Lato w Polsce ma w tym roku niepokojąco brunatny kolor. Osoby, które na co dzień wspieramy, coraz częściej skarżą się na dyskryminację i akty agresji. Rzeczywistość można zmienić tylko przez działanie. Podsuwamy Ci kilka pomysłów na formy sprzeciwu wobec ksenofobicznej propagandy.
Z przerażeniem obserwujemy „obywatelskie” patrole na polsko-niemieckiej granicy, pełne nienawiści i rasistowskich haseł manifestacje, czy ataki na miejsca, w których przebywają osoby cudzoziemskie. A to wszystko przy milczącej aprobacie rządzących i zachęcie skrajnie prawicowych środowisk.
Czasem ogarnia nas przygnębienie i bezsilność, ale chwilę później przypominamy sobie, że rzeczywistość można zmienić tylko przez działanie.
Dlatego podsuwamy Ci kilka pomysłów na formy sprzeciwu wobec nacjonalistycznej propagandy:
- Sprawdzaj, co słychać u Twoich cudzoziemskich znajomych, sąsiadów, sąsiadek, współpracowników i współpracowniczek. Pokaż im, że są u siebie!
- Bierz udział w protestach i manifestacjach, wyrażających solidarność z osobami w drodze.
- Podpisz apel organizacji migranckich i sojuszniczych do polskich władz. Pokaż swoją niezgodę na nacjonalistyczną nagonkę.
- Zgłoś się na wolontariat w organizacji, która wspiera osoby cudzoziemskie. Obecnie Fundacja Ocalenie prowadzi rekrutację do programu tutoringowego dla dzieci, a pod koniec wakacji zaczynamy nabór lektorów i lektorek na kursy języka polskiego.
- Regularnie wspieraj działania na rzecz integracji osób z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa. Dzięki Twoim wpłatom, Fundacja Ocalenie może zaoferować im wsparcie psychologiczne, prawne, pomoc w znalezieniu pracy czy zapisaniu dziecka do szkoły. W Twoim imieniu ratujemy ludzi w lasach na polsko-białoruskiej granicy.
- Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, rozważ wynajęcie pokoju lub mieszkania osobom cudzoziemskim. W Fundacji Ocalenie prowadzimy dwa programy, które ułatwiają ten proces i pozwalają bezpośrednio wspierać pojedyncze osoby lub całe rodziny zagrożone bezdomnością.
- Jeśli czujesz się na siłach, obalaj mity i obnażaj bzdurne, populistyczne hasła, których celem jest wyłącznie wzbudzanie irracjonalnego (ale politycznie opłacalnego) lęku. Możesz na przykład skorzystać z tego pomocnika przygotowanego przez Polską Akcję Humanitarną.
- Przede wszystkim jednak REAGUJ, kiedy widzisz przemoc motywowaną uprzedzeniami. Dzwoń na 112, podejdź do osoby poszkodowanej i zapytaj, czy wszystko w porządku, daj znać sprawcy (o ile to bezpieczne), że nie jest bezkarny.
Zawsze możesz też ostentacyjnie napić się wody z naszej urodzinowej butelki z napisem „Wspieram osoby w drodze” – do zgarnięcia TYLKO DO KOŃCA LIPCA.
Pokaż światu, że jesteś po właściwej stronie. Po stronie włączającej, różnorodnej i przyjaznej Polski.
Razem damy radę!
Źródło: Fundacja Ocalenie