Drugie spotkanie TechKlubów za nami. Poprosiliśmy liderów wybranych TechKlubów z Olsztyna, Krakowa i Poznania o krótkie podsumowanie przebiegu drugiego spotkania TechKlubów. Sprawdźcie sami, jak to wyglądało.
TechKlub Olsztyn
Drugie spotkanie TechKlubu Olsztyn poświęcone było tematowi narzędzi ułatwiających pracę w zespole. Ekspertem który wprowadził nas m.in. w tajniki chmur, narzędzi Google oraz oprogramowania Asana (darmowa platforma on-line do zarządzania projektami) był Marek Dominiak z Olcamp.pl. Pomimo kameralnych warunków panowała bardzo pracowita atmosfera, a spotkanie zakończyło się dopiero koło 21:00 (a więc pracowaliśmy prawie 4 godziny). Te cztery godziny intensywnego spotkania tylko rozbudziło nasze apetyty na więcej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, jego tematem będą media społecznościowe.
TechKlub Kraków
Podczas drugiego spotkania TechKlubu w Krakowie rozmawialiśmy o mediach społecznościowych w kontekście możliwości, jakie stwarzają dla organizacji pozarządowych. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy wyjątkowych ekspertów: Michała Grzebyka z VanguardPR/Grupy Adweb i Bartka Raka z Socjomanii. W spotkaniu brali udział liczni praktycy i przedstawicieli organizacji pozarządowych, w działalności których media społecznościowe odgrywają dużą rolę.
W swojej prezentacji Michał Grzebyka przedstawił zasady, o których powinny pamiętać NGOsy prowadząc komunikację w mediach społecznościowych. Zaprezentował dobre praktyki i ciekawe rozwiązania wyszukane w sieci. Razem z Bartkiem Rakiem, na przykładzie spotkania TechKlubu, omówiliśmy kanały służące do informowania o naszych działaniach i sposoby przygotowywania dla nich treści, tak by były angażujące.
O mediach społecznościowych, jako narzędziach kontroli obywatelskiej, videotutorialach dla wolontariuszy i videozaproszeniach na wydarzenia opowiadał Jan Niedośpiał z Fundacji Stańczyka. Magdalena Kozłowska mówiła o niezwykle popularnej ostatnio inicjatywie, Krakowskim Alarmie Smogowym, który, o czyste powietrze w Krakowie, walczy m. in. za pomocą specjalnej aplikacji.
Były też pytania i dyskusje. Wszystko w inspirujących wnętrzach Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Co za miesiąc? Powiemy "na dniach".
TechKlub Poznań
Podczas marcowego spotkania TechKlubu w Poznaniu Beata Frankiewicz z Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania opowiedziała o różnych mediach społecznościowych oraz wytłumaczyła, jak używać ich do komunikacji z beneficjentami organizacji. Bonusową prelekcję poprowadził Marcin Miłowski z B2NET, dzięki której dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jakie zagrożenia na nas czekają i w co nie klikać. Sesja networkingowa pozwoliła nam się lepiej poznać oraz indywidualnie skonsultować nurtujące kwestie.
**
Kolejne spotkanie TechKlubów już w kwietniu
Co to są TechKluby? Sieć TechKlubów to nowa inicjatywa programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Kraków, Gdynia, Wrocław, Poznań, Toruń, Olsztyn, Rzeszów, Biała Podlaska – to miasta, w których od lutego co miesiąc odbywają się spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawicieli lokalnego biznesu, specjalistów, praktyków z obszaru nowych technologii. Spotkania służą wymianie doświadczeń i wspólnemu wypracowaniu rozwiązań, pozwalających na zwiększenie efektywności wykorzystania nowych technologii w codziennej pracy. – Podstawą TechKlubów jest wzajemna inspiracja i współpraca ich uczestników - tłumaczy sens działania TechKlubów Radosław Jasiński Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Wierzymy, że działalność TechKlubów przyczyni się do szerokiego propagowania i wykorzystania nowych technologii dla sprawniejszego funkcjonowania organizacji i lokalnych społeczności – dodaje dyrektor Jasiński. TechKluby organizowane w ramach programu NTL kładą szczególny nacisk na działania networkingowe oraz pracę w ramach prezentacji tematycznych.
Źródło: technologie.ngo.pl