Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
W związku z pracą Regionalnego Panelu Ekspertów województwa opolskiego w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, kontynuujemy cykl publikacji „Trzy pytania do…”. W ten sposób chcemy przybliżyć pracę Członków Panelu oraz ich działalność. Jesteśmy przekonani, że ten cykl przyniesie nam dużo świeżych wniosków i spostrzeżeń oraz zainspiruje do dalszych działań. Zapraszamy do czytania!
Trzy pytania do… Alicji Gawinek, wiceprezeski Opolskiego Centrum Inicjatyw Pozarządowych
Reklama
PANEL – POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI
Alicja Gawinek: - Pierwsza myśl, a raczej emocja, była pozytywna. Bardzo się ucieszyłam, kiedy otrzymałam zaproszenie do RPE. Możliwość dyskusji oraz wymiany myśli w gronie osób pracujących na rzecz III sektora, jest dla mnie cenna i ważna. Motywacja jest zawsze ta sama: III sektor i jego rozwój. Jestem związana z III sektorem od około 15 lat, a zawodowo od 8 lat, więc zawsze kiedy mam możliwość zaangażować się w działanie, które dotyczy sektora pozarządowego, to robię to z przyjemnością. Nie miałam żadnych wątpliwości co do uczestniczenia w pracach RPE. PANEL – PRACA W PANELU
A.G.: - W moim odczuciu, w województwie opolskim, brakuje takich spotkań przedstawicieli organizacji pozarządowych, podczas których mogliby rozmawiać o swoich doświadczeniach, dzielić się refleksjami i zastanawiać się wspólnie nad przyszłością sektora. Oczywiście są różne wydarzenia, podczas których ludzie się spotykają, ale nie mają one cyklicznej formuły jak RPE. Temat, jaki opracowuje nasze województwo, dotyczy rad działalności pożytku publicznego i choć jest on skonkretyzowany to „dotyka” wielu innych wątków, które nas dotyczą i z którymi stykamy się na co dzień w swojej pracy. Obecnie w całej Polsce są realizowane projekty wzmacniające RDPP, więc tym bardziej jest to ważny dla nas temat. Praca w RPE jest dla mnie, i myślę, że dla pozostałych członków i członkiń, bardzo inspirująca. Na spotkaniach mamy możliwość podyskutować oraz wyrazić własne przekonania, które są oparte na naszych własnych doświadczeniach. Bardzo cennym elementem jest to, że my się poznajemy - bo do tej pory w takim gronie i z taką częstotliwością nie mieliśmy okazji wspólnie dyskutować. Każde kolejne spotkanie sprawia, że ludzie się coraz bardziej otwierają i coraz mocniej angażują. Mam wrażenie, że każdy z nas wkłada naprawdę dużo pracy w te spotkania. Liczę też na to, że to działanie będzie kontynuowane. A możliwość uczestniczenia w bardzo ważnym ogólnopolskim wydarzeniu, jakim jest tworzenie w całym kraju wspólnej strategii rozwoju sektora, dla mnie osobiście jest niezwykle cenne i nobilitujące. Czy jest potrzeba takich spotkań? Oczywiście, że tak. Tu spotkali się ludzie z różną energią, z różnymi oczekiwaniami, ale cel był jeden i udało się go osiągnąć. Dyskusja o sektorze w naszym województwie jest bardzo potrzebna więc liczę na to, że praca RPE była początkiem wspólnej debaty o sektorze.
PANEL i III SEKTOR – PRZYSZŁOŚĆ I REFLEKSJE
A.G.: - Jak będzie wyglądał sektor za 5 lat? Wierzę, że będzie „dobrze”, że będzie się dalej rozwijał, stawał miejscem pracy dla ludzi, którzy chcą kreować swoją rzeczywistość i mieć na nią wpływ. Jest wiele elementów, które muszą być, aby sektor się rozwijał, między innymi środki finansowe, ale o tym mówił już Rafał Bartek odpowiadając na to pytanie. Ważna jest dbałość o zasady, etykę i przejrzystość działań. Z perspektyw czasu widzę rozwój, zauważam go bardzo mocno, bo sama w nim uczestniczę i to czego mogę życzyć sektorowi i ludziom, którzy go tworzą, to żeby odpowiedzialnie podchodzili do jego kreowania, żeby wiedzieli, że ma duży wpływ na to co jest wokół nas. Życzę zaangażowania, odpowiedzialności i wielu motywacji – bo „recepta” jest w nas, osobach które tworzą III sektor.
ALICJA GAWINEK – Wiceprezes OCWIP. Trenerka i doradczyni z zakresu m.in.: prawnych aspektów dotyczących III sektora, wolontariatu, zakładania i funkcjonowania organizacji, ekonomii społecznej. Absolwentka kulturoznawstwa na UO. Absolwentka XII edycji Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP (Certyfikat I stopnia). W latach 2011-2012 członkini zespołu konsultacyjnego ds. organizacji pozarządowych działającego przy Prezydencie Miasta Opola. Od 2012 roku członkini Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Absolwentka Szkoły Trenerów Ekonomii Społecznej organizowanej przez Sieć SPLOT; II edycji Szkoły Liderów PAFW Członkini Rady Organizacji Pozarządowych działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 roku członkini Zarządu Sieci SPLOT, od 2010 Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Opolskie Lamy.
Projekt „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski” jest realizowany przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych. Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.