Trwa projekt "Dawno temu na wsi" - poznajemy zwyczaje wsi mazowieckiej w podstawówkach na Bemowie
"Dawno temu na wsi" to projekt Fundacji „Dom Kultury” skierowany do dzieci w szkołach podstawowych Dzielnicy Bemowo. Jego celem jest przybliżenie uczniom tematyki związanej z polską wsią w dawnych czasach.
W trakcie warsztatów w ramach projektu "Dawno temu na wsi" dzieci mają okazję dowiedzieć się, jak wyglądało funkcjonowanie poza miastem, kiedy większość prac domowych była wykonywana ręcznie. Jest to niepowtarzalna okazja, aby najmłodsze pokolenie warszawiaków zetknęło się z życiem, które obecnie jest już dla nich niedostępne.
Każdy warsztat składa się z prezentacji multimedialnej oraz zajęć plastycznych. Spotkanie rozpoczyna się od barwnej opowieści, o tym jak w dawnych czasach mieszkało się na mazowieckiej wsi. Dzieci mają okazję dowiedzieć się jak wyglądały żniwa, jak wypiekano chleb, czy też jak ludzie zajmowali się zwierzętami gospodarskimi. Animatorka opowiada także o dzikim ptactwie oraz sianokosach i towarzyszących im zwyczajach i czynnościach. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie mogą zobaczyć fotografie tematyczne oraz zdjęcia obrazów Chełmońskiego, Wyczółkowskiego, Axentowiczai Gierymskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Elementem pokazu są także fotografie wykonane w Skansenie Ziemi Mazowieckiej w Sierpcu, w prywatnym gospodarstwie w Makowie Mazowieckim i w okolicach ziemi ciechanowskiej. Dzieci mogą także obejrzeć rekwizyty wykorzystywane pracom na roli i w gospodarstwie.
W każdej ze szkół biorących udział w projekcie odbywają się cztery warsztaty pt:
„Jak wiązano snopki i co to jest rżysko?”
„Jak babcia piekła chleb i co to jest dzieża?”
„Konik, krówka, świnka, kaczka, kurka, kogut w zagrodzie”
„O skowronku, bocianie i sianku”
Zajęcia są przeprowadzane w trzech bemowskich szkołach podstawowych: nr 316, nr 82, nr 150.
Warsztaty prowadzi artystka i doświadczona animatorka kultury Małgorzata Brus, według własnego autorskiego programu.
Źródło: Fundacja Dom Kultury