W ramach XII Elbląskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych odbyła się Kawiarenka Obywatelska dotycząca bezpieczeństwa rowerowego w Elblągu i regionie elbląskim. Dyskusja toczyła się pomiędzy przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych oraz samymi rowerzystami. Wykreowany został obraz stanu idealnego w „rowerowym Elblągu” – 30% mieszkańców podróżujących jednośladem do pracy i używających roweru jako pierwszego środka lokomocji. Co dalej?
Punktem wyjścia do rozmowy stała się prezentacja przygotowana przez Marka Kamma – oficera rowerowego w Urzędzie Miejskim w Elblągu, na temat sieci ścieżek rowerowych zlokalizowanych w regionie elbląskim oraz transportu rowerowego. Elbląg jest ważnym ośrodkiem miejskim w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Wkoło miasta znajduje się wiele szlaków rowerowych, w tym dróg rowerowych o charakterze międzynarodowym, które przechodzą przez Elbląg i prowadzą w głąb województwa.
Wśród uczestników i zaproszonych gości spotkania byli m.in. radni Rady Miejskiej w Elblągu – Robert Turlej i Paweł Nieczuja-Ostrowski, pełnomocnik Prezydenta Elbląga ds. organizacji pozarządowych – Maciej Pietrzak oraz przedstawiciele sektora, m.in. przewodniczący Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych – Arkadiusz Jachimowicz, Paweł Bukato – prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych.
- odpowiednia infrastruktura (drogi, obniżone krawężniki, oznakowanie poziome i pionowe);
- opracowana i wdrożona polityka rowerowa, obejmująca również plany zagospodarowania przestrzeni, które dają wytyczne do budowy ciągów komunikacyjnych;
- kampanie społeczne mające na celu propagowanie wiedzy na temat rowerów, bezpieczeństwa rowerowego oraz korzyści, jakie płyną z podróżowania i wypoczynku na rowerze;
- bezpłatne wypożyczalnie rowerów dla mieszkańców i turystów.
Na zakończenie kawiarenki uczestnicy spróbowali nakreślić modelowe rozwiązania, służące bezpieczeństwu uczestników ruchu rowerowego i drogowego. Są to przede wszystkim:
- edukacja rowerowa jako przedmiot w szkołach,
- przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym przez wszystkich uczestników,
- ruchu (pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów itp.),
- jazda w kaskach i odzieży ochronnej przez dzieci,
- egzekwowanie prawa przez straż miejską i policję,
- infrastruktura rowerowa dostosowana do potrzeb i wymogów prawa,
- monitoring ulic, dróg rowerowych oraz parkingów dla rowerów,
- opracowana, wdrożona i stosowana polityka rowerowa,
Kawiarenka organizowana była w ramach projektu „COPy Warmii i Mazur. Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.