Ludzi kultury ciągnie zawsze do dzielnic centralnych. Tam rozglądają się za lokalami na siedzibę czy swoje działania. Łatwiej tam przyciągnąć publiczność i zwrócić na siebie uwagę. Władze Wawra chcą się z tym zmierzyć i kuszą artystów darmową przestrzenią.
Wiceburmistrzowi Wawra, Przemysławowi Zaboklickiemu marzy się strefa kultury w dzielnicy, która leży dość daleko od Śródmieścia i dotąd niespecjalnie mogła pochwalić się projektami kulturalnymi. W 2012 roku postanowiono, że budynek byłego gimnazjum przy ulicy Żegańskiej oddany zostanie każdemu, kto zaproponuje interesujące i otwarte również na mieszkańców Wawra działania. – Mam przekonanie, że udostępnienie przestrzeni artystom jest dobrym pomysłem, by kulturalnie rozruszać dzielnicę. Chcemy zachęcać organizacje pozarządowe do aktywności w Wawrze, tak by korzystali na tym mieszkańcy – mówi Przemysław Zaboklicki.
Najpierw Strefa Kultury, później Centrum Kultury
Wawerska Strefa Kultury to pomysł na przestrzeń dla kultury na 2013 rok. Później powstać ma w budynku dawnej szkoły Centrum Administracyjno-Kulturalne. – W przyszłości w budynku znajdą siedzibę jednostki organizacyjne urzędu dzielnicy, straż miejska, ośrodek pomocy społecznej oraz Wawerskie Centrum Kultury. Sala gimnastyczna ma stać się salą widowiskową – mówi Przemysław Zaboklicki.
Organizacje, indywidualni artyści, którzy zostaną zaproszeni przez władze Wawra, działać tam będą mogli do 31 grudnia 2013 roku. – Liczę na to, że te organizacje pozostaną w późniejszym Wawerskim Centrum Kultury, bądź znajdą siedzibę w innym miejscu na terenie dzielnicy – zapowiada wiceburmistrz.
Pozarządowi lokatorzy mają wprowadzić się do dawnej szkoły przy Żegańskiej lada moment. Władze dzielnicy rozpatrzyły właśnie pierwszą partię wniosków. Przyjętych zostało 13. Teraz podpisywane są pierwsze umowy. – Chcemy, żeby organizacje mogły tam działać już w lutym. Pracować tam będą też indywidualni twórcy. Zgłosiła się np. organizacja, która chce stworzyć centrum brazylijskie. Wnioski złożyły też teatry – opowiada Przemysław Zaboklicki. – Ci, którzy na razie się zgłosili, nie wypełnią całego budynku, dlatego ciągle czekamy na nowe propozycje. Chciałbym, żeby było różnorodnie. Dotąd w szkole działał tylko Uniwersytet Trzeciego Wieku. Odbywały się zajęcia i wykłady dla osób starszych – dodaje.
Wciąż można się zgłaszać
Kolejne wnioski wciąż spływają. Będą na bieżąco rozpatrywane przez urzędników. Oceniają je naczelnicy wydziałów: kultury, sportu, spraw społecznych i zdrowia oraz wydziału administracyjno-gospodarczego. – Z przedstawicielami organizacji umawiamy się też na indywidualne rozmowy i ustalamy indywidualnie warunki współpracy – tłumaczy wiceburmistrz.
Przemysław Zaboklicki przyznaje, że inicjatywa przekazania budynku na cele kulturalne wyszła od młodzieży z Wawra. Lokal w dawnej szkole dostanie organizacja młodzieżowa z tej dzielnicy, która stworzy salę do projekcji filmów i dyskusyjny klub filmowy.
Pobierz
-
201301171431130781
836918_201301171431130781 ・38.72 kB
-
201301241735300281
838731_201301241735300281 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)