Trwają konsultacje Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Można także wziąć udział w konsultacjach kilku planów miejscowych. Zbieramy informacje o aktualnych wydarzeniach, w których można i warto zabrać głos!
Konsultacje dla NGO
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Obecnie - do 8 lutego 2022 r. - organizacje mogą wyrazić swoją opinię nt. Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
Jaki Program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii?
Biuro Pomocy i Polityki Społecznej opracowało projekt Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii m.st. Warszawy na lata 2022-2025
Program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii m.st. Warszawy na lata 2022-2025 stanowi realizację obowiązków nałożonych na m.st. Warszawę ustawą z 26 października 1982 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawą z 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu narkomanii.
Głównym celem Programu jest przeciwdziałanie uzależnieniom i innym zachowaniom ryzykownym – dawanie specjalistycznego wsparcia, dbanie o dobre relacje i zdrowie mieszkańców.
Program jest częścią przyjętej 14 października 2021 roku Strategii rozwiązywania problemów społecznych 2030
Program składa się z diagnozy opisującej problemy związane z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu oraz zawiera charakterystykę obszarów kumulacji problemów społecznych w Warszawie.
W Programie opisano zasoby Miasta w zakresie pomocy osobom uzależnionym, ich rodzinom, dzieciom i młodzieży, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Opisana została też koncepcja Lokalnego Systemu Wsparcia.
Ważną częścią Programu są zadania i kompetencje Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy i Dzielnicowych Zespołów. Dzielnice m.st. Warszawy na podstawie Programu opracowują harmonogramy działań lokalnych uwzględniające specyfikę dzielnic, dlatego znalazły się wymagania wobec tych dokumentów. Zamieszczone mapy kumulacji problemów społecznych dla każdej dzielnicy m.st. Warszawy, mają służyć do planowania działań w obszarach, które wymagają szczególnego wsparcia. W dokumencie umieszczono również standardy realizacji zadań, które mogą być sfinansowane z budżetu tego Programu.
Treść projektu Programu oraz formularz konsultacji projektu znajdują się na stronie internetowej UM st. Warszawy oraz są dostępne bezpośrednio w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych przy ul. Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa, w godzinach 8 – 16, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym na 22 443 14 60.
Co nam da realizacja Programu?
Dzięki realizacji Programu będziemy przeciwdziałać uzależnieniom i innym zachowaniom ryzykownym – dawać specjalistyczne wsparcie, dbać o dobre relacje i zdrowie mieszkańców.
Do osiągnięcia celu będziemy dążyć poprzez rozwój systemu przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu oraz profilaktykę uzależnień behawioralnych.
Chcemy dostosowywać system do zmieniających się potrzeb i skali problemu uzależnień.
Chcemy przeciwdziałać i ograniczać negatywne skutki zdrowotne i społeczne uzależnień, w szczególności zapobiegać przemocy w rodzinie.
Główne cele Programu dotyczyć będą następujących obszarów:
- Ograniczenia wpływu uzależnień na funkcjonowanie rodzin
- Profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu oraz behawioralnych
- Wzmocnienia specjalistycznej pomocy i wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych
- Wzmocnienia instytucjonalnego realizatorów Programu oraz podniesienia poziomu kompetencji profesjonalistów zajmujących się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów związanych z uzależnieniami
Poznaj projekt Programu i powiedz, co o nim myślisz.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Konsultacje trwają do 8 lutego 2022 roku.
Uwagi można przesłać pisemne na formularzu do zgłaszania uwag.
Wypełniony formularz należy dostarczyć do 8 lutego 2022 roku w jednej z form:
- e-mailem na adres poczty elektronicznej: anoga@um.warszawa.pl
- na adres: Biuro Pomocy i Projektów Społecznych ul. ul. Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa
- faksem: 22 443 14 42
Można też wziąć udział w spotkaniach konsultacyjnych on-line. Odbędą się dwa takie spotkania:
- dla mieszkańców - 28 stycznia (piątek) o godz. 17 (więcej informacji >>)
- dla organizacji pozarządowych - 4 lutego (piątek) o godz. 11.30 (więcej informacji >>)
Konsultacje planów miejscowych
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place. Regulują także jak i gdzie tworzyć sieć infrastruktury, czy tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Każdy może złożyć uwagi do planu i proponować zmiany, jeśli jego zdaniem powinny zostać wprowadzone w przygotowanym projekcie planu, zanim stanie się on obowiązującym prawem. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych.
Warto brać udział w dyskusji, ponieważ złożone uwagi pomogą projektantom przygotować lepszy plan.
Aktualnie trwają konsultacje dla:
- rejonu Placu Narutowicza na Ochocie - do 7 marca 2022 r. (26 stycznia 2022 r. można zgłosić uwagi podczas spotkania on-line na platformie zoom lub za pośrednictwem transmisji na YT. Więcej informacji >>
- Chomiczówki cz. II w rejonie ulicy Conrada na Bielanach - do 10 lutego. Więcej informacji >>
- Chomiczówki cz. III w rejonie Cmentarza Wawrzyszewskiego na Bielanach - do 4 lutego. Więcej informacji >>
- obszaru Marysin Wawerski – część I - do 15 lutego. Więcej informacji >>
- rejonu Szpitala Wolskiego. - do 16 lutego. Więcej informacji >>
- rejonu cmentarza przy ulicy Gościniec w Wesołej - do 31 stycznia. Więcej informacji >>
Chcesz być na bieżąco?
Aktualne informacje o konsultacjach społecznych prowadzonych w m.st. Warszawie znajdziesz na stronach:
- https://konsultacje.um.warszawa.pl/
- https://wydarzenia.ngo.pl/konsultacje-spoleczne (skierowane szczególnie dla organizacji pozarządowych)
Informacje o konsultacjach zamieszczamy także w naszych newsletterach. Dwa razy w tygodniu możesz je mieć w swoje skrzynce e-mail. Zapisz się >>
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23