Test dojrzałości obywatelskiej, czyli podlaski III sektor dla Polski
Czy sektor wystandaryzowany to mechanizm poprawy jakości czy destrukcji? Podlaskie stanęło przed swego rodzaju testem dojrzałości obywatelskiej. Nowe wyzwanie uruchomiło dodatkową energię i kreatywność, co m.in. zaowocowało – nomen omen – dość niestandardową regionalną dyskusją o problematyce standaryzacji w III sektorze.
Test dojrzałości obywatelskiej – czyli podlaski III sektor dla Polski
Zaproszenie do udziału w pracach nad strategią dla III sektora podlaskie środowisko pozarządowe przyjęło z entuzjazmem, ale i ze świadomością sporej odpowiedzialności. Trzeba przyznać, że projekt trafił tu na podatny grunt. Zauważalny ostatnio w regionie wzrost intensywności wzajemnych kontaktów, tendencja do sieciowania i federalizacji przyniosły już bowiem pierwsze efekty – wzmocnienie siły głosu oraz integralności działań, zwłaszcza miejskich środowisk pozarządowych. Nowa przestrzeń dialogu jaką stwarza projekt „III Sektor dla Polski” zmusza jednak do wyjścia poza myślenie lokalne czy regionalne, i spojrzenia na problemy sektora w dużo szerszej niż dotąd perspektywie. Podlaskie stanęło przed swego rodzaju testem dojrzałości obywatelskiej. Nowe wyzwanie uruchomiło dodatkową energię i kreatywność, co m.in. zaowocowało – nomen omen – dość niestandardową regionalną dyskusją o problematyce standaryzacji w III sektorze.
Kij w mrowisku – kto za tym stoi?
„Winowajcami” ogólnopolskiej debaty „III Sektor dla Polski” jest Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Uruchomienie tak szerokiej debaty stało się możliwe dzięki programowi Obywatele dla Demokracji, finansowanemu z Funduszy EOG. W województwie podlaskim rolę regionalnego gospodarza debaty przyjął na siebie Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku (OWOP).
Przy doborze grupy eksperckiej, która ma nadawać ton debacie, starano się uwzględnić specyfikę regionu, aby usłyszeć rzeczywisty i pełen głos podlaskiego środowiska. Funkcjonowanie poza ścisłym centrum kraju, na styku wielu kultur, religii i narodowości znajduje wyraz także w bogactwie zagadnień, którymi zajmują się tutejsze organizacje i grupy nieformalne. Mając to na uwadze, zadbano o reprezentatywność każdego ze środowisk przy formowaniu składu Regionalnego Panelu Ekspertów (RPE), w którym znaleźli się:
- Bożena Bednarek – Stowarzyszenie Szukamy Polski, prezeska Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
- Małgorzata Borowska – Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział Białystok
- Michał Gaweł – Fundacja Edukacji i Twórczości
- Rafał Gaweł – Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej, dyrektor Teatru Trzyrzecze
- Ewa Jasińska – Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
- Katarzyna Kamecka-Lach – Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”, Podlaska Sieć Pozarządowa
- Kamil Kamiński – Fundacja Ocalenie
- Danuta Kaszyńska – Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, Klub Kobiet Biznesu w Białymstoku
- Patrycja Krajewska – Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci
- Katarzyna Kuklińska – "Ja i Ty" Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych
- Krzysztof Leończuk – Podlaski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Białymstoku
- Katarzyna Łotowska – Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku
- Karolina Poczykowska – Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku
- Henryk Porwisiak – Łomżyńskie Stowarzyszenie Krótkofalowców
- Iwona Urszula Romanek – Towarzystwo „Nasz Szpital”
- Jarosław Ruszewski – Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach
- Joanna Salwa-Anucińska – Fundacja Leonardo, Federacja dla Łomży
- Anna Skorko – Stowarzyszenie Akademia Plus 50, Centrum Seniora
- Eliza Szadkowska – samodzielne stanowisko pracy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego
- Katarzyna Sztop-Rutkowska – Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”
- Marcin Trojanowski – Młodzieżowy Łomżyński Klub Sportowy
Sekretarzem podlaskiego RPE jest Agnieszka Olender z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.
