Uczniowie, rodzice i nauczyciele apelują o bezpieczeństwo na polskich stadionach
Delegacja uczniów ze szkół biorących udział w programie społecznym „Szkoła bez przemocy” złożyła, na ręce Wiceministra Sportu Grzegorza Karpińskiego oraz Prezesa PZPN Grzegorza Lato, księgi z podpisami pod apelem o utrzymanie bezpieczeństwa na stadionach. Uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali 160 000 podpisów. Akcja zbierania podpisów „Kibicuję Fair Play” była elementem VI edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy”.
W VI edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy” wzięło udział około 5 000 szkół. To właśnie uczniowie zaangażowani w działania programu zebrali 160 000 podpisów pod Listem Otwartym do Władz RP z apelem o utrzymanie bezpieczeństwa na stadionach. Dzisiaj warszawscy gimnazjaliści, w imieniu koleżanek i kolegów z całego kraju, przekazali księgi z podpisami przedstawicielom Ministerstwa Sportu oraz PZPN.
W Ministerstwie Sportu i Turystyki uczniowie zostali przyjęci przez Wiceministra Sportu Grzegorza Karpińskiego, który pogratulował organizatorom programu oraz dzieciom inicjatywy i podejmowanych przez nich działań promujących właściwe zachowanie podczas rozgrywek sportowych. Prezes Grzegorz Lato, który spotkał się z uczniami podczas Gali Fair Play w Centrum Olimpijskim w Warszawie wyraził swoją aprobatę dla dobrego przykładu, jaki kibicom dają uczniowie zaangażowani w akcję „Kibicuję Fair Play”.
Ze względu na szczególny, z perspektywy wydarzeń sportowych, rok szkolny 2011/2012 tegoroczne działania programu „Szkoła bez przemocy” skupione są wokół idei bezpiecznego kibicowania i zasad fair play. W konkursie na koszulkę promującą zasady fair play nadesłano prawie 2500 projektów. Oficjalny Kodeks Fair Play wybierany był spośród 800 nadesłanych propozycji. Szkoła, w której odbył się Dzień Fair Play z udziałem oficjalnych maskotek Euro 2012 Sławka i Slavko została wyłoniona spośród 600 scenariuszy a na zwycięski Hymny Kibica „Szkoły bez przemocy” oddano ponad 13 000 głosów. Ponadto szkoły biorące udział w programie miały możliwość uczestniczyć w corocznych działaniach profilaktycznych i przeciwdziałających przemocy szkolnej.
Program społeczny „Szkoła bez przemocy” zainicjowały wiosną 2006 dwie Grupy Wydawnicze: Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundacja Orange (wcześniej Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej). We wrześniu 2010 Program objął Honorowym Patronatem Prezydent RP Bronisław Komorowski. Celem Programu jest zwiększenie świadomości problemu, zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zapobiegałyby temu zjawisku. W roku szkolnym 2011/2012 w rogramie bierze udział prawie 5 000 szkół. W konkursie na koszulkę promującą zasady fair play nadesłano prawie 2500 projektów. Pod apelem o przestrzeganie zasad Fair Play podpisało się prawie 160 000 uczniów, rodziców i nauczycieli. Oficjalny Kodeks Fair Play wybierany był spośród 800 nadesłanych propozycji. Szkoła, w której odbył się Dzień Fair Play z udziałem oficjalnych maskotek Euro 2012 Sławka i Slavko została wyłoniona spośród 600 scenariuszy A na zwycięski Hymny Kibica „Szkoły bez przemocy” oddano ponad 13 000 głosów.
Źródło: Program społeczny "Szkoła bez przemocy"