Patryk Stępień, działacz społeczny z Ostrowca Świętokrzyskiego, Prezes Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych i koordynator programu „Obywatelski Monitoring Przychodni” wygrał postępowanie w Departamencie Postępowań Wyjaśniających Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie naruszenia jego praw w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Wobec podmiotu zastosowano konieczność wdrożenia działań naprawczych.
Szpital MSWiA w Warszawie naruszył prawa pacjenta
29 maja 2023 r. Patryk Stępień uzyskał odmowę przyjęcia do szpitala, pomimo iż zgłosił się na oddział ze skierowaniem w trybie pilnym. Bez przeprowadzania jakichkolwiek badań czy wglądu do dokumentacji medycznej, prof. dr hab. n. med. Robert Gil (Prezes Towarzystwa Kardiologicznego) odesłał pacjenta do Kliniki Hipertensjologii, odmawiając leczenia kardiologicznego. Jak się potem okazało (pacjent otrzymał świadczenia zdrowotne w Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego WUM) wykryto u niego bloki zatokowo-przedsionkowe II stopnia typu „Mobitz II”.
– Leczenie można było wdrożyć dużo szybciej i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, gdyby nie niezrozumiałe decyzje lekarza Szpitala MSWiA w Warszawie, niepoparte żadnymi faktami medycznymi – mówi nam poszkodowany w tej sprawie Patryk Stępień. - Zawiadomiłem Rzecznika Praw Pacjenta, który po długim postępowaniu stwierdził naruszenie moich praw.
W ramach postępowania wyjaśniającego Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził naruszenie m.in. art. 6 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta – „pacjent nie miał zapewnionego dostępu do przejrzystej, obiektywnej i opartej na kryteriach medycznych procedury dostępu do świadczeń. […] Ocena zebranego w sprawie materiału dowodowego wraz z obowiązującymi przepisami prawa potwierdziły, że prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych i do dokumentacji medycznej zostały naruszone”. Jak się okazuje, odmowa przyjęcia do szpitala nie została również odnotowana w żadnej dokumentacji, pomimo iż stanowi to obowiązek podmiotu leczniczego.
W związku z powyższym, Rzecznik Praw Pacjenta zobowiązał Szpital MSWiA do wprowadzenia działań naprawczych w ciągu 30 dni od wydania decyzji (14.11.2023, znak sprawy RzPP-DPW-WPI.431.1328.2023). To m.in. szkolenia dla personelu medycznego i administracyjnego w zakresie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych – w tym zakresie Rzecznik czeka na agendę szkolenia i listy obecności ze szkoleń.
Źródło: Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych