18 września w Hotelu Andel’s w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom VII edycji ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans, organizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Nagrodzone zostały działania samorządów z całej Polski, przyczyniające się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia społecznego i zawodowego.
„Dbałość o osoby z niepełnosprawnościami, ich godność, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi jest niezwykle ważnym czynnikiem cechującym współczesne społeczeństwo.” – napisał w liście do uczestników gali Minister Władysław Kosiniak-Kamysz, jednocześnie składając gratulacje laureatom konkursu.
Uroczystość otworzył Poseł Parlamentu Europejskiego Pan Marek Plura, który w swoim przemówieniu z wdzięcznością i uznaniem wyrażał się o inicjatywach podejmowanych przez polskie samorządy w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom godnego życia w lokalnej społeczności. Podkreślił, że na tle Europy z dumą możemy pochwalić się wieloma wspaniałymi projektami w tej dziedzinie.
Jedocześnie z galą ogólnopolską obyło się także podsumowanie kolejnych regionalnych edycji konkursu: dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej. Partnerami w realizacji edycji regionalnych były: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. „Pragnę pogratulować wszystkim laureatom i wyróżnionym w Konkursie, za ich aktywność i wszelkie działania przyczyniające się do zwiększania udziału osób niepełnosprawnych w życiu lokalnych społeczności. (…) Mam nadzieję, że Państwa postawa stanie się przykładem dla innych, a liczba biorących udział w kolejnych edycjach konkursu będzie stale rosła” – napisał w liście do uczestników gali Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Marek Sowa.
Na ręce Prezesa Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego przekazano także list gratulacyjny od Pani Aleksandry Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, w którym Pani Marszałek napisała: “Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wśród samorządowców nie brakuje ludzi kreatywnych, którzy z determinacją i odwagą realizują projekty zmieniające rzeczywistość na przyjazną wszystkim, także osobom z niepełnosprawnościami. Mam nadzieję, że kolejne edycje projektu przyczynią się do przełamywania barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi, co jest szczególnie ważne w kontekście ratyfikowanej Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Na ręce Pani Prezes składam najserdeczniejsze życzenia i słowa uznania za dotychczasowe dokonania i życzę wszelkiej pomyślności przy realizacji dalszych projektów, a także samych sukcesów i satysfakcji z działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.”
To już VII edycja Samorządu Równych Szans. W tym roku Rada Nagrody, pod przewodnictwem Pana Ministra Jarosława Dudy, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wyłoniła 9 zwycięzców i przyznała 12 wyróżnień. Przyznano także 5 wyróżnień branżowych w dziedzinach: dostępność sportu, dostępność informacji, dostępność transportu, zatrudnienie oraz wsparcie rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
Wśród laureatów edycji ogólnopolskiej znaleźli się:
- Miasto Jelenia Góra za projekt „Aktywni mimo wszystko” - Edukacja, transport i aktywność fizyczna osób niepełnosprawnych w Jeleniej Górze
- Gmina Kaliska za projekt „Żyć kolorowo”
- Gmina Kołobrzeg za projekt „Ja kobieta, ja matka”, adresowany do matek wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami
- Gmina Kozienice za projekt „Ważny el –Kozienice bez barier”
- Powiat Dębicki za projekt „Kompleksowe wspieranie rozwoju dziecka niepełnosprawnego i zagrożonego niepełnosprawnością oraz jego rodziny”
- Powiat Mielecki za projekt „Program aktywizacji społecznej w powiecie mieleckim”
- Powiat Nowotarski za projekt „Aktywizacja osób po kryzysach psychicznych i długotrwale bezrobotnych”
- Miasto Tychy za projekt „Pomysł na siebie - program rehabilitacji społecznej dla młodzieży niepełnosprawnej”
- Miasto Wrocław za projekt „Wrocław bez barier 2015”.
Z nagrodzonymi projektami można zapoznać się w internetowej Bazie Dobrych Praktyk: www.bazadobrychpraktyk.org.pl
Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
Został objęty patronatem honorowym przez:
- Rzecznika Praw Obywatelskich
- Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
- Minister Edukacji Narodowej.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym ze środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
Źródło: www.firr.org.pl