Aktywiści Akcji Demokracji ostatniej nocy, poprzez projekcje na trzech symbolicznych warszawskich budynkach, zadali pytania dotyczące polityki klimatycznej Polski i jej przyszłości. Na kilka dni przed wyborami chcą zwrócić uwagę na wybory parlamentarne w kontekście nadchodzącej katastrofy klimatycznej.
– W najbliższych wyborach parlamentarnych podejmiemy jako społeczeństwo decyzję, czy wybierzemy przedstawicieli i przedstawicielki, którzy w dalszym ciągu będą podejmować decyzje zagrażające naszej przyszłości, czy te i tych, którzy staną po stronie ochrony klimatu, a przez to nas wszystkich – komentuje Weronika Paszewska, dyrektorka Akcji Demokracji.
W okresie przedwyborczym pytaliśmy kandydatów i kandydatki wszystkich komitetów wyborczych o ich poglądy na temat wydobycia i spalania paliw kopalnych. – wyjaśnia Monika Matus, kierowniczka kampanii z Akcji Demokracji. – Politycy opozycji z którymi rozmawialiśmy, chociaż przedstawiają często różne sposoby wyjścia z tego kryzysu, są zgodni, że Polska musi odejść od węgla i szukać alternatywnych, czystych źródeł energii. Odpowiedzi polityków na pytanie w sprawie klimatu można obejrzeć na www.akcjademokracja.pl/klimat. Niestety, przedstawiciele partii rządzącej nie odnieśli się do tych kluczowych kwestii – dodaje Matus.
Na Ministerstwie Energii aktywiści wyświetlili pytanie „Czy tu będzie rządzić węgiel?”. – Decyzje dotychczasowych rządów spowodowały, że nasza energetyka nadal opiera się na przestarzałych paliwach kopalnych – węglu, wstrzymywany jest rozwój OZE, a na arenie międzynarodowej rząd polski blokuje ambitne, europejskie polityki klimatyczne – dodaje Paszewska.
Jedno z retorycznych pytań dotyczących przyszłości Polski – “Przegrane szanse na przyszłość?”, zostało wyświetlone na głównej siedzibie spółki skarbu państwa PGE – która, jak mówi Monika Matus z Akcji – zarabia na polskim zacofaniu energetycznym.
Na Pałacu Kultury i Nauki wyświetlone z kolei zostało pytanie „Czy klimat wygra wybory?”. Aktywiści chcą nim zwrócić uwagę wyborców i wyborczyń, że ich głosy przy urnie w niedzielę zadecydują o tym, jakie podejście do ochrony klimatu, będzie miał nowy parlament.
Strona z odpowiedziami kandydatów i kandydatek w sprawie klimatu: www.akcjademokracja.pl/klimat.
Źródło: Akcja Demokracja