Mieszkańcy gminy Kłodawa w powiecie kolskim odkrywają swoje kreatywne możliwości podczas udziału w projekcie pn. „Twórcze poznania” realizowanym dzięki dofinansowaniu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W trakcie dziesięciu miesięcy uczestnicy projektu biorą udział w warsztatach pozwalających im rozwinąć i nabyć nowe umiejętności, niezbędne w przygotowaniu wspólnego dzieła, którym będzie społecznościowy spektakl teatralny.
To kolejny pomysł Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów na uaktywnienie społeczności w małych lokalizacjach poprzez zaproponowanie wspólnych, cyklicznych aktywności. Celem projektu jest wzrost ekspresji kulturalnej wśród społeczności oraz stwarzanie przestrzeni do integracji i aktywizacji mieszkańców w różnym przedziale wiekowym. Jest też zachętą do współpracy zespołowej, która zaowocuje realizacją działań artystycznych. Odpowiada na problem małej aktywności kulturalnej, społecznej mieszkańców, poczucia izolacji seniorów i braku akceptacji w środowisku.
Uczestnicy to ponad 20-osobowa grupa międzypokoleniowa. Jeszcze przed wakacjami odbyły się pierwsze warsztaty integracyjno-rozwojowe prowadzone metodą dramy. Krótka ale energetyczna i zaskakująca rozgrzewka w postaci tego rodzaju spotkań to bardzo pożyteczne „ożywienie” (na początku przygody z projektem), po którym uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali kolejnych zadań i wspólnej pracy podczas zaplanowanej jesiennej serii 8 zajęć teatralnych. Wszystko to za sprawą trenerki pani Olgi Stobieckiej-Rozmiarek, która dzięki aktywnym zajęciom dramowym, wprowadziła uczestników w „świat niesamowitych” przeżyć. Zastosowane ćwiczenia zbliżyły ludzi do siebie, skróciły dystans. Uczestnicy dużo dowiedzieli się na swój temat, odkryli na nowo własny potencjał. Grupa ćwiczyła też poprzez dramę współpracę zespołową, uważność na inne osoby, aktywne słuchanie. Podczas „bloku pracy z pomnikami” oswajali się w pracy ze sobą, nabywali odwagi do ekspresji w swojej międzypokoleniowej grupie i doświadczyli proces wspólnego tworzenia. Dzięki technice „Teatr Obrazu” zgłębiali kwestie relacji w zróżnicowanej wiekowo grupie, tego co obydwie strony mogą sobie wzajemnie dać, czego potrzebują i czego się obawiają.
W podsumowaniu dało się słyszeć następujące, pełne uniesienia stwierdzenia: „było radośnie”, „wspaniała zabawa”, „tyle spontaniczności”, „naprawdę się poznaliśmy”, „było twórczo” i wiele innych pozytywnych reakcji. Osoby z grupy dorosłych docenili obecność młodzieży, jej energię i zaangażowanie. Jeden z nastolatków, podkreślił, że się zaskoczył ponieważ „poznani seniorzy to wbrew wszelkim stereotypom, silne, aktywne i chętne do zabawy osoby”. Z obserwacji pani Olgi wynika, że grupa entuzjastycznie przyjęła projekt dlatego tak chętnie angażuje się i współpracuje. Czuć różną energię. Uwidocznili się pierwsi liderzy, podczas gdy inni bardziej wolą słuchać, oni już zastanawiają nad tym, jaki spektakl będą robić.
Od września grupa uczestniczy w warsztatach teatralnych, podczas których przygotuje społeczny spektakl. Przedstawienie „wyrośnie” ze społeczności, sięgnie do tradycji, obyczajów, lokalnej gwary i muzyki. A być może zaprezentuje lokalny problem, który warto wspólnie rozwiązać. Profesjonalne wsparcie będzie zapewnione ze strony trenera warsztatów i zespołu projektu. Na zakończenie, późną jesienią, podczas gali finałowej, połączonej z „panelem wymiany emocji” mieszkańcy gminy wraz z zaproszonymi gośćmi będą świadkami tego przedstawienia. Wspólny sukces będzie okazją do świętowania, co będzie sprzyjało zacieśnianiu więzi i tworzeniu pomysłów na kolejne inicjatywy.
Źródło: Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów