Tworzymy przestrzeń dialogu i współpracy - zakończył się II Kongres Współpracy Lokalnej [patronat ngo.pl]
Za nami II Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej. 10 i 11 października ponad sześćset osób reprezentujących środowisko organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego czy organizacji wspierających trzeci sektor spotkało się w Warszawie, by dyskutować o tym, jak poprawiać rzeczywistość, zaczynając od tego miejsca, którego jesteśmy najbliżej – naszej wsi, dzielnicy, miasta, gminy, czy powiatu.
Innowacje demokratyczne
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, organizując ogólnopolski Kongres Współpracy Lokalnej, chce inspirować, upowszechniać wiedzę i budować umiejętności reprezentantów i reprezentantek różnych środowisk działających lokalnie, aby mogli oni skuteczniej wzmacniać potencjały swoich społeczności. Kongres to odpowiedź na potrzebę stworzenia inicjatywy służącej wzmacnianiu demokracji lokalnej.
Ważnym tematem drugiej edycji wydarzenia była dyskusja o innowacjach demokratycznych, czyli takich rozwiązaniach, które wykorzystują nowatorskie i eksperymentalne narzędzia do włączania obywateli w sprawy publiczne. O idei senatu obywatelskiego opowiedział dr Marcin Gerwin z Center for Blue Democracy. Inną koncepcją, o której szerzej można przeczytać w najnowszej publikacji FRDL „Innowacje deliberatywne. Inspiracje dla praktyków i teoretyków” są panele obywatelskie. Dyskutowali o nich autorzy i autorki książki, którą bezpłatnie dostępna jest na naszej stronie.
W trakcie Kongresu można było także poznać perspektywę międzynarodową – gościnie i goście z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach Inicjatywy Regionalnej mieli okazję zaprezentować dobre praktyki partycypacji społecznej ze swoich krajów.
Samorządna rzeczpospolita – wielki projekt
Gościem specjalnym Kongresu był Prezydent Lech Wałęsa, który wraz z Sędzią Jerzym Stępniem wziął udział w debacie kończącej pierwszy dzień obrad. Pretekstem do dyskusji prowadzonej przez dr Cezarego Trutkowskiego był program „Samorządna Rzeczpospolita” przyjęty w 1981 roku przez I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”. Zastanawialiśmy się nad aktualnością ideałów wpisanych w ten dokument o nad tym, na ile zostały one zrealizowane.
„Takie spotkania jak to i podobne wykorzystajcie, by porozmawiać o tym, co tu robić dalej. Dyskutujmy – znajdą się ludzie, którzy zbiorą to w programy” – powiedział Prezydent Wałęsa.
Wspólnie zmieniać rzeczywistość
Tegoroczna edycja Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej to ponad 30 spotkań, warsztatów debat i przeglądów dobrych praktyk, w których uczestniczyło ponad 600 osób. Wśród tematów, o których dyskutowano pojawiły się takie tematy jak wolontariat pracowniczy i społeczna odpowiedzialność biznesu (wydarzenie we współpracy z Instytutem Wolontariatu Pracowniczego), partycypacja mieszkańców w planowaniu przestrzeni czy jednostki pomocnicze gminy – zapis tej debaty dostępny w serwisie Spotify jako odcinek specjalny Podcastu Samorządowego.
„Wierzymy, że dzięki spotkaniom takim jak Kongres możemy wspólnie zmieniać rzeczywistość społeczną i dostosowywać ją do wyzwań nowych czasów” - piszą w mediach społecznościowych uczestnicy i uczestniczki.
Patronem merytorycznym wydarzenia był Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.