Jedni postanowili poprawić komunikację mieszkańców z radnymi. Drudzy uruchomili serwis „Naprawmy.To”, za pośrednictwem którego mieszkańcy mogą alarmować o lokalnych problemach. Fundacja im. Stefana Batorego już po raz drugi nagrodziła najlepsze lokalne partnerstwa.
Nagroda Super Samorząd to element ogólnopolskiej akcji „Masz Głos, Masz Wybór”. W tym roku przystąpiło do niej ponad 170 lokalnych partnerstw. Tworzyły je: organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, nieformalne grupy mieszkańców oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego. Cel był wspólny – animowanie partycypacji obywatelskiej oraz budowanie dialogu mieszkańców z ich przedstawicielami w samorządzie lokalnym. W spośród sześciu nagrodzonych partnerstw w dwa mocno zaangażowane były organizacje pozarządowe.
Turośń Kościelna to niewielka gmina (blisko 6 tys. mieszkańców) w województwie podlaskim. Nieopodal – 10 km stąd – już od 13 lat działa lokalne Stowarzyszenie Przyjaciół Niewodnicy. Organizacja od 2006 roku uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Masz Głos, Masz Wybór. – Od tego czasu konsekwentnie, małymi kroczkami budujemy partnerstwo z władzami samorządowymi naszej gminy. Dziś zawędrowaliśmy aż tutaj. Jesteśmy w Pałacu Prezydenckim i odbieramy nagrodę Super Samorząd – cieszy się Zdzisław Narel, prezes Stowarzyszenia.
Jego organizacja, w partnerstwie z władzami samorządowymi, postanowiła polepszyć kontakt mieszkańców z radnymi. Na stronie gminy zamieścili więc e-formularz, za pomocą którego można w prosty sposób skontaktować się z wójtem, wybranym radnym czy poszczególnymi jednostkami gminy. By komunikacja była jeszcze sprawniejsza, ujednolicili także adresy mailowe wszystkich radnych.
– Kolejna sprawa – opowiada Zdzisław Narel – to nasz nowy zwyczaj. Podczas festynów i innych imprez plenerowych, ustawiamy namiot z napisem „Radni Gminy Turośń Kościelna”. Mieszkańcy mogą przyjść i zupełnie na luzie, przy kawce i herbatce, porozmawiać z radnymi o swoich problemach. – Niestety czasem obrywamy – przyznaje Beata Dryl, jedna z radnych. – Ale wcale nas to nie zniechęca, wręcz przeciwnie – to dla nas dodatkowa motywacja. – To naturalne, że Ci, którzy na nas głosowali, teraz oceniają nasze działania. Ludzie przychodzą do nas i mówią: głosowaliśmy na ciebie, bo w ciebie wierzyliśmy. Teraz pokaż, co potrafisz.
Gmina ma więcej proobywatelskich inicjatyw. Raz w roku jedna z sesji Rady odbywa się poza siedzibą urzędu. Na przykład ostatnio było to w remizie strażackiej w Turośni Kościelnej. Rok wcześniej radni obradowali w świetlicy w pobliskiej wsi Trypucie. Czemu służy to rozwiązanie? – Samo ogłoszenie, że w danej miejscowości, w miejscu bliższym mieszkańcom, odbędzie się sesja Rady Gminy już daje do myślenia – wyjaśnia Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna. – Mieszkańcy zadają sobie pytania: dlaczego u nas? O czym będzie ta sesja? – a to powoduje, że zainteresowanie wzrasta.
Czy obywatelska aktywność mieszkańców Gminy Turośń Kościelna faktycznie wzrosła? – Mieszkańcy przychodzą na sesje, przysłuchują się, czasem zabierają też głos na forum, jednak nie jest to jeszcze niestety masowe zjawisko – przyznaje wójt, ale zapewnia, że liczba wniosków i interpelacji, które otrzymuje od radnych, znacząco wzrosła. Potwierdza to także Beata Dryl. – Coraz częściej docierają do mnie informacje o problemach z mojego podwórka. Ludzie zwracają się z nimi do mnie, bo: po pierwsze – wiedzą, kim jestem, a po drugie – wiedzą, że mogą zaczepić mnie na ulicy i nie będzie to żaden nietakt.
