W nawiązaniu do Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, który będziemy świętować 29 kwietnia, Szlachetna Paczka rozpoczyna kilkudniową inicjatywę promującą dbanie o komunikację i porozumienie międzypokoleniowe. „Tydzień Dla Pokoleń” będzie trwał do 29 kwietnia.
Z Raportu o Samotności opublikowanego przez Szlachetną Paczkę niecały miesiąc temu wynika, że w trakcie roku pandemii samotność dotknęła nas wszystkich – bez względu na wiek. Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie temu i wielu innym problemom społecznym jest solidarność międzypokoleniowa.
– Dzięki solidarności międzypokoleniowej możemy pokonywać samotność, której każdy z nas doświadczył w trwającej pandemii – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. – Dlatego ogłaszamy Tydzień Dla Pokoleń. Szczególnie teraz jest ważne, żebyśmy dbali o relacje społeczne, także te z osobami starszymi i młodszymi od nas. Właśnie to robimy w Szlachetnej Paczce.
By Szlachetna Paczka nadal mogła działać i być miejscem szerzenia wśród Polaków postaw solidarności międzypokoleniowej, potrzebne jest wsparcie – również podatników. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/ i przyznaj swój 1%.
Bo solidarność to „branie współodpowiedzialności”
W trakcie „Tygodnia Dla Pokoleń” Paczka będzie dzielić się nie tylko ważnymi danymi przybliżającymi kontekst kwietniowego święta, ale także historiami wolontariuszy i beneficjentów, które mogą stać się inspiracją do tego, jak okazywać solidarność międzypokoleniową na co dzień. Życzliwość, próba zrozumienia wzajemnych potrzeb, dostrzeganie potencjału i możliwości osób w różnym wieku, wymiana wsparcia – dbając o postawę solidarności wobec przedstawicieli innych generacji, możemy realnie wpływać na rzeczywistość wokół.
– Chcemy podzielić się historiami solidarności międzypokoleniowej ze Szlachetnej Paczki, które tworzą się już od ponad 20 lat. Takiej solidarności, gdzie bardzo młody wolontariusz, osiemnastolatek, pomaga 82-letniej seniorce pani Władysławie. Ale też takimi, gdzie to 70-letni wolontariusze pomagają osobnym młodym, które dopiero wchodzą w życie, ale mają już bardzo duży bagaż historii – mówi Joanna Sadzik. – Bo solidarność to branie współodpowiedzialności za siebie nawzajem: młodzi za starszych i starsi za młodszych.
Wymieniając się gestami solidarności, mamy wpływ na to, by zwłaszcza w trudnych czasach pandemii nikt nie czuł się pozostawiony z problemami zupełnie sam. Między innymi do takich osób, które walczą z wyzwaniami codzienności w osamotnieniu, co roku dociera Szlachetna Paczka.
To ostatni moment, by wesprzeć bohaterów codzienności ze Szlachetnej Paczki przy okazji rozliczeń PIT. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/ i przyznaj im swój 1%.
Telefon dla seniorów „Dobre Słowa”
„Tydzień Dla Pokoleń” to inicjatywa, która jest kolejną odpowiedzią Szlachetnej Paczki na rzeczywistość zdominowaną przez pandemię. W kwietniu zeszłego roku Paczka uruchomiła telefon wsparcia dla seniorów „Dobre Słowa”. Dzwoniąc pod numer 12 333 70 88 każda samotna osoba starsza może skorzystać darmowo z profesjonalnej pomocy psychologa lub terapeuty. Gdy seniorom potrzebna jest także pomoc w załatwianiu codziennych obowiązków, specjaliści łączą ich z lokalnymi wolontariuszami Paczki. W ten sposób „Dobre Słowa” stały się także narzędziem szerzenia solidarności międzypokoleniowej.
Szlachetna Paczka już od 20 lat łączy Polaków mimo różnic – również pokoleniowych. By całoroczny program i dodatkowe inicjatywy takie jak telefon wsparcia „Dobre Słowa” mogły działać i być miejscem wymiany gestów solidarności międzypokoleniowej, potrzebne jest wsparcie.
Wspierając paczkowych bohaterów codzienności, pomagasz szerzyć ideę solidarności międzypokoleniowej. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/ i przyznaj swój 1%, wpisując w swoim zeznaniu PIT numer KRS Stowarzyszenia WIOSNA: 00 00 05 09 05.
Źródło: Stowarzyszenie WIOSNA