Targi wymiany książek, piknik kooperatywy spożywców oraz warsztaty na temat banków czasu – to tylko niektóre z 10 inicjatyw, jakie zostaną zaprezentowane podczas Tygodnia Ekonomii Społecznej w Lublinie.
Oto imprezy, w których będzie można wziąć udział podczas Tygodnia Ekonomii Społecznej w dniach 1-7 października oraz Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej w Lublinie.
„Bank Czasu, Bankomat Umiejętności, Giełda Samopomocy”
Dzieciom ekonomia najczęściej kojarzy się ze światem dorosłych, z dużymi pieniędzmi, bankami, korporacjami. Inicjatywa ma na celu uświadomienie uczniom i uczennicom, że czas poświęcony innym, zdolności i chęć pomocy są również wartościami związanymi z ekonomią - ekonomią społeczną. Zysk nie musi być rozumiany jedynie poprzez powiększanie zasobów materialnych, a terminy takie jak „bank”, „giełda” czy „bankomat” mogą nabrać nowego charakteru.
W zajęciach warsztatowych oraz przygotowaniu przedsięwzięcia „Giełda samopomocy” będzie uczestniczyć 20-25 osobowa grupa uczniów i uczennic z klas IV-VI Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski. Przedsięwzięciem wieńczącym akcję będzie „Giełda Samopomocy” zorganizowana w szkole.
Kuchnia Społeczna
Kuchnia Społeczna to regularne spotkania kulinarne współtworzone przez jej uczestników i uczestniczki. Inicjatywa ta ma na celu wytworzenie i wzmocnienie więzi społecznych budując przestrzeń współpracy i bezpośredniej wymiany handlowej. Działania te mają prowadzić do szerzenia idei wspólnotowych oraz wspierania oddolnych inicjatyw z pominięciem bezosobowej relacji sprzedawca-konsument.
W założeniu jest to impreza cykliczna a zaproszone są na nią wszystkie osoby, które lubią gotować, chcą urozmaicić swoją dietę, zmienić zwyczaje żywieniowe lub po prostu są ciekawe i otwarte na innowacje. Akcja ma również na celu aktywizowanie różnych grup społecznych oraz pozyskiwanie środków na pomoc osobom bezdomnym i potrzebującym.
Lubelska Kooperatywa Spożywcza
Bezpośrednim celem działania jest promocja Kooperatywy Spożywczej, jako formy ekonomii społecznej i spółdzielczości. Kooperatywa Spożywcza skupia ludzi zainteresowanych kupnem żywności bezpośrednio od producentów, z pominięciem pośredników takich jak hurtownie czy supermarkety. Członkowie i członkinie Kooperatywy wykonują też pracę na jej rzecz (transport i wydawanie produktów, pomoc w promocji itp.), tak więc z klientów zmieniają się w aktywnych i świadomych uczestników inicjatywy.
W czasie trwania Tygodnia Ekonomii Społecznej planowane są działania w przestrzeni miejskiej, finałem tych działań będzie piknik – festyn, w trakcie którego organizowane będą gry i zabawy związane z tematyką spółdzielczości i przedsiębiorczości, a także wykłady, warsztaty i projekcje filmów. Można będzie również poznać członków i członkinie tej inicjatywy oraz zapisać się do Kooperatywy Spożywczej.
Portret ekonomii społecznej
Celem jest pokazanie mieszkańcom i mieszkankom Lublina, w jak wielu obszarach życia codziennego ekonomia społeczna ma swoje zastosowanie i jacy ludzie są z nią związani. Pokazanie osób, które w ramach ekonomii społecznej odnalazły swoje pasje, rozwinęły się, są aktywne w swoich środowiskach lokalnych, da możliwość budowania pozytywnego obrazu funkcjonowania ekonomii społecznej, promowania podmiotów ekonomii społecznej i społecznej przedsiębiorczości. Zakładane są także spotkania z pracownikami i pracownicami, zatrudnionymi w różnych obszarach ekonomii społecznej, ale też pracodawcami i pracodawczyniami. Rezultatem działania będzie wystawa fotograficzna pokazująca portret lokalnego środowiska ekonomii społecznej.
Promocja Tygodnia Ekonomii Społecznej
Celem działania jest promocja Tygodnia Ekonomii Społecznej za pomocą graffiti, stworzone zostanie także logo oraz plakaty promocyjne.
Spodziewanym rezultatem będzie przede wszystkim promocja TES wśród mieszkańców i mieszkanek Lublina (szczególnie ludzi młodych). Ważnym rezultatem będzie także współpraca podmiotów sektora gospodarczego z „trzecim sektorem”.
