TPD Morąg – GPS Wilhelmshaven. Dwa różne światy, ta sama misja
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD) w Morągu i Towarzystwo Parytetowej Pracy Socjalnej (GPS) w Wilhelmshaven, to organizacje, które dzieli nie tylko ponad 1000 km, ale także zasięg działania i warunki społeczno-gospodarcze państw, na terenie których funkcjonują. Łączy je jednak ta sama misja i ten wspólny mianownik wykorzystują przy realizacji partnerskiego projektu.
GPS to organizacja z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem, działająca w Dolnej Saksonii na terenie trzech powiatów (Wilhelmshaven, Friesland, Ammerland), z ogromnym potencjałem ludzkim i majątkowym, zatrudniająca ok. 1000 pracowników, prowadząca wiele placówek wsparcia (przedszkola, szkoły, warsztaty, mieszkania chronione, domy opieki całkowitej, świetlice) i pracująca na rzecz ok. 2000 ludzi niepełnosprawnych w różnym wieku. TPD w Morągu jest organizacją działającą od prawie 20 lat na terenie czterech gmin powiatu ostródzkiego, zatrudniającą nieco ponad 20 osób, prowadzącą Warsztat Terapii Zajęciowej w Morągu, Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej, Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla Osób Niepełnosprawnych, dysponujący bazą lokalową wielkości niespełna 500 m2. Co łączy obie organizacje? Przede wszystkim misja, która zbliżyła obie organizacje – działalność na rzecz zabezpieczenia godnego życia osobom niepełnosprawnym.
Nawiązana w 2007 roku współpraca owocuje realizacją wspólnych projektów. Obecnie TPD realizuje w partnerstwie z GPS projekt „Osoba niepełnosprawna intelektualnie – pełnoprawny członek społeczeństwa”, w ramach którego m.in. 18 specjalistów i osób niepełnosprawnych z Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbywa w dniach 26.09-02 października praktyki w różnych placówkach prowadzonych przez niemieckiego partnera; każdorazowo, TPD na wizyty studyjne czy praktyki zaprasza przedstawicieli podmiotów pracujących na rzecz ludzi niepełnosprawnych z całego województwa. Beneficjenci projektu nie są tylko pasywnymi obserwatorami – przez cały tydzień biorą udział w życiu każdej odwiedzanej przez nich placówki. Pary w składzie specjalista – podopieczny towarzyszą im podczas całego dnia pracy w ośrodkach wczesnej interwencji, przedszkolach, szkołach integracyjnych, warsztatach terapii zajęciowej, grupach mieszkalnych, domach późnej starości. Pomimo barier językowych i różnego stopnia niepełnosprawności, osoby z Polski realizują wyznaczony porządek dnia, wspólnie pracują, spożywają posiłki, uczą się wzajemnych relacji na linii wychowawca – podopieczny.
– Wizyta ta jest szansą dla specjalistów i podopiecznych na wymianę doświadczeń, zweryfikowanie wiedzy i sprawdzenia swoich umiejętności, kiedy to osoba niepełnosprawna zajmuje się osobą niepełnosprawną – mówi Krystyna Sałak, prezes TPD Morąg. – Pobyt ten pozwoli specjalistom z województwa warmińsko-mazurskiego bazować na niemieckich dobrych praktykach, bez potrzeby szukania ich po omacku. Dalsza współpraca „różnych światów”, misja w obronie i uświadamianiu społeczeństwu praw osób niepełnosprawnych, zaowocuje w przyszłości.
Projekt dofinansowany w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego realizowanego przez Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne przy wsparciu finansowym udzielonym przez Norwegię ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Ostródzie
Źródło: TPD Morąg