Zakładanie spółek kapitałowych bez podatku? Aukcje charytatywne nieobciążone VAT-em? Organizacje pozarządowe przygotowują białą księgę barier podatkowych, które utrudniają funkcjonowanie trzeciego sektora. Sprawdźmy, jakie propozycje pojawiły się w obszarze ekonomii społecznej.
Własna spółka bez podatku
Tu pojawia się jednak problem. Organizacje rzadko mają kapitał na utworzenie takich spółek. Zniechęcają je również znaczne obciążenia z tytułu podatku dochodowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych precyzuje wprawdzie katalog instrumentów finansowych, w które organizacja realizująca cele społeczne może inwestować bez konieczności odprowadzania podatku, niemniej ustawodawca nie zawarł w nim możliwości bezpośredniego inwestowania organizacji pozarządowych w udziały lub akcje, które polegałoby na ich objęciu przy założeniu spółki, bądź nabyciu udziałów już istniejącej spółki. Tym samym, organizacja zakładające własną spółkę musi odprowadzić 19% podatku od kwoty wydatków na nabycie udziałów lub akcji.
Organizacje postulują obecnie, by katalog zwolnień przewidziany w Ustawie o podatku od osób prawnych zwyczajnie rozszerzyć. Strat budżetowych nie powinno być wielkich, zwłaszcza, że w Polsce istnieje obecnie zaledwie… 5 spółek kapitałowych prowadzonych przez organizacje!
Spółka spółce nierówna
Kolejny problem podatkowy dotyczy dochodów fundacji, które prowadzą działalność gospodarczą w formie spółek kapitałowych. Obecnie, od dochodu wypracowanego w takich spółkach, fundacje muszą odprowadzać podatek. Nawet wtedy, kiedy zyski te są w całości przeznaczone na działalność statutową.
Podatku nie muszą za to odprowadzać stowarzyszenia, które prowadzą identyczną działalność. Organizacje pozarządowe postulują w tym przypadku zrównanie fundacji i stowarzyszeń w prawie do zwolnień podatkowych.
W powyższej propozycji kryje się jeszcze jedna kwestia. Założenie, że z podatku dochodowego są zwolnione tylko dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, sprawiło, iż nieuprawnione do zwolnień są również spółki prowadzone przez organizacje, których siedziba znajduje się poza Polską – na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. O zwolnienia podatkowe również dla nich, postulują przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Dopuśćmy NGO do loterii
Kolejne postulaty, które mogą mieć wpływ na sektor przedsiębiorczości społecznej, dotyczą przeprowadzania aukcji i loterii charytatywnych. Przedstawiciele organizacji pozarządowych odnieśli się tutaj zwłaszcza do braku spójnych uregulowań prawnych, które umożliwiłyby organizacjom pozarządowym prowadzenie loterii charytatywnych.
W chwili obecnej tego typu działalność jest regulowana przez kilka osobnych aktów prawnych, przy czym organizacje pozarządowe są dopuszczone jedynie do przeprowadzania loterii fantowych lub zbiórek publicznych, alei to obwarowane jest szeregiem formalności. Przedstawiciele trzeciego sektora proponują wprowadzenie kompleksowych rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie z loterii środków na działalność dobroczynną.
Aukcje bez VAT-u
Na celowniku społeczników znalazły się również aukcje charytatywne. Obecnie opodatkowaniu VAT podlega wydanie licytowanych podczas aukcji organizowanej przez organizację pozarządową przedmiotów wytworzonych przez podopiecznych organizacji, gdzie wpływy z licytacji są przeznaczane na cele charytatywne. Podobnie rzecz ma się z aukcjami przedmiotów wytworzonych w ramach warsztatów terapii zajęciowej.
Organizacje pozarządowe mają zastrzeżenia czy tego typu działalność w ogóle powinna podlegać przepisom o podatku VAT. „Trudno przyjąć, że wylicytowana kwota jest faktycznie wytworzoną wartością dodaną. Kwota dokonanego datku w większości przypadków znacznie przewyższa realną wartość wylicytowanego przedmiotu, a określenie „aukcja” jest stosowane na wyrost w celu stworzenia impulsu do licytowania/podbijania wartości deklarowanych darowizn. Określenie aukcja ma uatrakcyjnić formę zbierania datków” – czytamy w postulatach.
Co ciekawe, opodatkowaniu nie podlegają aukcje, w których osoby trzecie wystawiają na licytację własne przedmioty, a zysk z aukcji same przekazują na działalność organizacji pozarządowej. Przedstawiciele organizacji pozarządowych oczekują od Ministerstwa Finansów wydania interpretacji ogólnej wskazującej, że wydanie przez NGO przedmiotów licytowanych podczas aukcji charytatywnych nie podlega VAT .
Prostsza rachunkowość
Ostatni postulat, który zainteresuje społecznych przedsiębiorców dotyczy spraw rachunkowych. Wymóg prowadzenia pełnej księgowości przez podmioty, które osiągają małe przychody stanowi zbyt duże obciążenia dla wielu organizacji. Jest on nieproporcjonalny do skali działalności organizacji i często hamuje zapał wielu inicjatyw obywatelskich.
Organizacje pozarządowe chcą wprowadzić zmiany do ustawy o rachunkowości, tak aby te podmioty, które w poprzednim roku obrotowym osiągnęły przychody netto niższe niż równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro., mogły prowadzić jedynie księgi przychodów i rozchodów, bez konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Organizacje pozarządowe cały czas pracują nad propozycjami zmian w ustawodawstwie. Ze swoimi postulatami chcą zapoznać ustawodawcę. Możliwie jak najszybciej, aby jeszcze w tej kadencji parlamentu rozpocząć prace nad zmianami.
Pobierz
-
201102101256300986
622765_201102101256300986 ・38.72 kB
Źródło: informacja własna