Temida przeciwko przemocy – rozprawy z art. 207 k.k. pod lupą
Fundacja Pozytywnych Zmian przeprowadziła drugi monitoring rozpraw dotyczących tzw. przemocy domowej, czyli znęcania się nad osobą najbliższą. Sprawdzono, jakie zapadają wyroki w sprawach za znęcanie, jak zachowują się sędzie i sędziowie wobec pokrzywdzonych i co robią, by zapewnić im bezpieczeństwo. Monitoring objął sądy woj. śląskiego i rozprawy z art. 207 k.k. za lata 2015-2016.
Znalazły się w nim również dane z całej Polski. Raport jest częścią szerszych działań Fundacji dotyczących monitorowania prawnych i sądowych aspektów ochrony osób doświadczających przemocy realizowanych pod hasłem „Temida przeciwko przemocy”.
Jak można się było spodziewać, większość sprawdzanych danych pozostała na podobnym poziomie, co pokazuje, że to nie przepisy prawne są największym problemem. Jak pisze we wstępie do raportu dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Prawa Obywatelskich:
Niezależnie jednak od luk i niedostatków polskiego prawa należy zwrócić uwagę na brak pełnej i prawidłowej praktyki stosowania dostępnych już obecnie narzędzi – nakazu opuszczenia lokalu, zakazu kontaktów i zakazu zbliżania się jako środków zapobiegawczych uregulowanych w Kodeksie postępowania karnego oraz środków probacyjnych i karnych przewidzianych w Kodeksie karnym, a także – cywilnego środka określonego w art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. (…) Raport przygotowany przez Fundację Pozytywnych Zmian tę praktykę, niestety, potwierdza.
Kilka faktów z monitoringu śląskich sądów za lata 2015-16:
- o 28 % zmniejszyła się liczba wydawanych wyroków z warunkowym zawieszeniem wykonania kary nadal jednak jest to wciąż prawie 64% wyroków wydawanych jest w zawieszeniu,
- niezwykle rzadko, bo tylko w 4,1% zastosowano nakaz opuszczenia lokalu,
- zakaz zbliżania się sprawcy do osoby pokrzywdzonej zastosowano jedynie w 8,04% wyroków;
- 8,81% sprawców skierowano na odbycie programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych.
Cały raport można przeczytać na naszej stronie: www.pozytywnezmiany.org/assets/multimedia/RAPORT%20Art.2017%20KK.pdf
Fundacja Pozytywnych Zmian prowadzi monitoring orzecznictwa z art 207 k.k. po to, aby przyczyniać się do podniesienia standardów udzielanych form pomocy i wsparcia osobom doświadczającym przemocy na różnych płaszczyznach. Nasze ostatnie działania skupiają się na ukazaniu perspektywy pokrzywdzonych przemocą kobiet, które po ostatnim, sądowym etapie batalii o powrót do spokojnego życia zderzają się z niezrozumiałym dla nich wyrokiem „w zawieszeniu” dla sprawcy przemocy. Jak pisze w raporcie Renata Szczepańska, psycholożka:
Po pierwsze, wiele z nich nie rozumie, że to jednak wyrok skazujący, potocznie odbierając go jako przysłowiowe „pogrożenie palcem” sprawcy. Często osoby są zdruzgotane tym faktem, mówią o tym, ze widocznie sprawca miał rację, że nikt jej, ofierze, nie uwierzył w to, co mówiła. Brak zastosowania dodatkowych sankcji – jak zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenie mieszkania – powoduje ze nic właściwie nie zmienia się w codziennym życiu pokrzywdzonych.
Źródło: Fundacja Pozytywnych Zmian