Uczymy seniorów, jak nie dyskryminować i przeciwstawiać się dyskryminacji
Przychodnie lekarskie, urzędy, a nawet miejsca aktywności fizycznej. Z dyskryminacją seniorzy spotykają się każdego dnia. Ale też i sami nie stronią od stereotypów i wykluczeń. Dlatego też Fundacja Pro Cultura w partnerstwie z Fundacją Kultury Dialogu w ramach projektu „Dojrzałość nie wyklucza – świadomy senior zna swoje prawa i szanuje prawa innych” prowadzi szkolenia antydyskryminacyjne dla seniorów z dziesięciu regionów Polski.
Przekonało się o tym ponad 30 seniorów i seniorek z różnych regionów Polski, którzy w lutym przyjechali do Warszawy na trzydniowe warsztaty antydyskryminacyjne. Wśród uczestników byli przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku, ale też innych organizacji zrzeszających osoby seniorskie, które są również dziennikarzami i dziennikarkami Radia SoVo – pierwszego portalu internetowego z podcastami i materiałami wideo tworzonymi przez dziennikarzy amatorów: seniorów i osoby z niepełnosprawnościami (www.radiosovo.pl).
„Te warsztaty potraktowałam bardzo osobiście. Uważam, że każda zmiana, która może zajść w społeczeństwie, musi najpierw zajść we mnie. Warsztaty pozwoliły mi spojrzeć na pewne sytuacje, których doświadczamy w życiu codziennym inaczej i uczuliły mnie na to, że ja mogę zająć w konkretnej sprawie stanowisko, które pozwoli przeciwdziałać wykluczeniu i też zawalczyć o swoje prawa” – mówiła po warsztatach Walentyna Czapska, seniorka z Gniewu.
„Dla mnie warsztaty były bardzo owocne. Przede wszystkim pozwoliły mi określić własną tożsamość. Dowiedzieć się co to są stereotypy i dyskryminacja. W moim życiu funkcjonuje tak wiele stereotypów, że muszę nad tym popracować. Wiele sposobów myślenia, zachowania, działania – zmienić. Czy mi się to uda? Nie wiem. Ale obiecuje nad tym popracować” – zapewniała po warsztatach Irena Zajdel z Krosna.
W ramach projektu „Dojrzałość nie wyklucza – świadomy senior zna swoje prawa i szanuje prawa innych” odbędą się również szkolenia stacjonarne i online na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz webinaria zarówno kierowane do osób seniorskich, jak i ich otoczenia oraz mediów lokalnych. Wśród tematów: „Ageizm i adultyzm oraz inne formy dyskryminacji”, „Stereotypy, uprzedzenia, niejawne uprzedzenia” czy „Język równościowy to język szacunku – jak mówić i pisać o różnych grupach”. Dziennikarze i dziennikarki senioralne zostaną także objęci mentoringiem.
Dzięki takiemu wsparciu w trakcie realizacji projektu powstanie 20 podcastów i wideo dotyczących tematyki poszanowania praw osób starszych oraz niedyskryminowania i równego traktowania. Materiały zostaną opublikowane na stronie Radia SoVo: www.radiosovo.pl.
Źródło: Fundacja Pro Cultura