Grupa 30 młodych ludzi niepełnosprawnych z Morąga i Ostródy (uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego) dowiadywała się, czym jest demokracja w Polsce. Młodzież poznawała zasady funkcjonowania Sejmu i Senatu, współczesnego Parlamentu RP.
Wycieczka została zorganizowana w ramach zajęć z edukacji obywatelskiej, realizowanych w projekcie „Osoba niepełnosprawna intelektualnie – pełnoprawny członek społeczeństwa”. Podopieczni wraz z wychowawcami pod opieką przewodnika, podczas godzinnej wycieczki poznali historię polskiego parlamentu, dowiedzieli się jak funkcjonuje oraz jak powstaje ustawa. Zapoznali się także z codzienną pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów, otrzymali odpowiedzi na pytania w sprawach, które wzbudzały ich szczególne zainteresowanie. W dniu, na który została zaplanowana wycieczka, poza posiedzeniem Sejmu, grupa zwiedziła galerie Sali posiedzeń, hol główny (makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczpospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, gablota z laskami marszałkowskimi), Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz sale posiedzeń Senatu. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał materiały informacyjne dotyczące polskiego parlamentu.
Projekt dofinansowany w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego realizowanego przez Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne przy wsparciu finansowym udzielonym przez Norwegię ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Ostródzie
Źródło: TPD Morąg