Blisko 40 osób z powiatu braniewskiego, 12 podmiotów ekonomii społecznej - tak wygląda sprawozdanie z udziału w Targach Ekonomii Społecznej. Mimo największego bezrobocia w kraju nie załamujemy rąk.
Ekonomia społeczna jest równowagą między pomocą socjalną i kreowaniem oddolnej przedsiębiorczości. Jej podmioty, przedsiębiorstwa społeczne dają zatrudnienie osobom długotrwale bezrobotnym lub z innych względów zagrożonych wykluczeniem społecznym. Oprócz kreowania nowych miejsc pracy, przedsiębiorczość społeczna wnosi coś, co dla społeczności lokalnej okazać się może najcenniejsze : integrację i rozwój lokalnych wspólnot poprzez pobudzenie do działania ludzi, których potencjał bywał niedostrzegany lub uśpiony. Pozwala wypracować metody współpracy między sektorem publicznym i pozarządowym a jednocześnie rozwiązuje problemy społeczne, które dręczą niemal wszystkie samorządy.
Ekonomia społeczna w powiecie braniewskim nie jest zbyt szeroko rozwinięta, wiele osób jeszcze nie rozumie tego pojęcia. Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej i Powiatowy Zespół ds. wdrażania ekonomii społecznej edukują , promują i przekazują dobre praktyki przedsięwzięć które z powodzeniem dają miejsca pracy w spółdzielniach socjalnych, organizacjach pozarządowych. Cały czas sami też uczymy się - czasem na cudzych błędach, ale przede wszystkich "całymi garściami" czerpiemy te pozytywne dobre i efektywne przykłady. Szkolenia, seminaria, doradztwo ale też uczestnictwo w wydarzeniach skupiających podmioty wspierające grupy zagrożone wykluczeniem społecznym zwiększają wiedzę, uczą pracy zespołowej i współpracy międzysektorowej.
Od wielu lat promujemy powiat braniewski uczestnicząc w wojewódzkich czy też ogólnopolskich wydarzeniach związanych przede wszystkich z polityką społeczną. Nie mogło nas również zabraknąć na Konferencji "Ekonomia społeczna w rozwoju lokalnym - doświadczenia krajowe i europejskie", która odbywała się 16 maja w Olsztynie. W konferencji udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego, instytucje pomocy społecznej, ryku pracy i oświaty, reprezentanci biznesu, mediów i podmiotów ekonomii społecznej. Podczas spotkania zaprezentowane były kierunki polityki i gospodarki społecznej Unii Europejskiej, a także dobre praktyki przedsiębiorczości społecznej z Włoch, Belgii, Szkocji. Powiat braniewski reprezentowała sześcioosobowa grupa z Powiatowego Zespołu ds. wdrażania ekonomii społecznej w powiecie braniewskim, Zespołu powołanego przez Zarząd Powiatu.
Dzień później na Olsztyńskiej Starówce odbyły się Targi Ekonomii Społecznej, rok temu udział w nich wzięło 7 osób - w tym roku powiat braniewski reprezentowała grupa 36-osobowa. Stoiska, warsztaty, pokazy zaprezentowało 12 podmiotów z naszego powiatu.
Uczestnictwo w takich wydarzeniach to nie tylko reprezentowanie danego obszaru terytorialnego, to wymiana doświadczeń, praktyczna edukacja i integracja środowisk pracujących w obszarze polityki społecznej. Polityka społeczna to nie tylko pomoc materialna, kojarzona najczęściej z zasiłkami i pracą ośrodków pomocy społecznej. To szeroki zakres obszarów - dostęp do edukacji, kultury, medycyny, i pracy. W tych obszarach funkcjonuje ekonomia społeczna. Ekonomia społeczna to praca z ludźmi, z uwzględnieniem wielu zewnętrznych czynników, praca która wymaga przede wszystkim czasu, dobrej przestrzeni , przyjaznych instytucji - wspierających, dających "wędkę" a nie "rybę". Podmioty ekonomii społecznej biorące udział w Targach Ekonomii Społecznej
- Stowarzyszenie na rzecz Młodzieży
- Warsztaty Terapii Zajęciowej we Fromborku
- Wioska tematyczna "Jak u babci" Jędrychowo
- Wioska tematyczna "Wioska rodzinna "Wielkie Wierzno
- Stowarzyszenie Braniewskich Modelarzy SPECMODEL
- Warmińskie Stowarzyszenie Motocyklistów Warmia Bikers
- Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej i Długotrwale Unieruchomionych "Pomocna Dłoń" w Braniewie 8. Powiatowy Zespół ds wdrażania ekonomii społecznej
- Polski Związek Niewidomych
10.Grupa inicjatywna spółdzielni socjalnej z Żelaznej Góry
- Grupa nieformalna z gminy Braniewo
- Braniewska Fundacja Inicjatyw Społecznych
Starostwo Powiatowe wsparło wyjazd na Targi przeznaczając dużą ilość materiałów promocyjnych, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem - za co serdecznie dziękujemy.
Serdecznie podziękowania kieruję również na ręce osób, które wzięły udział w Targach. Stoisko Powiatu Braniewskiego cieszyło się największym zainteresowaniem i było najliczniejszą grupą. Razem możemy więcej - to przesłanie jest z braniewskimi podmiotami od lat, i przynosi efekty.
Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
zdjęcia - J.Butkiewicz
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP