Tydzień Obywatelski w Pleszewie połączył lokalnych aktywistów: uczniów, studentów, rodziców i dojrzałych mieszkańców miasta. Największym profitem dla wszystkich uczestników była nie tylko integracja i nawiązanie współpracy między organizacjami, ale spotkania z urzędnikami z Urzędem Miasta i Gminy w Pleszewie - mówi Lucyna Roszak, koordynatorka Centrum-Informacyjno Doradczego dla organizacji pozarządowych.
Rozmowy i spotkania toczyły się głównie w KAWIARNI OBYWATELSKIEJ. W środowe popołudnie można było spotkać się w Kawiarni Karafka z Wiceburmistrzem Arkadiuszem Ptakiem i Justyną Ochędzyn z Wielkopolskiej Rady koordynacyjnej w Poznania. Temat spotkania dotyczył zaangażowania mieszkańców/obywateli w działalność społeczną. Okazuje się, że Wielkopolsce działa 7,5 tys. organizacji pozarządowych, z czego 107 na terenie powiatu pleszewskiego.
Młodzieżowi społecznicy zorganizowali czwartkowy HAPPENING turystyczny. Mieszkańcy Pleszewa mieli okazję spotkać "na mieście" błąkających się turystów. Z bardzo dobrego źródła wiemy, że większość osób zapytanych o drogę, udzielała informacji z dużym zaangażowaniem. Dopóki nie okazało się, że o drogę pytają WOLONTARIUSZE z Lokalnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie. Mamy nadzieję, że tą akcją przybliżyliśmy mieszkańcom działalność CENTRUM, do którego zapraszamy.
Również poniedziałkowe spotkanie skierowane było do młodzieży z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pleszewie. 20 uczniów gimnazjów wzięło udział w warsztatach z integracyjnych. Spotkanie kładło nacisk na pracę w grupie oraz wspólne działania w formie projektów społecznych.
Przedstawiciele organizacji chętnie wzięli udział w szkoleniu, dzięki któremu podniosły się ich umiejętności pozyskiwania środków na działania w samorządzie lokalnym. Sobota przyciągnęła 25 osób z powiatów: pleszewskiego, jarocińskiego i krotoszyńskiego. Tutaj również odbyło się spotkanie z Kierownikiem Wydziału Organizacyjnego. Szkolenie przygotowało Centrum-Informacyjno Doradcze dla organizacji pozarządowych, które swoja radą służy mieszkańcom od poniedziałku do czwartku w godzinach 15-19. Swoją siedzibę CID umiejscowił w Powiatowej Świetlicy Środowiskowej na ul. Św. Ducha 5 w Pleszewie.
Na piątkowe spotkanie dyskusyjne wokół filmu "The Human Experience" stawili się nasi niezawodni fani. Pod wrażeniem filmu byli wszyscy widzowie. Dyskusja rozgorzała zażarta. Mówiliśmy o empatii, sensie życia, dobrych i złych wyborach. Nasza wspólna konkluzja: mamy ogromne szczęście, że urodziliśmy się w Europie, w kraju, który jest wolny i w którym mamy możliwości rozwoju. Każdy człowiek ma wpływ na "wygląd świata" choć jest jedynie kroplą w ocenie. Ale "czymże jest ocean, jeśli nie morzem kropel".
Wszystkim organizacjom i grupom nieformalnych społeczników życzymy wiele sił i czasu na angażowanie się w zmianę świata.
Organizatorzy Tygodnia Obywatelskiego:
- Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie
- Centrum Informacyjno- Doradcze dla organizacji pozarządowych
- Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Zagrożonym, Osobom Niepełnosprawnym oraz Współpracy z Zagranicą
- Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla młodzieży dojeżdżającej- Centrum Wolontariatu w Pleszewie
- Pleszewskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Narkomanii
- Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie
- Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi
Źródło: Stow. Pomocy Rodzinom Zagrożonym, Osobom Niepełnosprawnym oraz Współpracy z Zagranicą (CID)