Co jest największym wyzwaniem podczas organizacji inicjatyw społecznych? Dla jednych będą to kwestie zaplanowania wydatków, dla kogoś innego wymyślenie konkurencji podczas rajdu rowerowego, a dla jeszcze innych czynne zaangażowanie mieszkańców. Właśnie o tym przekonali i nadal przekonują się społecznicy z gminy Święciechowa (woj. wielkopolskie), którzy od blisko 10 miesięcy biorą udział w projekcie „Sztuka Aktywności”.
Realizatorem działań jest Fundacja Sztuka, która łączy w sobie elementy działań kulturalnych z inicjatywami wzmacniającymi mieszkańców i III sektor w gminie Święciechowa.
Projekt wzmacnia aktywność obywatelską i procesy partycypacyjne wśród różnych grup wiekowych i społecznych gminy Święciechowa poprzez inicjację działań społeczno-kulturalnych. Wyłonionych zostało 12 lokalnych liderów i liderek jako przedstawicieli poszczególnych sołectw, których wspieramy w podejmowanych przez nich inicjatywach – mówi Mikołaj Kostaniak, koordynator projektu.
Uczestnicy projektu brali udział w cyklu szkoleniowym, podczas którego zgłębiali tematykę pisania społecznych projektów, fundraisingu, współpracy oraz mobilizowania mieszkańców do działania. Dzięki tym spotkaniom lokalni liderzy zostali wyposażeni w narzędzia, z którymi łatwiej działać. Odbyła się także dwudniowa wizyta studyjna na Dolny Śląsk, podczas której uczestnicy inspirowali się przykładami działań na wsiach. Życie na wsi nie musi być nudne, to od nas zależy jak ono będzie wyglądało. Pobyt we wsiach tematycznych, wyprawy odkrywców w formie questów, warsztaty zielarskie i kulinarne.. a przede wszystkim spotkania z tak pozytywnie zakręconymi działaczami społecznymi z innych sołectw i organizacji uświadomił mi jak różnorodne działania możemy podejmować i jak kreatywnie włączać mieszkańców – stwierdza Magdalena Wójcik, liderka z Przybyszewa.
Aby skutecznie przełożyć zdobytą wiedzę w praktyczne działania, każdy z uczestników projektu otrzymuje nie tylko wsparcie merytoryczne, ale także wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł na organizację społecznej inicjatywy. Pomysły na inicjatywy wynikają z wcześniejszych diagnoz, które miały miejsce w poszczególnych sołectwach. Odbywały się warsztaty badające potrzeby i spacery badawcze, rozpoznanie lokalnych problemów, rozmowy z mieszkańcami i organizacjami funkcjonującymi w danej społeczności.
Jedną z pierwszych organizowanych inicjatyw był cykl warsztatów dla rodziców z dziećmi - zabaw ze światłem i sensoryką, który odbył się w Klubie Dziecięcym w Święciechowie. Najmłodsi uczestnicy wraz z rodzicami mieli możliwość spędzenia czasu wspólnie oraz rozwinięcia swojej kreatywności na przykład dzięki zabawom z piaskiem kinetycznym – uważa Beata Tycner, liderka inicjatywy ze Święciechowy.
Kornela Sztor, sołtyska z Gołanic wraz ze wsparciem Rady Sołeckiej i wolontariuszy ze Stowarzyszenia Aktywni dla Gołanic zorganizowała wystawę zdjęć: "Nasze Gołanice w obiektywie". W wykonanie zdjęć włączyli się mieszkańcy sołectwa, którzy uchwycili w kadrze piękne krajobrazy Gołanic. Wystawa pokazuje istotę kultywowania tradycji wsi i wzmacniania dumy z własnej tożsamości kulturowej
Inną formę przybrało wydarzenie zorganizowane przez Konrada Żukowskiego z Lasocic. Do pomocy przy inicjatywie zaprosiłem swoich kolegów i koleżanki, szkołę oraz lokalną organizację młodzieżową. W sierpniu br. odbył się „Magiczny wieczór filmowy” z pokazem Fire Show oraz kinem plenerowym, gdzie obejrzeliśmy Zwierzogród. Nie spodziewałem się tak dużego odzewu mieszkańców, oni przyszli i bawili się świetnie! – podsumowuje Konrad.
To tylko niektóre z przykładów działań, jakie dotychczas podjęli społecznicy z gminy Święciechowa. O kolejnych inspiracjach piszemy więcej na profilu Sztuki Aktywności na Facebooku. A jaki jest Twój przepis na aktywność?
Projekt „Sztuka Aktywności” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Źródło: Fundacja Sztuka