Najnowsze wyniki badań organizacji pozarządowych w Polsce zostały zaprezentowane podczas Forum Debaty Publicznej w Pałacu Prezydenckim. – To początek dyskusji o nowej wizji trzeciego sektora – zapowiadają prezydenncy doradcy.
– Bez tych kilkudziesięciu tysięcy organizacji pozarządowych bylibyśmy ubożsi. Od 1989 roku w różny sposób staramy się zrozumieć i poznać trzeci sektor. Szukamy tego, co dla organizacji jest wspólne. To nie jest łatwe, ponieważ organizacje pozarządowe są bardzo zróżnicowane i można w różny sposób podchodzić do tego bogactwa. To, co łączy organizacje to energia, pasja i prospołeczne cele. A także duma z Polski i przekonanie, że jest w niej jeszcze wiele rzeczy do zmiany – powiedział Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP, otwierając Forum Debaty Publicznej poświęcone prezentacji najnowszych wyników badań trzeciego sektora w Polsce. – Mam nadzieję, że to spotkanie zapoczątkuje prace nad nową wizją trzeciego sektora.
Podczas debaty wyniki swoich badań zaprezentowali przedstawiciele Instytutu Spraw Publicznych, Głównego Urzędu Statystycznego, Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS oraz Stowarzyszenia Klon/Jawor. Po prezentacji odbyła się krótka dyskusja, której uczestnicy zastanawiali się, jak poprawić sytuację organizacji obywatelskich w Polsce. Dyskutanci zwracali uwagę, że organizacje potrzebują argumentów w postaci realnych rezultatów, aby rozmawiać z administracją i lepiej wypełniać swą rzeczniczą rolę. Potrzebne jest także nowe spojrzenie na formułowanie działań obywatelskich, które coraz częściej przybierają charakter spontaniczny i niezorganizowany prawnie. Trzeba jednak przy tym pamiętać także, że silne, sformalizowane organizacje pozarządowe mają wpływ na większe zaangażowanie społeczne obywateli. Zgłaszano także potrzebę zwiększenia bezpośredniego wpływu obywateli na formułowanie i realizację polityk publicznych, jak i na zarządzanie majątkiem publicznym. Ważne jest także podjęcie dyskusji o samorządzie terytorialnym, o zasadzie pomocniczości i partnerskiej współpracy.
Debata zakończyła się prezentacją 12 postulatów dotyczących nowego okresu programowania funduszy unijnych, przygotowanych i przedłożonych rządowi przez organizacje pozarządowe. Odnieśli się do nich obecni na spotkaniu przedstawiciele dwóch resortów: pracy i polityki społecznej oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Zarówno Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS, jak i Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN stwierdzili, że postulaty są słuszne, ale interpretacja poszczególnych zapisów będzie wymagała jeszcze rozmów.
Obszerniejszą relację z Forum Debaty Publicznej będzie można przeczytać w portalu ngo.pl w najbliższy poniedziałek, 1 października.
Źródło: inf. własna