Od ostatniego, listopadowego spotkania Krajowego Panelu Ekspertów trwają prace nad treścią Strategii Rozwoju Sektora Obywatelskiego. Zespół redakcyjny przygotowuje do sektorowych konsultacji założenia Strategii, dzięki czemu możliwe będzie opracowanie pierwszej wersji dokumentu końcowego i skonsultowanie go przed lipcem 2015 r.
Na ostatnim spotkaniu Krajowego Panelu Ekspertów (6/7/8.11.2014) powołany został zespół redakcyjny Strategii, który tworzą Piotr Frączak, Magdalena Dudkiewicz, Tomasz Schimanek, Arkadiusz Jachimowicz oraz Zbigniew Wejcman. W spotkaniach biorą też udział Weronika Czyżewska, koordynator projektu Miłosz Ukleja oraz Kuba Wygnański – główny ekspert Strategii. W przeciągu kilku tygodni zespół redakcyjny spotykał się dwa razy, redagując pod kątem przyszłej Strategii tezy i dokumenty wypracowane na panelu krajowym, jak i w regionach.
W oparciu o materiały z trzydniowego spotkania KPE zespół dokonał przeglądu materiałów regionalnych, porządkując poszczególne zapisy w kontekście dyskutowanych przez reprezentantów sektora następujących celów rozwojowych:
- 3 sektor kształtujący postawy obywatelskie
- sektor obywatelski partycypujący w procesach decyzyjnych
- 3 sektor kontrolujący życie publiczne
- 3 sektor zapewniający równość szans
- sektor obywatelski oparty o społeczności lokalne
- 3 sektor zapewniający lepszą jakość życia
- sektor obywatelski na rzecz wysokiego poziomu debaty publicznej
- 3 sektor potrafiący reprezentować własne interesy („silny 3 sektor”)
Na podstawie materiałów regionalnych M. Dudkiewicz opracowała analizę SWOT zarówno 3 sektora, jak i propozycji kierunków działań strategicznych oraz ich zagrożeń. Podczas kolejnego spotkania zespół redakcyjny dokończy dyskusję na temat ostatecznej liczby celów rozwojowych, bowiem analiza pokazuje, że część kierunków nie jest odwzorowana w dokumentach w sposób wystarczający.
Zespół spróbuje też dokonać operacjonalizacji wskaźników Strategii, które określą, jak można osiągnąć poszczególne cele rozwojowe. Opracowane materiały zostaną przekazane do RPE i KPE. Na podstawie ich oceny Zespół Redakcyjny sporządzi założenia do strategii rozwoju sektora obywatelskiego. Założenia te następnie będą konsultowane przez organizacje sektora obywatelskiego, głównie poprzez lokalne seminaria, prace Regionalnych Paneli Ekspertów oraz internetowe mechanizmy konsultacji. Po konsultacjach powstanie projekt strategii, który ponownie zostanie poddany konsultacjom (z wykorzystaniem tych samych narzędzi, jak w przypadku konsultacji założeń), aby ostatecznie przedyskutowana i opracowana Strategia mogłaby zostać przyjęta we wrześniu 2015 roku podczas konferencji „Rok po OFIP”.
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT - Biuro