Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Nie da się ukryć: wolontariat to wyzywanie. Zawsze! Człowiek, który stanie w obliczu wolontariatu, prawdopodobnie będzie wolontariuszem już do końca życia. Egoizm w czystej postaci, bo to uzależnia – tak o swoim doświadczeniu wolontariatu realizowanego w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Toruniu mówi Ania Marek – prezeska Koła Prawa Europejskiego działającego na Wydziale Prawa i Administracji przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ania Marek wraz z innymi członkiniami Koła: Magdą Łowicką, Kasią Wiertlewską, Natalią Woźniczką i Asią Pawlak realizowały w Centrum półroczny program edukacyjny „EURO – kultura”, skierowany do młodzieży ze Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu.
Reklama
Agnieszka Szczepańska: – Skąd pomysł na wolontariat w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży?
Ania Marek: – Od ciebie, Aga (śmiech!). W zeszłym roku uczestniczyłam w bezpłatnych „Animacjach z j. hiszpańskiego”, które zorganizowało Centrum. Tam poznałam ciebie – osobę, która odpowiada za współpracę z wolontariuszami i razem z nimi współtworzy warsztaty, bądź dłuższe programy, które realizują wolontariusze. Wyraziłam chęć przeprowadzenia czegoś. I wtedy razem usiadłyśmy przy stole i przekułyśmy ten pomysł w konkret. Tak powstał program „EURO – kultura”. Pomysł przedstawiłam koleżankom z Koła Prawa Europejskiego. Kilka z nich włączyło się w jego realizację. Po raz kolejny mogłam spełniać swoje marzenia i aspiracje, ale jednocześnie poprzez prowadzenie zajęć poznać fantastyczną młodzież, o szerokich możliwościach. Niestety, często gdzieś stłamszoną przez otoczenie.
Mądry temat nam się wykluł. Pamiętam twój entuzjazm na początku. Opowiedz, czego dotyczyły warsztaty.
A.M.: –Program „EURO –kultura” opierał się głównie na poszerzaniu wiedzy z tematyki unijnej: szeroko pojęte fundusze, wnioski, prawo obywatelskie, ale nie tylko. Również rzeczy całkowicie przyziemne poruszaliśmy, czyli jak wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej, co i jak jeść będąc turystą za granicą. W końcu trochę zabawy, układanie puzzli, ćwiczenia fizyczne, oglądanie filmów, malowanie, wycinanie.
Z jednej strony dość trudne tematy poruszaliście, a z drugiej można rzec, było dość „dziecinnie”. Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna była naprawdę chętna, aby z wami wycinać, czy malować?
A.M.: –Jakby ktoś nie wiedział, większość spotkań była naprawdę na wysokim poziomie. Chłopcy z reguły posiadali dużą wiedzę , zaczerpniętą z otaczającej ich rzeczywistości. Polemika – zawsze, dyskusje, rozmowy, czasami zajęcia z godziny przedłużały się do dwóch. Czasami też nie mieliśmy do siebie cierpliwości, ale każdy może mieć gorszy dzień.
Zwróciłam uwagę na chłonność chłopców na wiedzę. Oni nie uczyli się tego z dnia na dzień , a potrafili zapamiętać często szczegóły na kolejne tygodnie – to było niesamowite, ponadto wielu z nich jest uzdolniona plastycznie, ale nie tylko. Krystian, jak to powiedział Arek „rozwalił system” – kiedy układaliśmy na jednych z zajęć puzzle, on zmęczony po ośmiu godzinach praktyk w upalny dzień, zajął się układaniem puzzli, zaczął od nieba i tu fenomen , układał je do góry nogami, szło mu najlepiej z nas wszystkich. Na zajęcia chodził też Patryk , wzór dobrego zachowania, choć może nie wiedzy. Patryk zawsze był obecny, grzeczny i miły, pomocny. Chciałabym również wspomnieć o Sebastianie, którego trochę za nogi ciągnie lenistwo i brak wiary w siebie – jest bardzo bystry, jego umiejętności są szerokie i kiedy mu na czymś zależy, potrafi zaskoczyć wiedzą całe grono.
Ktoś jeszcze zasługuje na wyróżnienie?
A.M.: – Było jeszcze takich dwóch, co skradli moje serce (uśmiech): Mateusz i Krystian. Co prawda przychodzili z różnym nastawianiem, czasami w większej formie, czasami w mniejszej, ale współpraca z nimi to sama przyjemność. Zawsze przygotowani, uprzejmi, można swobodnie powiedzieć, że na zajęciach zachowywali się zawsze jak wzór młodego Europejczyka. Obaj chłopcy napisali najlepiej testy. Ten, który napisał Krystian, prawdopodobnie oprawię i mu wręczę – zrobił to najlepiej! Z Krystianem trzyma się Arek. Arek to gagatek. Zdolny, tylko leniwy. Ma ogromny zapał, kiedy ma poczucie, że to co robi jest dobre. Krystian ma też brata, Mateusza. Obaj chłopcy kończą w tym roku szkołę, wierzę , że uda im się założyć własną firmę wykończeniową.
Na zajęcia przychodził też indywidualista: Snow. Niestety nie udało nam się zrealizować planów co do jego wystawy prac. Może przy innej okazji uda nam się to zrealizować. No i jeszcze kilka słów o Andrzeju. Andrzej jest nietuzinkowy, chyba był najmłodszy ze wszystkich. Bardzo nieufny i sceptyczny. Wierzę, że po udziale w programie choć trochę zmieni nastawienie do ludzi.
Słychać, że wiele się wydarzyło się podczas tych sześciu miesięcy wspólnych spotkań. Nie będzie ci ich brakować? A może jest przewidziany jakiś ciąg dalszy?
A.M.: – Mimo zakończenia warsztatów nadal chcemy współpracować z młodzieżą ze Środowiskowego Hufca Pracy. Dalsza współpraca przybierze formę interaktywną: maile, portale społecznościowe. My nigdzie się nie wybieramy. Pozostajemy do dyspozycji młodzieży w razie zagadnień problematycznych, często związanych z praktycznym wykorzystaniem możliwości, jakie płyną z przynależności do Unii Europejskiej. Grupa na fejsie już jest bardzo aktywna….
Program „EURO – kultura” był realizowany od stycznia do czerwca 2013 przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Toruniu, przy współpracy z Kołem Naukowym Prawa Europejskiego działającym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Osoby, które chciałaby się zaangażować z działalność Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w charakterze wolontariuszy zachęcam do kontaktu: Agnieszka Szczepańska specjalista ds. programów i szkoleń T: 56 654 70 68 E: a.szczepanska@ohp.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.