Tydzień poradniczy: OPP muszą sprawdzić swoje dokumenty
Przez cały ubiegły tydzień Informatorium dla organizacji pozarządowych pomagało organizacjom pożytku publicznego sprawdzić ich statuty, regulaminy i dostosować je do znowelizowanych przepisów ustawy o pożytku. Z kontaktów z OPP wynika, że ze znajomością przepisów bywa różnie.
Od 31 stycznia do 4 lutego w Informatorium dla organizacji pozarządowych trwał tydzień poradniczy dla organizacji pożytku publicznego (OPP) pod hasłem: "OPP: Sprawdź swój statut lub regulaminy". Z możliwości konsultacji skorzystały 144 osoby.
Skąd wziął się pomysł?
OPP mają rok na wprowadzenie wymaganych zmian. W grudniu 2010 r. została opublikowana pierwsza wersja wykazu OPP uprawnionych do otrzymywania 1% podatku. Przy tej okazji Informatorium odnotowało znaczący wzrost kontaktów ze strony OPP związanych z nowymi zasadami sprawozdawczości i obecnością (bądź jej brakiem) na w/w wykazie. Niestety nie zawsze organizacje pożytku publicznego zdążyły za zmianą przepisów.
Okazało się też, że wiele OPP nadal nie dostosowało swoich dokumentów wewnętrznych (w zależności od sytuacji organizacji mogą to być statuty, regulaminy lub uchwały) do wymogów ustawy. Reagując na te potrzeby (i prawną konieczność) postanowiliśmy podjąć działania informacyjne adresowane do OPP. Pojawił się pomysł na Tydzień poradniczy dla OPP, podczas którego aktywność Informatorium miała być skoncentrowana na tej tematyce.
Co ciągle rodzi problemy?
W udzielonych poradach można wyróżnić dwa dominujące wątki. Jeden związany jest z prośbami o sprawdzenie dostosowanych statutów i innych aktów organizacji (czy zostały uwzględnione wszystkie zapisy noweli). Na drugi składały się bardzo różnorodne pytania pojawiające się przy tych kwestiach.
O co pytały organizacje:
- Chciałabym się dowiedzieć z czego wynika, że do 11 marca 2011r. statut bądź regulamin musi być zmieniony?
- Czy dochody z działalności gospodarczej muszą być przeznaczone wyłącznie na statutową działalność pożytku publicznego, czy może być też na inną działalność, która nie mieści się w sferze publicznej?
- Czy zmiany związane z dostosowaniem statutu do nowych wymogów możemy zgłaszać po 11 marca 2011 r.? Walne planujemy na 14 marca.
- Czy potrzebne jest zgłaszanie znowelizowanych oświadczeń członków zarządu i organu nadzoru do sądu, czy wystarczy mieć te oświadczenia w wewnętrznej dokumentacji organizacji?
- Czy zmian w statucie może dokonać w stowarzyszeniu inny organ niż walne zebranie członków np. zarząd? Przecież te poprawki są kosmetyczne.
- Jakie są konsekwencje nie wprowadzenia tych zmian na czas, kto będzie kontrolował, czy organizacja dopełniła obowiązków?
- Czy oświadczenia o niekaralności powinny być pobierane z urzędu?
- Czy organizacje, które nie są OPP, powinny dostosowywać swoje statuty do nowych wymogów?
Przy tej okazji wiele organizacji postanowiło zrobić porządki w swoich statutach oraz dopytywało o nowe zasady związane ze sprawozdawczością OPP, co jest na pewno pozytywną konsekwencją Tygodnia poradniczego. Pojawiły się też dwie kwestie, które wymagają jeszcze wyjaśnienia i wypracowania interpretacji: kwestia zatrudnienia (i podległości służbowej) członków organów nadzoru oraz zmian w odniesieniu do działalności gospodarczej w OPP (jako dodatkowej w stosunku do działalności pożytku publicznego).
Można nadal pytać
Informatorium dla organizacji pozarządowych jest prowadzone w ramach wspólnych działań Stowarzyszenia Klon/Jawor i Federacji Centrum Szpitalna.
Źródło: informacja własna