Ostatnie odliczanie przed FIP
Po raz pierwszy podlaski Panel Ekspertów spotkał się w dniach 16-17 maja 2014 r. w miejscowości Dobarz pod Białymstokiem. Była to okazja do lepszego poznania się, a także zaplanowania najpilniejszych prac. Tematem wiodącym spotkania były przygotowania do VII Wojewódzkiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (FIP). Wydarzenie to z założenia miało mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu oraz jakości regionalnej debaty. Zdecydowano, że to właśnie podczas Forum nastąpi oficjalne zaproszenie i zarazem włączenie do debaty różnych środowisk związanych z podlaskim sektorem obywatelskim. Termin FIP uzgodniono na 24-25 czerwca.
(Zob. m.in.: „Podlaskie pozarządówki patrzą w przyszłość”. Gazeta.pl Białystok, 25.06.2014, http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,16215622,Podlaskie_pozarzadowki_patrza_w_przyszlosc.html oraz „VII Forum Inicjatyw Pozarządowych w województwie podlaskim”, Podlaska Telewizja Pozarządowa, 27.06.2014, https://www.youtube.com/watch?v=0_J-3l44oJU)
Niestandardowo o standaryzacji
Debata w regionie toczy się zarówno wokół zagadnień horyzontalnych, wspólnych dla całego kraju, jak również wokół jednej, bardziej szczegółowej kwestii, sformułowanej następująco: „Sektor „wystandaryzowany”– mechanizm poprawy jakości czy autodestrukcja?”. Tak przewrotnie postawione pytanie wywołało spore poruszenie i z miejsca podzieliło uczestników debaty na zwolenników standaryzacji jako „mechanizmu poprawy jakości”, a po drugiej stronie – osoby przekonane o nieuchronnej „autodestrukcji”, jaka towarzyszyć będzie temu procesowi. Początkowa silna polaryzacja stanowisk stopniowo jednak ustępuje wraz z rozwojem debaty i dotykaniem tematów szczegółowych, a indywidualne opinie coraz częściej lokują się gdzieś pomiędzy wyraźnymi postawami „za” i „przeciw”, co pozawala na formułowanie wspólnych wniosków.
W trakcie FIP prace wokół problematyki standaryzacji odbywały się w 5 grupach tematycznych:
- Współpraca czy rywalizacja – zasady współpracy wewnątrz sektora
- Partner czy petent – współpraca organizacji z samorządem
- Meandry partnerstwa społeczno- prywatnego – standardy współpracy z biznesem
- Tworzenie wizerunku organizacji – standardy współpracy z mediami
- Standardy a jakość usług
- Rola standardów w zarządzaniu organizacją, w tym aspekty prawne
- Standardy etyczne – deklaracja czy zobowiązanie
Dyskutowano burzliwe, a to, co wypracowano natychmiast przenoszono na papier – w formie pisanej, rysowanej, naklejanej. Jeśli wynik nie był zadowalający dla grupy, wszystko kreślono i zaczynano od początku. Podczas FIP był jednak na to czas, były odpowiednie warunki, była atmosfera otwartości i poszanowania różnorodności opinii. W efekcie, po dwóch dniach obrad, które odbywały się nie tylko w salach konferencyjnych, ale także przy obiadowych stolikach, w hotelowym foyer, wieczorem zaś w bardziej nieformalnej atmosferze w klubie „Zmiana Klimatu”, udało się wreszcie wypracować listę konkluzji i rekomendacji. Ich mnogość zaskoczyła nawet samych organizatorów wojewódzkiego FIP. Opracowaniem tego bogatego materiału zajmuje się teraz RPE. Bez wątpienia, podlaski głos na zbliżającym się OFIP będzie słyszalny. Do zobaczenia w Warszawie!
Pobierz
-
artykuł
doc ・54.78 kB
Źródło: tekst Katarzyny Kameckiej- Lach, czlonek Komitetu Ekspertów na Podlasiu