Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
W związku z pracą Regionalnego Panelu Ekspertów województwa opolskiego w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, kontynuujemy cykl publikacji „Trzy pytania do…”. W ten sposób chcemy przybliżyć pracę Członków Panelu oraz ich działalność. Jesteśmy przekonani, że ten cykl przyniesie nam dużo świeżych wniosków i spostrzeżeń oraz zainspiruje do dalszych działań. Zapraszamy do czytania!
PANEL – POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI
Reklama
Dorota Piechowicz-Witoń: – Pierwsze wieści na temat Panelu wiążą się dla mnie z zadaniem: miałam być sekretarzem tego przedsięwzięcia, czyli taką osobą, która zajmuje się organizacją spotkań i ich treścią merytoryczną, ale też przekonuje potencjalnych członków do tego, że warto wziąć udział w takiej inicjatywie. Zatem moje pierwsze skojarzenie to po prostu obawa o to, czy uda mi się namówić liderów i liderki organizacji pozarządowych do współpracy, mając świadomość, iż są to bardzo zajęte osoby. Przyznam szczerze, że sama nazwa grupy roboczej: Regionalny Panel Ekspertów, trochę „odstraszała”- część osób miało obawę, że mają niewystarczające kompetencje, by nazywać siebie „ekspertami”. Starałam się wykazać, że jest to nazwa projektowa, a filozofią tego przedsięwzięcia jest spotkanie osób pracujących w konkretnych organizacjach i miejscach, zajmujących się współpracą międzysektorową, znających sektor opolski z różnych stron.
PANEL – PRACA W PANELU
D.P.-W.: – Mieliśmy trochę ułatwione zadanie, ponieważ pierwsze spotkanie Panelu trwało dwa dni. Wszyscy członkowie mogli się spotkać na neutralnym gruncie, być z dala od trosk i problemów codzienności i skupić się na meritum tego projektu. Poza treścią projektową było też trochę czasu, żeby wspólnie posiedzieć i poznać się. Na początku mieliśmy dużo obaw, głównie dlatego, iż to spotkanie miało inną formę niż zazwyczaj – to nie była kolejna konferencja czy też szkolenie, na których zwykle się widzimy, lecz swoiste odwrócenie inicjatywy i wspólna praca od podstaw nad zagadnieniem. Okazało się, że można wypracować pewne pomysły w regionie i to z myślą o regionie, o co głównie w tym projekcie chodzi. Panel to żywy organizm, to ludzie pracujący lokalnie, będący blisko społeczności. Udało nam się już opracować „nasz” temat, związany z Radami Pożytku Publicznego. Spotykamy się raz w miesiącu, często dyskutujemy bardzo emocjonalnie. Cieszę się z tych spotkań, bo Członkowie i Członkinie to wartościowi i interesujący ludzie - mam poczucie, że każdy z nas daje tyle, ile może, a jednocześnie podchodzi do tego projektu bardzo odpowiedzialnie i z ogromnym zaangażowaniem.
PANEL i III SEKTOR – PRZYSZŁOŚĆ I REFLEKSJE
D.P.-W.: – Życzę sobie, aby w sektorze pozarządowym mówiło się więcej o wartościach, które na co dzień są wdrażane i respektowane, natomiast, nie zawsze dyskusja nad nimi jest jasna i otwarta. III sektor ma swoje regulacje, ustawy, regulaminy, warto jednak aby zaczął taką wewnętrzną dyskusję na temat wartości, w oparciu o które działa. Chciałabym również, żebyśmy my, obywatele, spełniali się jako społecznicy i zaangażowali we wspólne dbanie o swoje środowisko. Wierzę, że łącząc siły możemy bardzo dużo zdziałać i zmienić na lepsze, jeśli jednak będziemy sobie wmawiać, że jest to niemożliwe, to faktycznie tak się stanie. Myślę, że współpraca III sektora i samorządu w ostatnim czasie zrobiła ogromne kroki do przodu: zaczynamy rozmawiać, coraz częściej mamy świadomość pewnej kultury współpracy, szanujemy siebie nawzajem, poznajemy też podstawy prawne i zaplecze podejmowania decyzji. To naprawdę duża i obiecująca zmiana na ścieżce rozwoju III sektora.
DOROTA PIECHOWICZ-WITOŃ - Prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych; Absolwentka UO – kierunek pedagogika resocjalizacyjna, doktorantka UO na Wydziale Historyczno – Pedagogicznym. Pracownik naukowo – dydaktyczny WSZiA w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego. Od 2006 roku aktywnie działa w sektorze pozarządowym, ściśle współpracując z organizacjami non – profit w regionie opolskim i poza województwem. Pełniła między innymi funkcję członkini zarządu i dyrektora biura Opolskiego Forum Organizacji Socjalnych - członek WRZOS, w latach 2008 – 2010 koordynowała działalność Opolskiego Regionalnego Centrum Wolontariatu przy OFOS. Członkini Zespołu ds. organizacji pozarządowych przy Prezydencie Miasta Opola (kadencja 2008,2009,2010), Certyfikowana Animatorka Ekonomii Społecznej i Trenerka Pracy Osób Niepełnosprawnych. Absolwentka Szkoły Trenerów Modelu współpracy organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Trenerka m.in. z zakresu podstaw prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych, tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, współpracy jednostek samorządu terytorialnego z sektorem non- profit, podstaw prawnych działalności wolontariackiej, aktywizacji osób wykluczonych społecznie i zawodowo, komunikacji i zarządzania zespołem. Autorka ponad 20 artykułów w obszarze szeroko pojętej polityki społecznej i pracy socjalnej. Członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego (II kadencji lata 2014-2015, gdzie pełni funkcję sekretarza Rady.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.