W związku z debatą przywódców Unii Europejskiej na temat migracji, która odbędzie się 14 grudnia 2017 r., Komisja zaproponowała 7 grudnia polityczny plan działania w celu osiągnięcia do czerwca 2018 r. kompleksowego porozumienia w sprawie sposobu prowadzenia zrównoważonej polityki migracyjnej.
Ponieważ Europa odchodzi od modelu opartego na zarządzaniu kryzysowym, potrzebne jest porozumienie w sprawie stabilnej i przyszłościowej unijnej polityki migracyjnej i azylowej w perspektywie długoterminowej, które pozwoli utrzymać tempo działań na wszystkich frontach, tj. w dziedzinie polityki wewnętrznej i zewnętrznej.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: Powoli odchodzimy od trybu kryzysowego, oczywiste jest jednak, że migracja pozostanie istotnym wyzwaniem dla całego pokolenia Europejczyków. Europa musi pilnie wypracować perspektywiczne rozwiązania w zakresie sprawiedliwego i odpowiedzialnego zarządzania migracją. Poczyniliśmy znaczne postępy w ciągu ostatnich trzech lat, nadszedł jednak czas, aby wnioski legislacyjne przekształcić w prawo oraz aby to prawo egzekwować w praktyce.
W ciągu ostatnich trzech lat wypracowano nowe podejście UE do zarządzania migracją, które polega na wspieraniu najbardziej zagrożonych państw członkowskich, wzmacnianiu ochrony zewnętrznych granic UE oraz zacieśnianiu współpracy z krajami partnerskimi. Dzięki skoordynowanym działaniom udało się ustabilizować bardzo chwiejną sytuację – liczba nielegalnych migrantów przybywających do UE spadła w 2017 r. o 63 proc. – prognozy na kolejne lata oraz czynniki takie jak zmiana klimatu, sytuacja w zakresie bezpieczeństwa oraz zmiany demograficzne w UE i jej sąsiedztwie wskazują jednak, że migracja pozostanie wyzwaniem przez kolejne dziesięciolecia.
Komisja sformułowała zalecenie, zgodnie z którym przywódcy państw powinni przyspieszyć podejmowane dotychczas działania: zapewnić szybkie postępy w zakresie reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego, wzmocnić w dalszym stopniu partnerstwa z państwami trzecimi, umożliwić nowe sposoby legalnej migracji do Europy oraz zapewnić odpowiednie środki finansowe na przyszłość. Jedynie wszechstronne podejście do tej kwestii może przynieść odpowiednie efekty. Skupienie działań wyłącznie na wymiarze wewnętrznym i wsparciu dla państw członkowskich jest niewystarczające. Jednocześnie sama zewnętrzna polityka migracyjna nie rozwiąże problemu migracji w Europie.
Solidarność i odpowiedzialność w zakresie azylu i granic
Zacieśnienie współpracy i zwiększenie wsparcia na rzecz krajów trzecich
Za pośrednictwem powołanej w dniu 29 listopada 2017 r. wspólnej grupy zadaniowej UE-Unia Afrykańska-ONZ państwa członkowskie powinny wspierać Międzynarodową Organizację ds. Migracji, aby przyspieszyć powroty z Libii, przy czym do lutego 2018 r. należy przeprowadzić dodatkowych 15 tys. wspomaganych dobrowolnych powrotów finansowanych przez Komisję.
Zwiększone i elastyczne finansowanie działań związanych z zarządzaniem migracją
Kontekst
W dniu 7 czerwca 2016 r. Komisja Europejska i Wysoka Przedstawiciel zainicjowały partnerstwo w dziedzinie migracji w celu zacieśnienia współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu, w szczególności w Afryce, na rzecz lepszego wspólnego zarządzania migracją.
Debata tematyczna odbędzie się w ramach Agendy przywódców na grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej. Będzie stanowić okazję do zastanowienia się nad tym, jak prowadzić zrównoważoną politykę migracyjną UE, oraz do przedstawienia strategicznych wytycznych w odniesieniu do najważniejszych propozycji politycznych zawartych w komunikacie Komisji.
Dodatkowe informacje
- Komunikat: Wkład Komisji w debatę przywódców UE na temat zewnętrznego i wewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej w przyszłości
-
Zestawienia informacji
- Zestawienie informacji nr 1: Migracja: plan działania
- Zestawienie informacji nr 2: Migracja i granice – aktualna sytuacja i główne propozycje
- Zestawienie informacji nr 3: Przegląd unijnych przepisów dotyczących azylu
- Zestawienie informacji nr 4: Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej
- Zestawienie informacji nr 5: Środki budżetowe UE na kryzys uchodźczy oraz ulepszenie zarządzania migracją
- Zestawienie informacji nr 6: Migracja: Solidarność w obrębie UE
- Zestawienie informacji nr 7: Przesiedlenia i legalna migracja
- Zestawienie informacji nr 8: Współpraca z krajami partnerskimi
- Zestawienie informacji nr 9: Kluczowe partnerstwo UE z Afryką
- Zestawienie informacji nr 10: Kryzysowy fundusz powierniczy UE dla Afryki
- Zestawienie informacji nr 11: Działania UE w Libii w odniesieniu do migracji
- Zestawienie informacji nr 12: Oświadczenie UE-Turcja
- Plan działania na rzecz osiągnięcia porozumienia do czerwca 2018 r. (grafika)