Jedenastego listopada punktualnie o godzinie 11.11 w różnych miejscowościach Polski wystartuje sztafeta. Zamiast pałeczki jej uczestnicy będą przekazywali sobie biało-czerwone serca. Choć jej trasy będą zupełnie inne, cel pozostanie ten sam. Promocja wolontariatu oraz nowoczesnej formy patriotyzmu.
Pomysł sztafety zrodził się w Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Partnerstwo Sztuk w Gołdapi. Okazja była podwójna. Dzień Niepodległości oraz Europejski Rok Wolontariatu.
– Sztafeta będzie promować dwie wartości: patriotyzm oraz wolontariat – mówi Dorota Łasica, koordynatorka przedsięwzięcia. – Chcemy pokazać, że Dzień Niepodległości to nie tylko uroczyste wystąpienia i składanie wieńców. Proponujemy nowoczesną formę patriotyzmu, podczas której będziemy promowali wolontariat.
Ostateczna liczba miast, w których pobiegnie sztafeta nie jest jeszcze pewna, jednak do zabawy przyłączy się około 20 miejscowości. Jeden bieg odbędzie się poza granicami kraju, w Gusievie, w Obwodzie Kaliningradzkim. Wszystkie sztafety łączy biało-czerwone serce, które zastąpi tradycyjną pałeczkę. Połączy je także nieprzypadkowa godzina startu (11.11). Tego dnia datę będą tworzyły trzy jedenastki (11.11.2011). Stąd niepowtarzalna nazwa projektu – Sztafeta 11.11.11.11.11.
Do biegu gotowi, start
Organizatorami lokalnych sztafet są centra wolontariatu, stowarzyszenia, ośrodki pomocy społecznej, instytucje kultury, a także miejscy urzędnicy.
– Wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich centrów wolontariatu. Wiele osób nakłaniałam do współpracy osobiście – opowiada Dorota Łasica. – Wysłaliśmy wiele maili, rozdawaliśmy ulotki. Wybraliśmy się także na Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie, gdzie zachęcaliśmy organizacje z całej Polski do udziału w naszej inicjatywie.
Jak przyznaje pomysłodawczyni, sama koordynacja lokalnych organizatorów nie była trudna. Nieoceniony okazał się internet, który znacznie ułatwił komunikację. Pomocna okazała się także tradycyjna poczta, którą wysłano materiały promocyjne oraz biało-czerwone, pluszowe serca.
– Naszym partnerom daliśmy dużą elastyczność. Znaczną część pracy wykonali samodzielnie. Obecnie pomagamy im w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Okazuje się, że organizując sztafetę czasem natrafiają na wiele trudności. W jednej miejscowości jest problem, aby wyłączyć ulicę z ruchu drogowego, gdzie indziej przeszkodą są nakładające się uroczystości.
Wszelkie formy dozwolone
W gołdapskiej sztafecie, obok zwykłych mieszkańców, pobiegną urzędnicy, wśród nich starosta oraz burmistrz. Znaczna część uczestników imprezy to także osoby niepełnosprawne. Do zabawy będzie można podłączyć się do ostatniej chwili.
– Część uczestników zgłosiła już swój udział przez internet, co znacznie ułatwia nam organizację. Ci, którzy zdecydują się na start w ostatniej chwili, także będą mogli wziąć udział w sztafecie – mówi Dorota Łasica. – Od godziny 10:30 do 11:00 otworzymy punkt rejestracyjny dla spóźnialskich.
Czteroosobowe zespoły przebiegną odcinek wyznaczony na jednej z ulic. Tempo biegu będzie dostosowane do potrzeb jego uczestników. Jak przekonuje koordynatorka, nie chodzi o rywalizację, ale o radość z bycia razem.
W miejscowości Zalewo uczestnikami biegu będą miłośnicy nordic walking.
– W naszej okolicy jest całkiem sporo osób uprawiających tę formę rekreacji, postanowiliśmy wyjść im naprzeciw – mówi Iwona Głąb, prezeska Zalewskiego Stowarzyszenia Alfa. – Zalewo to malownicza miejscowość, jednak wiele lokalnych tras jest już mieszkańcom dobrze znana. Wyruszymy więc nad oddalone o 7 kilometrów Jezioro Witoszewskie.
W sztafecie weźmie udział około 60 osób. O akcji dowiadywali się z plakatów, ulotek, nieocenioną rolę odegrała także poczta pantoflowa. Nad jezioro zawiezie uczestników wynajęty autokar. Tam punktualnie o 11:11 wystartuje sztafeta. Długość trasy nie jest dokładnie znana, jednak jej pokonanie zajmuje około trzech godzin spacerem. Po dotarciu na metę, na pobliskiej polanie, uczestnicy rozpalą ognisko. O kiełbaski i prowiant zadbają organizatorzy.
W Giżycku trasa sztafety będzie krótsza – to około 1800 metrów. Pobiegną w niej pracownicy dziewięciu instytucji, w tym urzędu miasta oraz starostwa. Każda z placówek wyznaczyła 4-osobowe zespoły reprezentantów.
– Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik – mówi Robert Biercewicz z Młodzieżowej Rady Miasta Giżycka. – W połowie trasy sztafeta zatrzyma się przed pomnikiem, tam jej uczestnicy zapalą znicz. Bieg planujemy skończyć przed południem. Następnie rozpocznie się oficjalna część uroczystości.
– Cała inicjatywa to świetny pomysł. Inaczej nie bralibyśmy w niej udziału – dodaje z uśmiechem Biercewicz. – Młodzież będzie aktywnie świętować niepodległość, integrować się oraz promować ideę wolontariatu.
Szansa na więcej
– Organizując całe przedsięwzięcie spotkaliśmy się z wieloma słowami uznania i aprobaty. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak poszczególne sztafety zostaną odebrane przez lokalne społeczności i jakie będzie zaangażowanie uczestników. Będziemy czekali na informacje zwrotne ze wszystkich miast. Jeśli będą pozytywne, pomyślimy o kolejnych edycjach. Co prawda, w przyszłym roku wypadnie nam jedna jedenastka z daty, będzie to już 2012 rok, jednak to chyba dobrze wróży, ponieważ byłaby to przecież druga edycja imprezy – dodaje z uśmiechem Dorota Łasica.
Organizatorami lokalnych sztafet są:
- Centrum Wolontariatu w Ośrodku Pomocy Społecznej w Brzeszczach we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Brzeszczach
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali oraz Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie
- Stowarzyszenie Pod Tęczą – Kisielice
- Młodzieżowa Rada Powiatu Iławskiego – Iława
- Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej (SEN), Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku, Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku
- AS Stowarzyszenie Aktywne Społeczeństwo – Susz
- Zalewskie Stowarzyszenie Alfa – Zalewo
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Morąg
- Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu
- Urząd Miasta Bartoszyce
- Młodzieżowa Rada Miasta w Giżycku
- Forum NGO’S – Wydminy
- Stowarzyszenie STOPA w Ełku
- Ochotnicza Straż Pożarna w Żabinie oraz Parafia Żabin
- Stowarzyszenie Partnerstwo Sztuk oraz Centrum Wolontariatu – Gołdap
- Głos Puszczy Rominckiej – Dubeninki
- Gminny Ośrodek Kultury w Żytkiejmach
- Oddział Kultury, Sportu i Polityki Młodzieży w Gusievie
Pobierz
-
201111101224130527
700828_201111101224130527 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)