Tropem dawnych szkół w Starych Juchach
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy realizuje nowy projekt. Jego zamysł powstał w trakcie dyskusji toczących się w utworzonej niedawno Kawiarence Obywatelskiej. Stowarzyszenie i Biblioteka aktywnie współpracują w różnych dziedzinach, szczególnie tych, które zmierzają do wzmocnienia komunikacji, aktywizacji i integracji lokalnego społeczeństwa. W nowym przedsięwzięciu postawią na stare szkoły.
Gminna Biblioteka Publiczna uczestniczy w Programie Rozwoju Bibliotek, w ramach którego realizuje program „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece”, będący inicjatywą Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), wspieranej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program ten zakłada realizację różnych ścieżek tematycznych. Stare Juchy podjęły decyzję o uczestnictwie w ścieżce „Graj w dziedzictwo”. Działania mają na celu inicjowanie oraz wspieranie bibliotek gminnych w pracy z młodzieżą w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, upowszechniania kultury oraz działań na rzecz lokalnej społeczności.
Dyskutowane były różne pomysły, wybór padł na upamiętnienie unikalnej historii dawnych szkół, które istniały prawie w każdej wiosce w Gminie Stare Juchy. Ten wybór był też poparty wspólną diagnozą – na podstawie nieformalnych badań, ankiet, wywiadów wśród tutejszej społeczności, mieszkańcy gminy zaobserwowali brak podstawowej wiedzy o miejscu zamieszkania i historii swych ziem. Odnotowali też zainteresowanie jej poznaniem.
Co w projekcie?
Pierwszym etapem projektu będzie opracowanie części teoretycznej, polegającej na przejrzeniu istniejącej dokumentacji historycznej. Między innymi w tym celu młodzież z członkami Stowarzyszenia odwiedzi Archiwum Państwowe w Suwałkach z Odziałem w Ełku. Wynikiem ich prac ma być sporządzenie notatek na temat powstania szkół, ich ilości, przekształceń czy oficjalnych zamknięć na terenie Gminy Stare Juchy, wstępnie rozpoczynając poszukiwania na przełomie wieków XVIII i XIX. Pomocnym elementem też będzie księgozbiór biblioteki gminnej.
Druga część projektu opierać się będzie na pracy w terenie. Będą to spotkania w świetlicach wiejskich, które mają posłużyć wspólnemu wspominaniu, wywiady z mieszkańcami i wizyty w docelowych szkołach. Wynikiem tego etapu prac będą nagrane wywiady, sporządzone notatki i przede wszystkim mnóstwo zdjęć. – Mamy też nadzieję, że uda nam się dotrzeć do starych fotografii, które bez problemu będziemy mogli skanować i dołączyć do prezentacji. Dzięki wstępnym badaniom wiemy, że są mieszkańcy, którzy uczęszczali do tych szkół przed wojną i tuż po wojnie – informują realizatorzy.
Trzecia część działań polegać będzie na podsumowaniu materiałów i przygotowaniu prezentacji multimedialnej pt. „Tropem dawnych szkół – kultura i oświata w Gminie Stare Juchy”, jak również wersji papierowej w formie oprawionych katalogów.
Ostatnim etapem będą spotkania z mieszkańcami, które odbędą się w świetlicach, czyli obecnych centrach kultury w każdej z wsi. Mieszkańcy wspólnie obejrzą efekty pracy. Do każdej z świetlic przekazany zostanie opracowany katalog oraz nośnik elektroniczny z nagraną prezentacją. Katalogi przekazane zostaną również do Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Juchach, do Gminnego Centrum Informacji oraz do innych instytucji, szkół, ośrodków turystycznych itp., gdzie będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających Gminę turystów.
Projekt „Tropem dawnych szkół” realizowany jest w ramach Programu „Działaj Lokalnie VII” finansowanego przez Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych „STOPA” oraz samorządy Powiatu Ełckiego i Gminy Stare Juchy.