Ostatnie tygodnie pokazały prawdziwą siłę organizacji pozarządowych i znaczenie określenia "organizacje pożytku publicznego".
Nowe znaczenie "nagłej potrzeby"
Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się po 24 lutego 2022 roku, wymagała od organizacji pozarządowych podjęcia natychmiastowych działań, praktycznie z pominięciem etapu planowania. Rzeczywistość pokazała kondycję organizacji pozarządowych w kraju, które nie czekając na "wytyczne", "programy" i "konkursy" przystąpiły do działania. Każdy na miarę swoich możliwości. Ruszyła lawina serdeczności i pomocy: transport, porady, zbiórki. Można pokusić się o stwierdzenie, że w pierwszych tygodniach pomocy świadczonej osobom przyjeżdżającym z Ukrainy był to "świetnie zorganizowany chaos".
Kierunek
Jeżeli na początku konfliktu potrzebne było "wszystko wszędzie", tak z upływem kilku ostatnich tygodni należało wrócić do pominiętego z braku czasu etapu planowania i objąć właściwy kierunek. Organizacje pozarządowe oceniły konieczne obszary pomocy w zależności od regionu kraju, ilości uchodźców, własnego potencjału. Należało wybrać kierunek, w którym nasza pomoc będzie efektywna i odpowie na najbardziej palące potrzeby konkretnych osób.
PROO-5
Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach PROO-5 uruchomił szybką ścieżkę uwzględniającą koszty pomocy świadczonej uchodźcom z Ukrainy przez organizacje pozarządowe. Tym razem "nagła potrzeba" nie musiał się wiązać z niespodziewaną awarią sprzętu, czy też wycofaniem się strategicznego sponsora z rozpoczętego już projektu.
Projekt "Pomoc doraźna obywatelom Ukrainy przyjeżdżającym na teren powiatu słupskiego i powiatów ościennych" realizowany przez naszą organizację jest finansowany ze środków NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Organizujemy konkretną pomoc w naszym regionie. Analizujemy potrzeby, angażujemy wolontariuszy, włączając się w ogólnopolski ruch pomocy na rzecz osób przyjeżdżających z objętej wojną Ukrainy.
Więcej informacji na www.fundacjaimperio.pl.
Źródło: Fundacja Imperio