UE: Ochrona przyrody i bioróżnorodności - nowy plan działania
Komisja Europejska przyjęła 27 kwietnia 2017 r. nowy plan działania w celu poprawy ochrony przyrody i bioróżnorodności w UE z korzyścią dla obywateli i gospodarki. Plan obejmuje 15 działań, które zostaną zrealizowane do 2019 r., i ma pozwolić na szybką poprawę wdrażania dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej – najważniejszych unijnych inicjatyw w zakresie polityki ochrony przyrody.
W oparciu o wyniki oceny adekwatności przygotowano specjalny plan działania. Prace nad planem prowadził zespół składający się z 10 komisarzy i wiceprzewodniczącego Komitetu Regionów Karla-Heinza Lambertza, którego zaangażowanie w projekt wynika z kluczowej roli, jaką samorząd terytorialny odgrywa we wdrażaniu wspomnianych dyrektyw.
Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący do spraw lepszego stanowienia prawa, powiedział: Przeprowadziliśmy staranny przegląd obu dyrektyw i doszliśmy do wniosku, że spełniają swoje zadanie. Teraz chcemy się upewnić, że zdołamy wykorzystać ich pełny potencjał w zakresie ochrony bogatej różnorodności biologicznej Europy. Jest to znakomity przykład potwierdzający, że lepsze uregulowania prawne mogą wzmocnić ochronę wysokich unijnych norm środowiskowych.
Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący do spraw miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, dodał: Przyjęty plan obejmuje konkretne działania, które umożliwią większą skuteczność dyrektyw dotyczących ochrony przyrody. Stwarza solidne podstawy pozwalające pogodzić ochronę różnorodności biologicznej z działaniami gospodarczymi. Ułatwi też inwestycje w nasz kapitał naturalny. Powodzenie tego planu będzie zależeć od ścisłej współpracy z zainteresowanymi stronami, w szczególności władzami lokalnymi i regionalnymi.
Wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, Karl-Heinz Lambertz, który również był zaangażowany w prace nad dokumentem z uwagi na kluczową rolę, jaką organy lokalne i regionalne odgrywają we wdrażaniu dyrektyw, powiedział: Zaproponowany plan działania to krok w odpowiednim kierunku. Jako zgromadzenie reprezentujące europejskie miasta i regiony Komitet będzie wspierał realizację tego planu i aktywnie angażował się we współpracę z władzami regionalnymi w celu zapewnienia osiągnięcia celów w zakresie bioróżnorodności do 2020 r.
15 działań, które zostaną zrealizowane do 2019 r., koncertuje się wokół 4 obszarów priorytetowych:
Ulepszenie wytycznych oraz poprawa wiedzy i zapewnienie większej spójności z szerszymi celami społeczno-gospodarczymi
- Komisja pomoże państwom członkowskim w skutecznym wdrażaniu prawodawstwa i czerpaniu korzyści gospodarczych. Będzie aktualizować, opracowywać i aktywnie propagować wytyczne dotyczące procedur wydawania pozwoleń, ochrony gatunków i zarządzania nimi, a także wytyczne sektorowe dotyczące ważnych tematów, takich jak energia wiatrowa, energia hydroelektryczna oraz akwakultura. Zapewni również nowe wskazówki dotyczące uwzględniania usług ekosystemowych w procesie decyzyjnym.
- Zapewni też publiczny dostęp online do danych koniecznych do wdrożenia dyrektyw (np. obrazowanie satelitarne z programu Copernicus).
Budowanie zaangażowania politycznego i wzmocnienie zgodności
- Zapewnienie jasnych uregulowań i wskazówek zainteresowanym podmiotom poprawi sytuację w zakresie przestrzegania przepisów. Komisja będzie wspierać państwa członkowskie we wprowadzaniu koniecznych środków ochronnych na wszystkich obszarach.
- Będzie współpracować z władzami krajowymi i regionalnymi, właścicielami gruntów i innymi zainteresowanymi podmiotami, dążąc do poprawy wdrażania przepisów i rozwiązania istniejących problemów.
Zwiększenie inwestycji w sieci Natura 2000 oraz lepsze wykorzystanie unijnych funduszy
- Propozycja zwiększenia o 10 proc. budżetu programu LIFE z przeznaczeniem na projekty wspierające ochronę przyrody i różnorodność biologiczną w ramach ogólnej puli środków budżetowych programu LIFE.
- Stymulowanie inwestycji sektora prywatnego w projekty środowiskowe za pomocą mechanizmu finansowego na rzecz kapitału naturalnego – partnerstwa Komisji i Europejskiego Banku Inwestycyjnego mającego zapewnić ukierunkowane pożyczki i inwestycje.
- Wspieranie synergii z finansowaniem ze środków wspólnej polityki rolnej, w tym Europejskim Funduszem Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, usługami dla rolników oraz Europejskim partnerstwem innowacyjnym na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa.
- Zapewnienie wytycznych i wsparcia rozwoju zielonej infrastruktury w celu lepszego połączenia obszarów sieci Natura 2000; oraz wspieranie rozwiązań opartych na przyrodzie za pośrednictwem polityki UE w dziedzinie badań i innowacji, a także za pomocą środków z programu „Horyzont 2020”.
Lepsza komunikacja i działania informacyjne, angażowanie obywateli, zainteresowanych stron i społeczności
- Wspieranie wymiany wiedzy między władzami lokalnymi i regionalnymi poprzez wspólną platformę z Komitetem Regionów.
- Zaangażowanie młodych ludzi w ochronę środowiska naturalnego dzięki inicjatywom takim jak Europejski Korpus Solidarności i całkowite wykorzystanie kwoty 3,3 mln euro przeznaczonej na delegowanie wolontariuszy do działań wspierających ochronę obszarów sieci Natura 2000; wspieranie za pomocą unijnych środków finansowych możliwości młodych ludzi w zakresie transgranicznego wolontariatu i doświadczeń zawodowych.
- Wspieranie działań informacyjnych, wykorzystanie nowych technologii oraz wzmocnienie powiązań między dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, zwłaszcza w ramach roku 2018 jako europejskiego roku dziedzictwa kulturowego.
- Ogłoszenie 21 maja Europejskim dniem Natury 2000.
Więcej informacji: