejskich partii politycznych
Partie i fundacje polityczne spełniające szereg warunków będą mogły stać się europejskimi podmiotami prawnymi, jeżeli zarejestrują się na poziomie europejskim, co zwiększy ich dostęp do unijnego wsparcia finansowego. Warunki te obejmują reprezentację w wystarczająco dużej liczbie państw członkowskich UE oraz poszanowanie – zarówno w programie, jak i w działalności – wartości, na których opiera się UE.
Europejskie partie polityczne mają kluczowe znaczenie dla bezpośredniego związku między obywatelami a systemem politycznym Unii, gdyż wzmacniają legitymację Unii Europejskiej. Potrzebujemy europejskich partii politycznych o prawdziwym wymiarze europejskim, które dysponowałyby środkami pozwalającymi na konkretne działania.
Proponowana reforma przepisów dotyczących europejskich partii i fundacji politycznych jest odpowiedzią na wnioski Parlamentu Europejskiego, który już kilkakrotnie nawoływał do wyeliminowania luk prawnych umożliwiających niewłaściwe wykorzystanie pieniędzy europejskich podatników. W niektórych przypadkach członkowie tej samej partii krajowej wspierają finansowo tworzenie różnych partii europejskich. Ponadto istniejący system rozdzielania unijnych środków finansowych przeznaczonych dla partii politycznych nie jest proporcjonalny do liczby miejsc w Parlamencie uzyskanych w wyborach europejskich. Partie mają również trudności ze spełnieniem wymogu dotyczącego współfinansowania, aby uzyskać takie środki.
Więcej informacji:
- Orędzie o stanie Unii 2017
- Orędzie o stanie Unii 2017 – broszura
- Wniosek dotyczący rozporządzenia: Rewizja rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej
- Wniosek dotyczący rozporządzenia: Zmiana dotycząca statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych
- Europejska inicjatywa obywatelska i finansowanie partii politycznych – pytania i odpowiedzi