Za nami pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. konsultacji społecznych, która została utworzona w ramach programu Województwo konsultuje. Celem przyszłych prac grupy będzie poprawa jakości i skuteczności konsultacji w województwie warmińsko-mazurskim.
9 grudnia w Olsztynie w sali Urzędu Marszałkowskiego odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. konsultacji społecznych. Grupa, w skład której weszli przedstawiciele organizacji pozarządowych (NGO) i jednostek samorządu terytorialnego (JST), jest jednym z założeń realizowanego od października projektu pn. „Wzmocnienie procesu konsultacji społecznych w województwie warmińsko-mazurskim”. Zadaniem grupy jest m.in. opracowanie zasad i skutecznych narzędzi konsultacji, utworzenie jednolitych standardów prowadzenia konsultacji oraz regionalnej platformy internetowej.
Na początku spotkania został omówiony i ustalony harmonogram prac grupy, a także zasady współpracy i komunikacji. Członkowie mieli okazję przedstawić swoje doświadczenia dotyczące konsultacji społecznych, które były przyczynkiem do wymiany poglądów i spojrzeniem na ten proces z dwóch różnych stron – reprezentantów NGO i samorządowców.
Przedstawiciele organizacji stwierdzili, że konsultacje odbywają się na zbyt późnym etapie. W związku z czym dotyczą często już gotowego dokumentu, realizacji projektu, a nie jego podstawowych założeń. Przedstawiciele JST odpowiedzieli, że często taka sytuacja ma miejsce z powodu braku wiedzy i świadomości, że ten proces partycypacyjny może inaczej wyglądać oraz że mogą za pomocą dostępnych technik konsultacji wspólnie z przedstawicielami różnych środowisk wypracować podstawy danego dokumentu. Zwłaszcza dokumenty znaczące dla rozwoju województwa powinny być opracowywane przez osoby reprezentujące zróżnicowane stanowiska i które w odpowiednich warunkach przez kilka dni wspólnie tworzą ramy dokumentu.
Dla skutecznego przebiegu takich prac istotna jest również rola profesjonalnego i neutralnego moderatora. Często jednak przedmiotowe dokumenty nie powstają w wyniku takich prac, lecz na bazie już funkcjonujących w innym województwie. Jak zauważył jeden z przedstawicieli organizacji pozarządowych uczestnicy procesu konsultacji zwykle nie dowiadują się o jego efektach i o sposobie wdrażania sformułowanych postulatów.
Na końcu opracowywano koncepcję regionalnej platformy konsultacyjnej, za pomocą której będzie można na bieżąco przekazywać informacje. Zastanawiano nad odbiorcami platformy oraz jej funkcjami.
Członkowie grupy do końca roku mają wybrać narzędzie konsultacji społecznych, w oparciu o które będą pracować. Dalsze pogłębianie wiedzy na ten temat nastąpi podczas trzech dwudniowych szkoleń, które odbędą się na przełomie pierwszego przyszłego kwartału.
Projekt pt. Wzmocnienie procesu konsultacji społecznych w województwie warmińsko-mazurskim jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Federacja FOSa