Pierwsza sobota października to dzień wszystkich tkających - Dzień Tkaczki. Po raz pierwszy uroczystość ta odbyła się w 2008 roku w województwie świętokrzyskim. Do obchodów Dnia Tkaczki w tym roku włączyły się tkaczki z Podlasia i Fundacja Twórczy Aktywni ze Zgierza. Organizatorem Dnia Tkaczki jest Stowarzyszenie RDEST, a pomysłodawczynią Ula Jędrzejczyk.
W województwie świętokrzyskim 3 października 2009 w remizie OSP Nowy Odrowążek w gminie Bliżyn Zespół Ludowy "Kuźniczanki" zadebiutował w przedstawieniu teatralnym "Tkaczki" wg scenariusza Urszuli Jędrzejczyk, a wyreżyserowanym przez Irenę Wawrzczak z Kieleckiego TKT. Dziecięcy zespół z SP w Odrowążku zagrał ludowe melodie na dzwonkach polifonicznych. Przedstawiciele Stowarzyszenia RDEST wręczyli dyplomy za kreowanie wizerunku gminy Bliżyn jako Świętokrzyskiej Stolicy Chodnika.
Dzień upłynął na wspominaniu jak to dawniej na wsi bywało, czasami ciężko, czasami głodno i chłodno ale ludzie mieli jakoś więcej dla siebie czasu. Paradoksalnie bo przecież nie było tylu urządzeń ułatwiających życie, wszystko trzeba było robić ręcznie, lecz praca wykonywana była wspólnie, niekiedy z całą wsią. W Nowym Odrowążku do tej pory, przy pracy w polu gospodynie pomagają sobie, wspólnie pracując przy kopaniu ziemniaków.
Dzień Tkaczki został zrealizowany przez Stowarzyszenie RDEST ze środków Programu Integracji Społecznej Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich w ramach projektu Świętokrzyska Stolica Chodnika przy wsparciu Programu Liderzy PAFW Stowarzyszenia Szkoła Liderów. Sponsorem Dnia Tkaczki był Bank Spółdzielczy w Suchedniowie. Poczęstunek z potraw regionalnych pochodził z gospodarstwa agroturystycznego Gabrieli i Krzysztofa Królów "Zagroda Królów".
W województwie łódzkim Jolanta Podwysocka i Fundacja "Twórczy Aktywni" zorganizowała warsztaty tkackie w pracowni Młodzieżowego Domu Kultury w Zgierzu z wykorzystaniem zabytkowych krosien, pod kierunkiem p. Ireny Brzeskiej oraz wycieczkę autokarową do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Tkaczki otrzymały kartki z życzeniami "samych szczęśliwych splotów zdarzeń", powstają już nowe pomysły, zgłaszają się kolejni zainteresowani uczestnictwem w Dniu Tkaczki w przyszłym roku.
Źródło: Organizatorka