Twoja organizacja może zostać producentem energii. Jak to zrobić z wykorzystaniem finansowania w perspektywie 2014-2020 i w kontekście systemu wsparcia, jaki wprowadza po 2016 r. Ustawa o odnawialnych źródłach energii? Nasz przewodnik wraz z kalkulatorem opłacalności inwestycji, zrealizowane w ramach FIO Śląskie-Lokalnie, umożliwia zapoznanie się z tematyką możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii przez podmioty ekonomii społecznej.
Czy podmiot ekonomii społecznej może mieć własną elektrownię słoneczną? Czy może produkować energię elektryczną, obniżyć rachunki za prąd, sprzedawać nadwyżki do sieci i zarabiać na wkład własny do projektów? Jeśli tak, to jak to zrobić, jakie warunki musi spełnić organizacja i gdzie szukać źródeł finansowania?
Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć przewodnik dla podmiotów ekonomii społecznej „Zakręć się za energią – podmioty ekonomii społecznej jako prosumenci”, zrealizowany w ramach dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 – FIO Śląskie Lokalnie.
Przewodnik został przygotowany przez fundację „Złap Energię”, dla której promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), ekoinnowacji, jak również poszanowania energii to główne cele statutowe. Fundacja korzysta ze swojej wiedzy i doświadczenia, aby wspomóc podmioty ekonomii społecznej w wykorzystaniu możliwości, które dają fundusze europejskie i krajowe na lata 2014-2020 w zakresie wsparcia inwestycji w OZE. Dodatkowo nowy system wsparcia wprowadza od 1 stycznia 2016r. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2015r. poz. 478). Przewodnik rozpoczyna cykl publikacji i materiałów informacyjnych, które mają przybliżyć wybrane aspekty ubiegania się o dofinansowanie oraz realizacji inwestycji w OZE przez PES. Perspektywa finansowania tego rodzaju projektów do 2020 roku otwiera przed różnego typu organizacjami nowe możliwości oszczędzania energii, jak również odsprzedawania nadwyżek do sieci i pozyskania w ten sposób dodatkowego źródła finansowania działalności statutowej.
Rynek instalacji OZE jest obecnie w Polsce we wstępnej fazie rozwoju, natomiast cel osiągnięcia 20% produkcji energii z OZE, wyznaczony przez obowiązujący nasz kraj unijny Pakiet Energetyczno-Klimatyczny, wymaga wdrożenia systemu wsparcia dla zwiększenia zaangażowania tzw. prosumentów, czyli konsumentów energii elektrycznej, którzy chcą być również jej producentami. Podmioty ekonomii społecznej będą miały w nowej perspektywie finansowej nowe możliwości pozyskania finansowania na tego typu inwestycje, dlatego fundacja „Złap energię” swoim przewodnikiem, jak również innymi swoimi działaniami, chce zainteresować organizacje tematem i pomóc im w realizacji konkretnych działań, szczególnie w okresie przejściowym, jakim jest uruchamianie środków z nowej perspektywy finansowania (pierwsze konkursy rozpoczną się w końcówce 2015r.), jak również wejścia w życie Rozdziału 4 Ustawy OZE, który uruchamia system wsparcia.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który można znaleźć na stronie Fundacji Złap Energię: www.zlapenergie.org oraz na facebooka Fundacji, gdzie będą umieszczane kolejne praktyczne informacje, materiały i porady.
Źródło: Fundacja Złap Energię