Zamojskie Stowarzyszenie „Projekt-Europa” w „Masz Głos…” uczestniczy już po raz drugi. Razem z władzami Zamościa uruchomili serwis NaprawmyTo.pl, pozwalający mieszkańcom na mapowanie lokalnych problemów. Z serwisu, oprócz Zamościa, korzysta jeszcze 20 innych gmin, jednak nie wszędzie działa on tak prężnie. Jaki jest przepis na sukces?
– Przeprowadziliśmy zmasowaną kampanię informacyjną. Rozwiesiliśmy plakaty w szkołach i w miejskich autobusach, promowaliśmy serwis podczas plenerowych imprez, do tego oczywiście przez media społecznościowe – wylicza Barbara Kolbus, prezeska Stowarzyszenia. – Umieściliśmy też baner na miejskiej stronie internetowej, który odsyła do serwisu. Do akcji informacyjnej przyłączyły się również lokalne media.
– Brak „zebry” na przejściu dla pieszych – pisze internauta „gerwaz”, stawiając znacznik na ulicy Królowej Jadwigi. – Uszkodzona karuzela na placu zabaw – alarmuje w innej części miasta „eRPe”. Wystarczy kilka kliknięć, aby o problemie dowiedziały się odpowiednie jednostki miasta. Mieszkańcy Zamościa zgłosili już w ten sposób około 250 uwag. Władze Zamościa nie są tym przestraszone: – Ten serwis to znakomita okazja, by poprawić komunikację z mieszkańcami – mówi Karol Garbula, Sekretarz Miasta. – To nie jest żadna lista win. Jeśli będziemy umieli sprostać tym oczekiwaniom i naprawić rzeczy, które i tak wymagają naprawienia, będzie to nasza lista sukcesów.
Część zgłaszanych alertów to jednak problemy wynikające z niezrozumienia sytuacji. – Przed znakiem „Stop” (po obu stronach) nie ma znaku „Ustąp pierwszeństwa przejazdu” – donosi jeden z mieszkańców Zamościa. – Wniosek sprzeczny z przepisami – odpowiada mu Zarząd Dróg Grodzkich. – Czasem wystarczy tylko merytoryczna odpowiedź odpowiedniej instytucji i problem znika – wyjaśnia Barbara Kolbus. – Najważniejsze jest to, że mieszkaniec otrzymał odpowiedź. To dla niego znak, że ktoś zainteresował się jego problemem.
– Żaden ze zgłoszonych problemów nie pozostaje bez odpowiedzi – zapewnia Karol Garbula. – Uczuliłem na to dyrektorów różnych jednostek. Jeżeli jakiś mieszkaniec wysilił się, zgłosił problem i nie dostanie odpowiedzi, to drugi raz tego nie zrobi i tylko utwierdzi się w przekonaniu, że władza nic nie robi.
– Ten serwis jest po to, aby nam wszystkim żyło się lepiej, także władzy – dodaje Barbara Kolbus. – Władza przecież też mieszka w tym mieście i w te same dziury wpada. – Już nie wpada, bo je łatamy – wtrąca Karol Garbula.
Wśród nagrodzonych partnerstw znalazły się również:
- Grupa nieformalna „Plac Zabaw Generała Sowińskiego” i władze samorządowe dzielnicy Lublin Wieniawa
- Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica i władze samorządowe gminy Płużnica
- Młodzieżowa Rada Miejska i władze samorządowe Olsztynka
- Sołectwo Sułkowice i władze samorządowe gminy Iwanowice.
Na zdjęciu: Karol Garbula i Barbara Kolbus, reprezentujący lokalne partnerstwo Zamościa. Fot. Rafał Gębura.
Pobierz
-
Laureaci Nagrody Super Samorząd 2012
pdf ・189.69 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)