Tylko posłowie mogą znowelizować sporny art. 16 ustawy o pożytku
W Warszawie nadal nie wolno w projektach zatrudniać samozatrudnionych. Ale art. 16. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na który powołuje się stołeczne Biuro Prawne, nie będzie nowelizowany. Chyba, że uda się przekonać do tego posłów.
Dla stołecznego ratusza oznacza to zakaz zatrudniania specjalistów do jakiegokolwiek zadania w projekcie. Podobnie ten przepis ustawy traktował Urząd Miejski Wrocławia, wycofał się z niej jednak latem, po otrzymaniu opinii Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Warszawie ta opinia nie jest wystarczająca. Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego poprosiła Biuro Prawne Urzędu Miasta o ponowną opinię. Ta jest równie restrykcyjna: „wobec wyraźnego brzmienia art. 16. ust. 7., wskazującego krąg podmiotów, którym beneficjenci mogą zlecić realizację zadania publicznego, interpretacja zmierzająca w kierunku zlecania realizacji zadania innym podmiotom fizycznym, specjalistom – podmiotom prowadzącym własną działalność gospodarczą – wydaje się nieuprawniona”.
Warszawskie Biuro twierdzi, że konieczna jest zmiana tego artykułu w ustawie. Departament Pożytku Publicznego, wiedząc o sytuacji warszawskich organizacji, nie zdecydował się jednak wypracować ustawowego rozwiązania w tej sprawie. Nie zrobiła tego również Rada Działalności Pożytku Publicznego – w Radzie uważa się, że jest to kłopot Warszawy, a nie kłopot samorządów w ogóle. Członkowie Rady powiedzieli jednak ngo.pl, że do zmiany art. 16. będą starali się przekonać zespół parlamentarny ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zmiana może zatem wejść do ustawy dopiero na etapie prac sejmowych. Do tego czasu sytuacja warszawskich organizacji pozostanie bez zmian.
Źródło: inf. własna ngo.pl