W czasie pandemii organizacje społeczne nie przestały działać. Pomagają nam przetrwać ten trudny czas. Udzielają wsparcia najbardziej potrzebującym: osobom z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności oraz ofiarom przemocy. Rozwożą posiłki seniorom, szyją maseczki dla służb medycznych, publikują materiały edukacyjne i przenoszą kulturę do Internetu.
Wsparcie psychologiczne:
- Kampania Przeciw Homofobii udziela wsparcia psychologicznego w postaci bezpłatnych konsultacji dla osób LGBT
- Centrum Praw Kobiet, Fundacja Feminoteka, Instytut Psychologii Zdrowia Niebieska Linia stworzyły plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej.
- SPA dla mam. Wspieramy mamy – udziela telefonicznego wsparcie psychologicznego dla osób opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami
- Fundacja Można Zwariować podpowiada jak zadbać o zdrowie psychiczne w czasie epidemii.
- Filia Gdańsko-Pomorskiej Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – Psychoterapeuci oferuje wsparcie pracownikom SOR-u, oddziałów szpitalnych, laboratoriów i aptek, którzy czują się przemęczeni, zdenerwowani lub obawiają się siebie lub o swoich bliskich.
- Terapeutki współpracujące z Fundacja Feminoteka prowadzą grupy wsparcia online.
Edukacja dla dzieci:
- Fundacja Szkoła z Klasą podpowiada jak rozmawiać z uczniami o kornawirusie.
- Fundacja Go'n'Act zachęca do skorzystania ze swoich materiałów dostępnych w wersji online.
- Fundacja Uniwersytet Dzieci przygotowała domowe aktywności dla dzieci oraz inspirownik dla rodziców o tym, jak kreatywnie zainspirować się w sieci.
- Fundacja SYNAPSIS stworzyła poradnik dla rodziców i opiekunów osób z autyzmem, który pozwoli wyjaśnić obecną sytuację epidemii.
- Fundacja Ocalenie wraz AKS ZŁY przeprowadzili akcję “Uwolnij złomka” i dostarczyli komputery dla dzieci uchodźczych.
- Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" prowadzi trening umiejętności społecznych online oraz zajęcia z edukacji wizualnej.
- Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej aktywizuje studentów Pedagogiki i Psychologii do pomocy dzieciom w przyswajaniu materiału szkolnego, pomocy w odrabianiu zadań domowych a także motywowania ich w systematycznej pracy.
- Fundacja Zaczytani prowadzi bajkoterapię on-line na swoim Instagramie.
- Fundacja Wirtualne Horyzonty i Centralny Dom Technologii CDT nagrywają film w technologii 360, dzięki któremu w bezpieczny sposób, bez wychodzenia z domu, będziecie mogli zwiedzić wystawę „Aktualizacja systemu. Jak technologia zmienia edukację”.
Edukacja dla dorosłych:
- Fundacja Czarna Owca Pana Kot przygotowała kurs e-learningowy nt. ochrony praw zwierząt.
- Pracownia na rzecz Wszystkich Istot organizuje serię darmowych webinarów o tematyce przyrodniczej i klimatycznej.
Wsparcie dla służby zdrowia:
- ngosySZYJĄMASKI3city to akcja, w którą zaangażowało się kilkadziesiąt organizacji z pomorza: Fundacja Nielada Historia, Fundacja 3maliny, Fundacja AID Ratunek, Fundacja Kobiety Wędrowne, Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, Kociewska Spółdzielnia Socjalna, Stowarzyszenie Junona, Spółdzielnia Lodziarska Jasna, Spółdzielnia Socjalna "Heca", Dom Kultury w Subkowach, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Stowarzyszenie "Pomoc za Jeden Uśmiech", Fundacja Edu-Art, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim, Spółdzielnia Socjalna ,,Sercem do Ludzi ''.
- Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, Grupa z Pasją oraz Złotnickie Centrum Spotkań, szyją maseczki i kombinezony dla służby medycznej.
- Stowarzyszenie Serce Szczepina stworzyło ramy organizacyjne ułatwiające mieszkańcom osiedla zaangażowanie się w akcję „Wrocław szyje maseczki dla medyków”.
- Fundacja Odkrycie tworzy przyłbice dla pracowników i pracowniczek służb medycznych.
- Demokracja Ilustrowana – polscy graficy i graficzki tworzą plakaty w podziękowaniu dla służby zdrowia pod patronatem Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).
- Warszawski Hackerspace wspiera medyków produkując przyłbice ochronne.
Pomoc sąsiedzka
- Akcja Demokracja stworzyła “Wirus życzliwości” – miejsce do wyszukiwania i tworzenia sąsiedzkich grup społecznościowych.
- Stowarzyszenie Żółty Parasol prowadzi min. biblioteka sąsiedzką, która dowozi książki dla seniorów i seniorek pozostających w domu.
- Fundacja Warsaw Legend wraz z Fundacja Zdrowie Seniora dostarczają zakupy i środki higieny osobom starszym, z niepełnosprawnościami, i tym którzy znajdują się na oddziałach szpitalnych.
- Szlachetna PACZKA uruchomiła infolinię wsparcia „Dobre Słowa – telefon dla seniorów”.
Pomoc osobom w kryzysie bezdomności:
Kultura online:
- Muzyka Zakorzeniona – udostępnia muzykę tradycyjną online.
- Stowarzyszenie Ciebłowice Nowe Horyzonty zachęca do wspólnego – tymczasowo wirtualnego – oglądania filmów i udostępnia je w wersji online.
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zainicjowało akcję #NieZostawiamCzytelnika, w ramach której promuje dostęp do kultury, nauki i informacji w czasie pandemii. Przekazuje m.in. informacje o ciekawych i wartościowych wydarzeniach realizowanych online przez biblioteki.
- Fundacja Kultury bez Barier proponuje listę materiałów online dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi.
- Strefa WolnoSłowa przeniosła swoje wydarzenia do sieci i oferuje min. spotkania Filozofia w ogrodzie (domowym) / online, Warsztaty umuzykalniająco-sensoryczne dla maluchów online oraz spotkania sąsiedzkie online.
Wsparcie informacyjne imigrantów:
- Fundacja Ocalenie udziela porad imigrantom.
- Nomada Stowarzyszenie Fundacja W Stronę Dialogu i Cyber kids on real przygotowały plakat – instrukcję jak nie zarazić się koronawirusem. Treść plakatu została stworzona w języku polskim oraz dwu dialektach języka romskiego, używanych przez społeczności Polska Roma i Bergitka Roma.
Jak jeszcze działają organizacje?
- Fundacja ePaństwo stworzyła platformę pomysłów dla programistów i programistek www.techkontrawirus.pl
- Fundacja Kwietna wysyła nasiona i zachęca do sadzenia kwiatów.
- Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA przygotowała krótki poradnik o tym, jak bezpiecznie pomagać w czasie pandemii.
- Stowarzyszenie Demagog dba o prawdziwe informacje nt. epidemii koronowirusa walcząc z fakenewsami.
O kampanii Organizacje społeczne. To działa!
W Polsce działa 100 tysięcy organizacji społecznych. Każdego roku z ich wsparcia korzystają miliony osób: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Często robią to nieświadomie, bo niewiele z nich wie, że organizacje społeczne działają niemal wszędzie – w szkole, na boisku, w szpitalu, telewizji, teatrze czy nawet w lesie.
Dlatego kilkadziesiąt organizacji społecznych połączyło siły, aby pokazać, co robią i jaki ma to wpływ na życie każdego i każdej z nas. Efektem naszej współpracy jest kampania społeczna „Organizacje społeczne. To działa!”.
#todziała