(PAP) Prawdopodobnie w połowie czerwca będzie możliwe formalne przedstawienie rezultatów konsultacji społecznych wraz z okazaniem projektu prezydenckiej ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie – poinformował minister Olgierd Dziekoński.
Projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw jest jeszcze obecnie konsultowany z korporacjami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi i obywatelami.
Jak wyjaśnił Serwisowi Samorządowemu PAP Dziekoński, skończyły się konsultacje powszechne, a obecnie trwają konsultacje z osobami i organizacjami, które podczas konsultacji powszechnych zgłosiły wnioski i rozwiązania do projektu.
- Jesteśmy w stałym kontakcie, spotykamy się regularnie i próbujemy wypracować takie zapisy projektu ustawy, które będą mogły być zaakceptowane przez wszystkich zainteresowanych projektem – podkreśla minister. Zapytany o upublicznienie zgłoszonych przez obywateli i organizacje propozycji rozwiązań do ustawy – przysyłanych na adres mailowy oraz zgłaszanych podczas konsultacji – Olgierd Dziekoński zapewnił, że będą one dostępne po zaprezentowaniu uzgodnionego projektu.
Prezydencki projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw reguluje m.in. sposoby wpływu mieszkańców na funkcjonowanie organów samorządu, wprowadzając wysłuchanie obywatelskie, interpelację obywatelską oraz obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Umożliwia tworzenie przez gminy funduszu inicjatyw lokalnych. Stwarza możliwość powołania unii organów miast na prawach powiatu i sąsiadujących powiatów ziemskich. Wprowadza też mechanizmy współpracy samorządów w zakresie zagospodarowania przestrzennego i polityki regionalnej.
Samorządowcy za korzystne zmiany uznają m.in. dążenie do wzmocnienia współpracy samorządów. Zwracają jednak uwagę na to, że wdrożenie propozycji zwiększającej udział obywateli w funkcjonowaniu samorządów będzie wymagało dodatkowych środków finansowych i zatrudnienia większej liczby urzędników, którzy będą obsługiwali te nowe zadania.
Projekt ustawy powstał w wyniku pracy społecznych doradców prezydenta RP ds. samorządu oraz spotkań z przedstawicielami środowisk samorządowych. Profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski, Paweł Swianiewicz oraz dr Jarosław Neneman są doradcami prezydenta i ekspertami Forum Debaty Publicznej "Samorząd dla Polski". Koordynatorem zespołu jest sekretarz stanu Olgierd Dziekoński.
Zawarte w projekcie rozwiązania są oparte na „Białej Księdze Samorządu” przedłożonej przez korporacje samorządowe oraz na uwagach i wnioskach zgłaszanych w ramach poszczególnych spotkań Forum Debaty Publicznej.