Po co kilku zapaleńców wsiada do starego Ursusa i jadąc z maksymalną prędkością 30/h przemierza pół świata? Powodów jest kilka, a każdy z nich ciekawy. Stowarzyszenie „Czysty Świat” w Poznania ma na koncie sporo podróżniczych osiągnięć, ale też niebanalne plany na przyszłość.
Polska Ekspedycja Amazońska
Organizowana jest przez Stowarzyszenie „Czysty Świat” oraz Fundację „Mundo Puro”. Została zainicjowana przez szereg wypraw podróżniczo – badawczych „Traktoriada – wyprawa Ursusem dookoła świata” realizowanych od 2001 roku. Prace badawcze rozpoczęte pod kierunkiem dr Andrzeja Karwowskiego trzy lata później na terenie Amazonii boliwijskiej zaowocowały licznymi odkryciami (bogato wyposażone groby urnowe, unikatowy pochówek szkieletowy oraz ozdoby ceramiczne i srebrne), a wykopaliska archeologiczne na stanowisku Uaua – Uno nad rzeką Beni są największymi w historii tego słabo zbadanego dotychczas obszaru. Niepowtarzalny charakter odkryć podróżników z „Czystego Świata” podnosi wartość prowadzonych prac i potwierdza celowość kontynuowania ich ekspedycji, której efekty stają się istotnym wkładem w poznanie światowego dziedzictwa kulturowego – Stowarzyszenie i instytucje współpracujące przy projekcie dołączyły do wąskiego, elitarnego grona polskich placówek badawczych zajmujących się archeologią Nowego Świata. Organizacja z Poznania współpracuje między innymi z WCS (Wildlife Conservation Society USA) – największą i najstarszą organizacją przyrodniczą na świecie. W głębi Amazonii członkowie wyprawy między innymi wykonali pierwsze zdjęcia nowego gatunku małp odkrytego wiosną 2005 roku.
Jaki jest cel działań podejmowanych przez członków „Czystego Świata”? Uczestnicy ekspedycji aktywnie działają w celu wzmacniania więzi międzyludzkich, rozwoju świadomości znaczenia czystości środowiska, zapobiegania niszczenia lasów tropikalnych, jak również na rzecz ochrony dziedzictwa i tożsamości kulturowej.
Podczas realizacji kolejnych wypraw członkowie Stowarzyszenia prowadzą wymianę kulturalną starając się przybliżyć mieszkańcom innych krajów wiedzę o naszym kraju - przy współpracy z Wielkopolskim i Podlaskim Urzędem Marszałkowskim. Prezentowane materiały wywołują żywe zainteresowanie wśród społeczności lokalnych, jak i południowoamerykańskich mediów upowszechniając wiedzę polskiej kulturze i życiu codziennym. Podróżnicy nie poprzestają jednak na tym. Jak sami mówią, podróżują po to, by jednocześnie badać i chronić „jeszcze nieutracone raje” – takie jak Puszcza Amazońska.
Traktoriada
Na ten rok przewidziana jest kolejna edycja „Traktoriady”, której członkowie – Michał Obałek i Robert Górecki tym razem wybierają się do Indii. Chcielibyśmy przy tej okazji przybliżyć mieszkańcom odległych kulturowo obszarów życie codzienne w Polsce i to, jak żyją tutaj dzieci – mówi ten ostatni – dlatego przed wyruszeniem w podróż mamy zamiar zorganizować cykl warsztatów i spotkań z najmłodszymi i nakręcić o nich krótki reportaż, który będziemy mogli pokazywać mieszkańcom odwiedzanych przez nas krajów. Podczas wyjazdu mamy zamiar nakręcić też materiał o napotkanych na drodze dzieciakach. Mamy nadzieję, że tempo naszej podróży – maksymalnie 30 km/h pozwoli nam poznać napotkanych ludzi, wymienić poglądy i wypromować nasz kraj.
Z kopyta – konno dookoła świata.
Czy można kulę ziemską objechać na końskim grzbiecie? Wyprawa "Z kopyta - konno dookoła świata" ma udowodnić, że jest to możliwe…
Według przysłowia ludowego "Największe szczęście w świecie na końskim leży grzbiecie". Potwierdzi to każdy koniarz, jeździec i miłośnik tych wspaniałych zwierząt. Z pewnością z końskiego grzbietu świat wygląda inaczej, zwiększa się perspektywa, przybliża horyzont - i nie jest to związane tylko ze zwiększeniem zasięgu wzroku.
Głównymi celami wyprawy było wytyczenie szlaku konnego przecinającego cztery kontynenty (Ameryka Pd., Australia, Europa, Azja), wykorzystywanie na trasie koni ras miejscowych – jako dowód ich przystosowania do konkretnego środowiska, z jednoczesnym wykazaniem uniwersalności języka porozumienia pomiędzy człowiekiem i koniem niezależnie od rasy i szerokości geograficznej z jednoczesną dokumentacją przebiegu całej ekspedycji oraz poszczególnych etapów przemierzanej trasy, ze szczególnym uwzględnieniem walorów przyrodniczych i kulturowych, a finalnie wydanie albumu "Z perspektywy końskiej grzywy czyli w cztery lata dookoła świata" oraz przewodnika dla miłośników niekonwencjonalnego sposobu podróżowania zawierającego wytyczone i opracowane w trakcie wyprawy szlaki.
Dowiedz się więcej:
Źródło: Działamy Razem