10 wolontariuszy - laureatów konkursu "Barwy Wolontariatu", prawie 70 organizacji przyjaznych wolontariuszom, najciekawsze inicjatywy wyróżnione w konkursie Discover e-volunteering!. 1 grudnia w Warszawie odbyła się Gala Wolontariatu. Impreza była częścią międzynarodowej konferencji, kończącej oficjalnie obchody Europejskiego Roku Wolontariatu 2011. Goście tegorocznej Gali, którzy przybyli nie tylko z całej Polski, ale także z wielu krajów Europy, szczelnie wypełnili dużą aulę w Fabryce Trzciny. Podczas Gali przyznano nagrody w aż trzech konkursach.
Więcej zdjęć w Galerii III Sektora: Gala Wolontariatu 2011
Dwie nagrody ex aequo za III miejsce w Konkursie otrzymali
W konkursie "Barwy Wolontariatu" przyznano 10 wyróżnień dla wolontariuszy z całej Polski.
Zwycięzcy to:
Wolontariuszka SALTROMU czyli Salezjańskiego Ruchu Troski o Młodzież z Krakowa.
W Świetlicy Świat Dziecka działa od 14 lat, sama była kiedyś jej podopieczną. Dzieciaki uwielbiają wpadać na jej zajęcia sportowe, bo nikt tak jak ona nie gra z nimi w piłkę nożną. Nikt także nie potrafi tak fantastycznie porywać w świat baśni w czasie świetlicowych przedstawień teatralnych.
Co roku wyjeżdża jako wychowawca na obozy. Dla podopiecznych jest autorytetem i wzorem do naśladowania.
Wolontariuszka Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” z Łodzi.
Klara ma 14 lat. Wie co oznaczają długie miesiące spędzone w szpitalnym łóżku, bo 8 lat temu zachorowała na białaczkę limfoblastyczną. Zwyciężyła i swoim przykładem niesie nadzieje tym, którzy teraz walczą. Mali pacjenci i ich rodzice spotykając pełną radości życia wolontariuszkę, odzyskują wiarę w to, że chorobę można pokonać.
Wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.
Działają od 10 lat. Odwiedzają osoby starsze w Domach Opieki Społecznej, pomagają rówieśnikom w trudnej sytuacji życiowej, organizują zbiórki darów dla najbardziej potrzebujących. Biorą udział w międzynarodowej wymianie wolontariuszy z Niemiec, Litwy, Węgier i Ukrainy. Objęli opieką sierociniec we Lwowie, który odwiedzają przywożąc wymarzone przez wychowanków prezenty.
Nominowani byli także:
Wolontariusz Fundacji „Pomóż im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku.
Każdą wolną chwilę spędza z małymi pacjentami oddziału onkologicznego, bierze udział w kwestach i koncertach w czasie których pozyskiwane są środki na działalność Fundacji. Pod jego okiem wolontariackie szlify zdobywają także rzesze młodszych stażem kolegów.
Działa w studenckim wolontariacie „Projektor”.
Ciężko wymienić wszystkie wolontariackie inicjatywy Krzyśka. Od czasów szkoły podstawowej działa na rzecz organizacji pozarządowych, koordynuje zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizuje zajęcia i mecze dla dzieci i młodzieży zagrożonej patologią i wykluczeniem społecznym. Jest honorowym dawcą krwi, zgłosił się także do bazy dawców szpiku. Od czerwca jest także wolontariuszem projektu działającego na rzecz młodzieży Atomy – Sieć Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur.
Wolontariuszki Fundacji Hospicjum Domowego dla Dzieci „Alma Spei” z Krakowa. 5 wolontariuszek do zadań specjalnych. Animują uroczystości urodzinowe dla pacjentów hospicjum, w ramach Bajkoterapii przygotowują spektakle dla najmłodszych. Zajmują się dziećmi, by rodzice mogli mieć chwilkę dla siebie, są zawsze obecne w czasie wspólnych wycieczek i świątecznych spotkań. A co najważniejsze regularnie odwiedzają w domach chore dzieci niosąc im uśmiech i radość.
Wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża z 12letnim stażem. Od początku brał udział we wszystkich akcjach PCK, nic dziwnego, że w latach 2010-2011 był najmłodszym w historii wiceprezesem zarządu tej organizacji.
Wdrożył w życie autorski program „Stop bosym stopom”, do udziału w którym zachęcił wiele gwiazd filmu i estrady. Dzięki kalendarzom i płycie, przygotowanym w ramach projektu zakupiono ponad 15 000 par butów dla podopiecznych Domów Dziecka.
Agrafek jest 45, na co dzień działają w Ośrodku Edukacji Uzupełniającej, gdzie poświęcają swój czas dzieciom z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym i patologią. Pomagają odrabiać lekcje, nadrabiać szkolne zaległości, ale także organizują zabawy i zajęcia rekreacyjne.
Pomagają także osobom niepełnosprawnym, starszym i samotnym, organizują festyny i koncerty. Zaglądają na oddział pediatryczny szpitala w Pabianicach, by wnieść trochę radości w smutną nudę szpitalnej codzienności.
15 wolontariuszy, którzy od 2007 r. pracują nad tworzeniem zasobu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
Do tej pory wykonali około 500 tysięcy skanów. Dzięki ich zaangażowaniu w sieci znaleźć można wiele publikacji, wydanych po 1800 roku, głównie o tematyce śląskiej. Biorą też udział w projektach ogólnopolskich takich jak Wolne Lektury. To biblioteka z lekturami szkolnymi, które opatrzone komentarzem trafiają do Internetu i mogą być zgodnie z prawem czytane, ściągane i cytowane.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im Henryka Sienkiewicza w Grodzisku Mazowieckim.
Klub działa od 2002 roku, dziś skupia około 30 uczniów, którzy działają na rzecz organizacji i osób potrzebujących. Włączają się w zbiórki charytatywne, organizują kiermasze i aukcje, pracują dla Wielkiej Orkiestry, usypują Górę Grosza. Zebrali zabawki dla podopiecznych Domu Dziecka, z którym współpracuje młodzieżowa rada miasta, pomagają zwierzakom ze schroniska. Są wszędzie tam gdzie mogą nieść pomoc i uśmiech.
Trzeci rozstrzygnięty konkurs to "Organizacja Przyjazna Wolontariuszom" - ogólnopolski konkurs, w którym nagrodzono prawie 70 organizacji wzorowo współpracujących z wolontariuszami. Ich listę zamieszczamy w pliku dołączonym do tej informacji.
Podczas Gali odbyła się także mini-dyskusja poświęcona przyszłości wolontariatu, w której udział wzięli m.in. Jadwiga Czartoryska z Fundacji Orange oraz Krzysztof Więckiewicz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Organizatorami uczoczystości były: Sieć Centrów Wolontariatu oraz Fundacja Dobra Sieć.
Pobierz
-
Laureaci konkursu "Organizacja przyjazna wolontariuszom"
xlsx ・11.39 kB
-
potem: jaobywatel-pierwsza
739799_201202021551500214 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna ngo.pl