22 lutego 2016 r. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie Pracy dotyczące umów o pracę. Ograniczają one możliwość zawierania umów na czas określony, a w niektórych aspektach zrównują te umowy z umowami na czas nieokreślony.
Umowa na okres próbny
Każda umowa o pracę może (ale nie musi) być poprzedzona umową na okres próbny. Taka umowa może trwać maksymalnie trzy miesiące. Zgodnie ze zmianami, umowy takie można stosować również przy zatrudnianiu osób, które w przeszłości były już pracownikami danej organizacji, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy upłynęły minimum trzy lata od zakończenia poprzedniego stosunku pracy.
Umowa na czas określony
Zgodnie z nowymi przepisami są dwa ograniczenia dotyczące zawierania umów na czas określony. Po pierwsze, tak jak do tej pory, można zawrzeć tylko trzy takie umowy (jeśli zawierana była umowa na okres próbny, to traktowana jest ona jak jedna z umów na czas określony). Po drugie, to nowość, łączny czas ich obowiązywania nie może przekraczać 33 miesięcy. Czwarta umowa lub przekroczenie czasu 33 miesięcy automatycznie sprawia, że umowa staje się umową na czas nieokreślony.
Kodeks Pracy wprowadza wyjątki od drugiej z zasad. Są nimi:
-
umowa na zastępstwo (może być na czas określony dłuższy niż 33 miesiące, jeśli pracownik, który jest zastępowany, dłużej nie przebywa w pracy)
-
umowa o charakterze dorywczym, sezonowym, np. zawierane przez ośrodki turystyczne
-
umowa na wykonywanie pracy związana z trwaniem kadencji
- w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (pracodawca – organizacja pozarządowa – ma obowiązek, w ciągu 5 dni roboczych od dnia zawarcia takiej umowy, powiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu takiej umowy o pracę, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy).
Zrównanie zasad wypowiedzeń umów na czas określony i nieokreślony
Tak jak wcześniej, w przypadku umów na okres próbny, czas wypowiedzenia wynosi:
-
3 dni przy umowach trwających 2 tygodnie
-
tydzień przy umowach trwających 1 miesiąc
- 2 tygodnie przy umowach trwających 3 miesiące
Zgodnie z nowymi zasadami okres wypowiedzenia jest taki sam dla umów na czas nieokreślony i umów na czas określony:
-
jeśli okres zatrudnienia w danym NGO jest krótszy niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie
-
jeśli okres zatrudnienia w danym NGO trwa od 6 miesięcy do 3 lat, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc
- jeśli okres zatrudnienia w danym NGO wynosi ponad 3 lata, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące
Organizacja może zwolnić pracownika z obowiązku pracowania w okresie wypowiedzenia, z tym że pracownik zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)