LEWANDOWSKA: W rocznym Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi wskazujemy jako priorytetowe tylko niektóre z zadań zaczerpniętych z Programu Rozwoju Współpracy do 2020 r. (PRW). Ale to nie znaczy, że pozostałe nie są ważne.
Usprawnienie systemu konsultacji z organizacjami pozarządowymi; zapraszanie organizacji pozarządowych do udziału w tworzeniu dokumentów strategicznych i programowych oraz innych aktów wpływających na współpracę organizacji pozarządowych z Miastem; wzrost świadomości społecznej na temat roli i działalności organizacji pozarządowych oraz wprowadzenie wiedzy na temat organizacji pozarządowych do edukacji szkolnej – to cztery priorytetowe zadania publiczne na 2019 r. wskazane do realizacji na podstawie Programu Rozwoju Współpracy do 2020 r. (PRW) i zapisane w rocznym Programie Współpracy m.st. Warszawy w 2019 roku z organizacjami pozarządowymi.
Tłumacząc wybór takich, a nie innych priorytetów do realizacji na 2019 rok, chciałabym przede wszystkim zwrócić uwagę, że w Programie współpracy na dany rok wskazujemy pewne zadania zaczerpnięte z PRW, ale to nie znaczy, że pozostałe nie są ważne. Tych zadań w PRW jest sporo i są sukcesywnie realizowane.
To jest proces
Wybierając spośród nich te, które będą zapisane w rocznym programie współpracy – zastanawiamy się w Zespole Sterującym PRW oraz w Komisjach Dialogu Społecznego – jaką wagę nadać poszczególnym z ich. Decydują o tym dwa czynniki.
Pierwszy wynika z podejścia procesowego: wybrane priorytety są kontynuacją lub raczej następnym krokiem w realizacji PRW. Tutaj przykładem jest zrealizowany w 2017 roku projekt poprawy dialogu między organizacjami a warszawskim samorządem „Miasto w dialogu”. Wypracowany został wówczas model współpracy i ciał dialogu, nieco zmodyfikowany w stosunku do poprzedniego, odpowiadający na aktualne potrzeby środowiska organizacji i samorządu. To było przygotowanie gruntu pod to, co chcemy, aby wydarzyło się teraz, czyli usprawnienie procesów konsultacji oraz włączenie organizacji do tworzenia dokumentów i polityk miejskich.
I reakcja na aktualne wydarzenia
Drugi czynnik jest wynikiem tego, że reagujemy na bieżące wydarzenia dotyczące organizacji pozarządowych nie tylko w samej Warszawie, ale także szerzej. A tutaj dostrzegamy, że ciągle aktualne są wyzwania związane z podnoszeniem świadomości społecznej o roli NGO, o tym, ile ich jest, co robią, jak działają. Od dawna wiemy, że ta wiedza nie jest powszechna, a do tego ostatnio dochodzą jeszcze medialne doniesienia, podważające wiarygodność organizacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyróżnić takie zadanie jak wzrost świadomości społecznej na temat roli i działalności organizacji pozarządowych.
Zachęcam także, aby spojrzeć na te priorytety „parami”. Dwa pierwsze dotyczą szerszego włączania organizacji w konsultacje i tworzenie strategicznych dokumentów miejskich. Obecnie nie zawsze jest jasne, czy w danej sytuacji prowadzić konsultacje społeczne, konsultacje z organizacjami czy jedne i drugie i z jakiego klucza zapraszać uczestników. Po stronie urzędników jest w tym dużo dobrej woli i intuicyjności, co nie zawsze spotyka się z dobrym przyjęciem po drugiej stronie i może budzić niezadowolenie. Dlatego chcemy do tego podejść bardziej systemowo, uporządkować i zdefiniować te różne sytuacje, aby unikać nieporozumień, ale też ułatwiać udział w tych procesach.
Priorytet 3. i 4. mają pomóc w podnoszeniu świadomości społecznej o roli organizacji pozarządowych – pierwszy wśród dorosłych mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a drugi – wśród młodszych.
Będzie kampania promująca warszawskie organizacje
Jakie konsekwencje dla organizacji niesie za sobą wybór takich priorytetów?
Jeśli chodzi o dwa ostatnie priorytety – prawdopodobnie dzięki temu w przyszłym roku uda się przeprowadzić dużą kampanię promocyjną organizacji pozarządowych sfinansowaną ze środków miejskich. Warszawska Rada Pożytku próbowała już w tym roku pozyskać partnera biznesowego, który pomógłby w takim przedsięwzięciu pro bono, ale to się nie udało. Podejmowane są różne mniejsze inicjatywy, dzięki którym organizacje i ich działalność są przybliżane warszawiakom i warszawiankom, ale specjalnie zarezerwowane w Mieście środki na ten cel pozwolą zrobić to z przytupem. Ujęcie tego zadania jak priorytetowego w Rocznym Programie Współpracy na pewno w tym pomoże. Organizacje mogą także spodziewać się bardziej wymiernych „korzyści” – Biuro Edukacji już bowiem ogłosiło dla nich konkurs na prowadzenie zajęć o organizacjach pozarządowych w szkołach.
Priorytety dotyczące usprawnienia procesów konsultacji – mam nadzieję – dadzą organizacjom jeszcze więcej możliwości i narzędzi wpływania na to, jak działa i jak rozwija się Warszawa. Jeszcze nie wiemy, jaka będzie formuła prac nad tymi zmianami – czy poprzez szerokie dyskusje czy w zespołach merytorycznych, na pewno jednak organizacje będą w nie włączane.
MARTA LEWANDOWSKA - członkini Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II,III i IV kadencji. Członkini Zespołu Sterującego Programu rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do 2020 r. Współprzewodnicząca BKDS ds. równego traktowania. Prezeska i współzałożycielka Fundacji Kultury Dialogu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl