UE: Prace nad zwiększeniem efektywności przepisów UE oraz ich wdrażania
Ruszyły prace instytucji unijnych w ramach platformy REFIT, dzięki której prawodawstwo UE ma być prostsze i bardziej efektywne. Obywatele Unii mogą zgłaszać swoje wnioski dotyczące uproszczeń regulacyjnych na stronie internetowej „Zmniejsz formalności”. Zostaną one potem opracowane przez przedstawicieli organów UE oraz przedstawicieli państw członkowskich i przekazane Komisji Europejskiej.
Komisja Europejska była gospodarzem pierwszego spotkania w ramach platformy REFIT, które odbyło się w Brukseli 29 stycznia 2016 r. Czterdziestu ośmiu członków reprezentujących różne zainteresowane podmioty, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów oraz wszystkie rządy państw członkowskich pracowali nad tym, aby zwiększyć efektywność przepisów UE oraz ich wdrażania w państwach członkowskich, i zapewnić ich większą skuteczność. Dzięki tej inicjatywie powstała zróżnicowana grupa ekspertów, którzy doskonale wiedzą, jak przepisy UE konkretnie wpływają na życie codzienne. Zostaną oni włączeni w prace służące wspólnemu celowi, jakim jest osiąganie lepszych wyników dzięki lepszemu stanowieniu prawa.
Pierwszy wiceprzewodniczący Timmermans, który przewodniczy pracom platformy REFIT powiedział: - Aby nasze działania przynosiły efekty, które będą spełniać oczekiwania obywateli, musimy z taką samą powagą traktować przeglądy i ulepszanie istniejących przepisów UE jak przedstawianie nowych wniosków. Prawo Unii musi być dostosowane do potrzeb, aktualne i jak najprostsze. Aby to zapewnić musimy wysłuchiwać opinii osób dysponujących wiedzą z pierwszej ręki: obywateli, małych przedsiębiorców, pracowników administracji publicznej, którzy na co dzień dostrzegają zalety, ale też czasem niedoskonałości naszych przepisów, a także sposobów ich wdrażania przez państwa członkowskie. Platforma REFIT ma pomóc zgromadzić ich opinie, ocenić je i przetworzyć w pragmatyczne i funkcjonalne sugestie dla Komisji Europejskiej.
Ten nowy portal internetowy jest dostępny dla wszystkich obywateli i umożliwia im zgłaszanie sugestii na temat sposobów zmniejszenia zbędnych obciążeń regulacyjnych, z którymi mają do czynienia na co dzień. Członkowie platformy będą oceniać propozycje zainteresowanych podmiotów pod względem merytorycznym i zastanawiać się nad tym, jak przełożyć je na działania praktyczne bez podważanie celów naszej polityki.
Komisja będzie reagować na wszelkie sugestie zgłoszone w ramach platformy i systematycznie wyjaśniać publicznie, jakie działania następcze zamierza podjąć. Będzie zachęcać państwa członkowskie, aby za pośrednictwem swoich przedstawicieli w ramach platformy postępowały podobnie w przypadku propozycji dotyczących transpozycji i wdrażana przepisów UE do prawa krajowego.
Na pierwszym posiedzeniu w ramach platformy omówiono program prac na 2016 r. Przy pomocy narzędzia „Lighten the Load” zgłoszono już ok. 250 propozycji.
Utworzenie platformy REFIT zapowiedziano w Programie lepszego stanowienia prawa w 2015 r. Tworzy ją grupa zainteresowanych podmiotów z 18 członkami i dwoma przedstawicielami Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitet Regionów oraz grupa rządowa z jednym ekspertem wysokiego szczebla z każdego z 28 państw członkowskich UE. Członkowie będą mieli zapewnione wsparcie Sekretariatu Generalnego Komisji. Członków grupy zainteresowanych podmiotów wybrano w drodze otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur. Komisji zależało na wyważonej reprezentacji różnych sektorów, interesów, regionów i płci.
Od uruchomienia programu REFIT w 2012 r. przyniósł on efekty, na których skorzystali przedsiębiorcy w wielu dziedzinach. Na przykład w wyniku działań w ramach programu REFIT zmniejszyły się aż o 90 proc. opłaty, które MŚP zobowiązane są uiszczać zgodnie z przepisami dotyczącymi chemikaliów, wprowadzono narzędzia „e-zamówienia”, które pozwalają zaoszczędzić do 20 proc. kosztów zamówień, a także różne zwolnienia dla MŚP ze szczególnie dotkliwych obciążeń regulacyjnych. W swoim programie prac na 2016 r. Komisja uwzględniła 40 inicjatyw REFIT w różnych obszarach polityki.
19 maja 2015 r. Komisja przedstawiła swój Program lepszego stanowienia prawa, aby zmienić zarówno to, co Unia robi, jak i to, jak to robi. UE, jej instytucje i przepisy mają służyć obywatelom i przedsiębiorcom, którzy powinni być w stanie dostrzegać to w swoim codziennym życiu i swojej działalności. Musimy odbudować zaufanie do naszej zdolności skutecznego działania. Komisja Jeana Claude'a Junckera wprowadza nowy styl pracy. Naszym priorytetem jest zapewnienie rozwiązania poważnych kwestii, którymi państwa członkowskie nie są w stanie zająć się samodzielnie.