Uczestnicy akcji Masz Głos, Masz Wybór działają i inspirują do działania [patronat ngo.pl]
Tegoroczna edycja akcji Masz Głos, Masz Wybór zmierza ku końcowi. Do 20 kwietnia jej uczestnicy złożą podsumowania swoich działań, a 30 maja podczas uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie wyłonimy zwycięzców nagrody Super Samorząd! Tymczasem poczytajcie o tym, kto ostatnio działa wyjątkowo aktywnie – może właśnie wśród nich są zwycięskie grupy?
Działanie: Budżet obywatelski
W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór zaangażowani są w proces tworzenia i monitoringu realizacji Budżetu Obywatelskiego. Prowadzą akcje edukacyjne, spotykają się z radnymi, biorą udział w konsultacjach, byli członkami zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku na 2016 rok.
W efekcie ich wysiłku i dobrej współpracy z władzami udało się wprowadzić w Białymstoku uchwałę o budżecie obywatelskim. Gratulujemy!
Działanie: Dostępni radni
W tym miejscu opisywaliśmy zwykle działania takie jak nagrywanie i transmitowanie w internecie sesji rady gminy czy dążenie do upublicznienia telefonów i adresów mailowych radnych. Tym razem prezentujemy inny pomysł na zacieśnianie relacji radni – mieszkańcy.
Działanie: Inicjatywa lokalna
W Ożarach w województwie dolnośląskim młode gospodynie i matki wspólnie działają przy organizacji warsztatów plastycznych, zabaw, zajęć ruchowych i imprez okolicznościowych dla dzieci i młodzieży z ich wsi. W ten sposób pokazują najmłodszym różne możliwości wykorzystania wolnego czasu, a także uczą podejścia wspólnotowego, działania w zespole.
Działanie: Lepsze instytucje
Zmiany w instytucjach publicznych mogą przebiegać na różnych poziomach, od tych miękkich dotyczących na przykład otwarcia się instytucji na głos społeczności, po twarde, które zapisać można liczbowo.
Działanie: Przestrzeń dla ludzi
W tym roku sołectwo zajmuje się właśnie jednym z pustych placów. O podejmowanych działaniach mieszkańcy wspólnie decydują podczas spotkań „Moje ulica, Moje Chwaszczyno!”, swoje pomysły wyrażają też w ankietach i dzięki angażującym formom diagnozy, takim jak karteczki na tablicy.
Do działań podchodzą z namysłem i długofalowym, holistycznym spojrzeniem – dyskutują o przestrzeni całej miejscowości, o funkcjach, jakie powinny spełniać dla mieszkańców jej poszczególne obszary, o planach wydatków na przyszłe lata. Takiej rozwagi, a zarazem zaangażowania, życzymy wszystkim lokalnym działaczom i działaczkom!