Seminarium „Partnerstwo na rzecz tworzenia osiedlowych spółdzielni socjalnych w Lublinie”
Głównym pomysłem jest promocja aktywnych form przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego w Lublinie poprzez wypracowanie modelu współpracy spółdzielni mieszkaniowych z osiedlowymi spółdzielniami socjalnymi, które mogą skupiać zadłużonych i zagrożonych eksmisją członków spółdzielni mieszkaniowych.
W trakcie TES odbędzie się seminarium „Partnerstwo na rzecz tworzenia osiedlowych spółdzielni socjalnych w Lublinie”. Grupę docelową działania stanowią podmioty, które wypracują założenia koalicji na rzecz tworzenia i wspierania spółdzielni socjalnych w poszczególnych dzielnicach i osiedlach mieszkaniowych Lublina. Wypracowany model tworzenia i wspierania osiedlowych spółdzielni socjalnych stworzy szansę na reintegrację zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Targi Wymiany Książek w szkołach
Główne cele Targów to: zachęcenie młodzieży do ograniczania nadmiernej konsumpcji poprzez niefinansowe wymienianie z innymi niepotrzebnych przedmiotów (w tym przypadku książek), zwiększenie poziomu aktywnej współpracy między rówieśnikami, nabycie przez nich nowych, praktycznych umiejętności, a także promocja i prezentacja reusingu i bookcrossingu.
W wybranych szkołach ponadpodstawowych Lublina w trakcie TES odbędą się warsztaty oraz Targi Wymiany Książek. Zostanie także przygotowany pakiet edukacyjny dla nauczycieli poświęcony zagadnieniom etycznej konsumpcji i odpowiedzialnemu gospodarowaniu odpadami.
Warsztaty Rękodzielnictwa
W trakcie warsztatów uczestnicy i uczestniczki zyskają umiejętności rękodzielnicze, które można będzie wykorzystać w celach zawodowych, zarobkowych, twórczych, hobbystycznych. Jednym z aspektów działania jest integracja osób z różnych środowisk. Główną grupą docelową są osoby skupione w spółdzielniach socjalnych i słuchacze oraz słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dodatkowym celem jest także przekazanie przez instruktorkę informacji nt. zasad uczciwej konkurencji, możliwości sprzedaży wyrobów rękodzielniczych oraz zasad wyceniania prac.
Weź swój krzyż i... zróbmy coś razem – piknik wolontariacki w duchu ekonomii społecznej.
Głównym zamierzeniem jest włączenie we wspólne, praktyczne działania wolontariackie na rzecz dobra wspólnego (ochrona dziedzictwa kulturowego) różnorodnych grup i ich integracja wokół idei wspólnej pracy. W działaniu wezmą udział m.in. osadzeni z Aresztu Śledczego w Lublinie.
Uczestnicy i uczestniczki zostaną zaproszeni do udziału w pikniku wolontariackim, w trakcie którego wykonane zostaną praktyczne prace w ramach prowadzonego przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka programu „Cmentarze pogranicza”. Celem programu jest oczyszczenie i odnowienie metalowych elementów (100-200 krzyży kowalskich) odnalezionych podczas prac porządkowych na zdewastowanych i zapomnianych cmentarzach wschodniej Lubelszczyzny.
Wizyta studyjna w Ośrodku Aktywizacji Społecznej i Zawodowej w Bystrzejowicach Trzecich, Zakładzie Aktywności Zawodowej w Lublinie oraz Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” w Lublinie
Celem działania jest promowanie i upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie rozwoju ekonomii społecznej oraz zatrudnienia w przedsiębiorstwach społecznych zlokalizowanych wokół Lublina, a także promowanie Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej.
W trakcie TES odbędzie się wizyta studyjna. Przedstawiciele lubelskich mediów, Rady Miasta Lublin, Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Lublin, organizacji pozarządowych, instytucji rynku pracy oraz promocji i integracji społecznej zostaną zaproszeni do Ośrodka Aktywizacji Społecznej i Zawodowej w Bystrzejowicach Trzecich 21 (Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta), Zakładu Aktywności Zawodowej w Lublinie przy ul. Głuskiej 145 (Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”) oraz Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” w Lublinie przy ul. Peowiaków 11 (Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Cztery Pory Roku”). Wizyta studyjna wpłynąć ma na wzrost świadomości przedstawicieli zaproszonych instytucji na temat potrzeby rozwoju ekonomii społecznej na Lubelszczyźnie
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl